Kredi NotuKrediler

Bankalardan Neden Kredi Çekemiyorum?

Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişiler için bankalar, bu kimseler ya da müşterileri hakkında öncelikli olarak bilgi toplama işine girişirler. Bilgi toplama aşamasında kişiler hakkında elde edilen ilk veriler de bu kimselerin geçmiş finansal hareketlerinden; borç, kredi alıp almadıkları, kredi aldılarsa kredilerini düzenli bir şekilde ödeyip ödemedikleri, kredi kartı kullanıyorlarsa kredi kartı borçlarına olan sadakatleri gibi finansal değişkenlerle şekil alan kredi notlarına bakarlar.

Kişilerin kredi skorlarını, daha önce hiç kara listeye girip girmediklerini ve ödemelerini zamanında gerçekleştirip gerçekleştirmediklerinin kaydının tutulduğu finansal sicil kayıtlarından tüm bu bilgilere ulaşılabilmektedir.

Kredi Sicili: Kredi sicilleri parlak olan kimselerin kredi notları da aynı oranda iyi durumda olacaktır. Kredi notu orta ve daha yüksek seviyede olan kişiler, diledikleri kredileri bankalardan rahatlıkla alabileceklerdir ( diğer koşullar sağlanırsa). Aksi durumda bankalar, düşük kredi notuna sahip ve kredi sicili bozuk kimselere kredi ya da kredi kartı gibi diğer hizmetleri sunup bu paraların geri gelmesini beklemeyeceklerdir. Bankaların politikaları genelde bu şekilde işlemektedir ve riske girmeyi pek sevmezler.

İstenen Kredi Tutarının Fazla Olması
Bankalardan kredi kullanamamanın önemli nedenlerinden bir tanesi de istenen kredi tutarının alınabilecek bir oranda olmamasıdır. Şöyle açıklayalım, bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin aylık düzenli gelirleri olmasını ve kredi borçlarını düzenli bir şekilde geri ödemelerini isterler. Fakat kullanılmak istenen kredi tutarı kişinin maaşıyla altından kalkabileceğinin çok üzerindeyse bankalar, kredi başvurusunu onaylamayacak ve kişiler kredi kullanamayacaklardır.

Eksik Belge İbrazı
Bankalar, müşterilerine kredi imkanı sağlamadan önce verecek oldukları kredinin kendilerine geri dönecek olmasından emin olmak isterler. Doğal olarak kişilerin bu kredilerin altından kalkacaklarını kanıtlamaları, kendilerinin gelir belgeleriyle sağlanacaktır. Bankaya, kredi başvurusunda bu gibi bir belgenin yokluğu, kredi başvurusunun ret yanıtı almasına ve kişilerin kredi kullanamamalarına neden olacaktır. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak ve ilk kredi başvurusunda istenen krediyi almak adına bankanın istemiş olduğu tüm evrakların tamamlanması ve başvuruda sunulması kişilerin yararına olacaktır.

Düşük Kredi Notu
Düşük kredi skorunun bankalara yapılan başvuruların değerlendirilme aşamasında büyük bir sorun teşkil ettikleri biliniyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıya gelmemek için kredi notunu düşürecek hareketlerden sakınmak ve finansal anlamda istikrarlı bir çizgi tutmak kişiler ve banka açısından en sağlıklı seçenek olacaktır. Peki olan oldu ve kredi almak isteyen kişi düşük bir kredi notuna sahip. Kredi sicili bozuk ve bankalardan kredi alamamakta. Bu durumdan nasıl kurtulunur? Bu yöntemleri sizlere kısaca bahsedelim.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
Temiz bir kredi siciline sahip olmak ve kredi sicilinin bozulmadan mevcut borçları ödemek, daha sonraki kredi başvurularının onaylanması adına büyük önem taşımaktadır.

Borçların Kapatılması: Öncelikli olarak yapılması gerekenler, bankalara ve diğer finansal kuruluşlara olan borçların kapatılması olmalıdır. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının yanında diğer kurumlara olan fatura ödemeleri de kredi skorunu etkileyen etmenlerdendir. Tüm borçlardan kurtulmak yapılacak olan ilk iştir. Fakat kredi notu yapılan işlemler doğrultusunda şekillenen bir puan olduğundan borçların tümünü kapatıp yalnızca beklemek bir işe yaramayacaktır. Stratejik hareket etmek ve istikrarlı bir plan izlemek bu sürecin atlatılmasında gerekenler arasındadır.

Düşük Limitli Kredi Kartları Kullanın: Devamında düşük limitli bir kredi kartı alınır ve düzenli olarak bu kredi kartı kullanılır. Kredi kartını limitinin son kuruşuna kadar kullanmamaya dikkat edin. Yeni alınan kredi kartına otomatik ödeme talimatıyla ödenecek faturalar tanımlanabilir ve sürekli bir fon akışı sağlanmış olur. Aynı zamanda kartın hesap kesim tarihinde meydana gelen asgari ödeme tutarı yerine kartın ne kadar dönem borcu oluştuysa bankaya o kadar ödeme yapılmalıdır. Borçların hesap kesim tarihinden önce bankaya yatırılması, kredi notuna olumlu etkide bulunacaktır.

Düşük Meblağlı Krediler Çekin: Düşük limitli bir kredi kartı kullanma mantığıyla aynı şekilde, düşük meblağlı bir kredi alınabilir. Alınan kredi bir ihtiyacı kapatmaktan çok, düşük olan kredi skorunu arttırmak için kullanılacaktır. Alınmış olan kredinin aylık taksitleri düzenli şekilde ödenip aksatılmadığı taktirde kredi notunda artış izlenebilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu