İş ve Para Dünyası
Bankalardan Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanılabilmektedir?
Yazar: - 29 Temmuz 2018
394
0
Bankalardan Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanılabilmektedir?

Bankaların çeşitli ihtiyaçlara yönelik hazırladıkları kredilerden faydalanmak isteyenler, bankalar tarafından tatmin edici bir şekilde incelendikten ve bir sorunla karşılaşılmadığı zaman istedikleri kredileri alabilmektedirler.

Bu incelemeler sırasında bankalar, kişilerin geçmiş finansal verilerini ve finansal hareketlerini incelediği ve gelecekteki borç ödeme alışkanlıklarını tahmin ettikleri gibi, bu kişilerin yaşlarını da önemli değerlendirme parametreleri olarak kullanırlar. Kredi kullanacak istekliler, minimum olacak şekilde 18 yaşını doldurmuş olmalıdırlar.

Kredi alacak kişilerin yaşlarının küçük olması, bankalara kredilerin geri ödenmesi açısından tereddüt hissi verirken yaşları daha büyük olan isteklilerin kredi başvurularına daha sıcak bakılmaktadır. Fakat büyük yaşların da bir sınırı vardır ve ülkedeki yaşlara göre ölüm oranlarına bakılarak geç yaşlarda verilen kredilerin oranları da düşüş göstermektedir.

Hangi Yaşlarda Kredi Kullanılabilir?
Kredi kullanmak isteyenler 18 yaşını doldurmalarından itibaren kredi kullanabileceklerdir. Düzenli bir geliri olan, findeks kredi skorlarında herhangi bir sorun olmayan ve 18 yaşını doldurmuş her birey banka kredilerini kullanma şansına sahiptir. Bankalar, hizmet kurumları olduğu için ürettikleri hizmetlerin tüketilmesini ve karşılığını almak isterler. Ne kadar fazla hizmet pazarlamasında bulunurlarsa o oranda kar elde edeceklerdir. Aktif çalışma hayatındaki kişilerin, düzenli gelirleri olduğu sürece bankalardan kredi alma şansları zaten mevcuttur.

Emeklilik çağında olanların yani, 60 yaşı ve üstü yaşlarda olanların kredi kullanabilmeleri için bankaların aradıkları birtakım şart bulunmaktadır. Aranan şartlar bankadan bankaya göre farklılık gösterebildiği gibi bu kişilerin bankalardan kredi alma şanslarını arttıran en büyük faktör, emekli maaşlarının kredi alınacak bankadan alınıyor olması ya da bu bankalara taşınmasıdır.

Yaşlılara Verilen Kredilerin Vadesi
65 yaşında olanlar ve daha yaşlılar için kredi kampanyaları düzenleyen bankalar arasında Türkiye’ nin köklü bankalarından olan Akbank, Vakıfbank, Denizbank, ING Bank, Şekerbank, TEB, Aktif Bank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, PTT Bank gibi bankalar yer almaktadır. Bu bankalar emekli vatandaşların kredilerden faydalanabilmeleri için yaşlarına göre değişiklik gösteren çeşitli kampanyalar hazırlamaktadırlar. Kredilerin vadesi, kredi kullanmak isteyen isteklilerin yaşlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum, yazının devamında verilen örneklerle daha iyi anlatılacaktır.


Emekli Maaşlarının Bulunduğu Bankalardan Kredi Almak
İleri yaştaki kişiler, kredi almak için bankalara başvuracağında kredi alma şansının en yüksek olduğu banka, emekli maaşı hesabının bulunduğu bankadır. Ya da emekli maaşı taşıma işlemlerini gerçekleştirerek de diğer bankaların emeklilere sunduğu avantajlı kredi fırsatlarından faydalanılabilecektir.

PTT Bank’ ten Emeklilere Kredi İmkanı
Türkiye’ nin en köklü kurumlarından olan PTT, yakın bir zamandan veri bankacılık alanında da hizmet vermeye başlamıştır. Emekli maaşlarını PTT Bank’ tan alan kişilerin 80 yaşına kadar kredi alabilme hakları bulunmaktadır. Emekli maaşlarını aldıkları hesaplarına verecekleri kredi vadelerini otomatik ödeme talimatı sayesinde kredi borçları kişilerin hesaplarından otomatik olarak düşülecektir. PTT Bank ileri yaşlardaki ve emekli maaşlarını kendi şubelerinden alan müşterilerine 36 aya kadar uzayabilen vadelerle kredi imkanı sağlamaktadır.

Diğer Bankaların İleri Yaşlara Yönelik Kredi Koşulları
Aktir Bank’ tan kredi kullanmak isteyen ve yaşı 80 yaşında olan bir kişi, bankadan 3 yıl vadeye kadar olabilen krediler kullanabilmektedir. Kişilerden kredi alabilmeleri için hayat sigortası yaptırmaları banka tarafından aranan şartlar arasında bulunabilir.

Vakıfbank ile Denizbank’ ta aynı tür bir uygulama geçerlidir. Kredini vadesi ve kişilerin yaşları toplamının 80’ i geçmemesi gerekmektedir. Kredi alacak kişilerin yaşları ile alacakları kredilerin vadelerini toplayarak hesaplamaları alabilecekleri kredileri belirlemelerinde kullanılabilir.

Şekerbank’ ta ileri yaşlılara verilen krediler 75 yaş sınırı ile belirlenmektedir. Alınacak olan kredinin vadesi toplamıyla kişilerin yaşlarının toplamının 75’ i geçmemesi Şekerbank’ tan kredi alabilmek için aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

TEB, 70 yaşına kadar olan müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. Alınacak olan kredilerin vadesi ve kişilerin yaşlarının toplamını 70’ i geçmiyor olması gerekmektedir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ