İş ve Para Dünyası
Bankaların 2018 Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?
Yazar: - 03 Eylül 2018
453
0
Bankaların 2018 Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Ekspertiz ücretleri, kişilerin konut kredisi kullanımlarında bankaya ödemek durumunda oldukları kredi masraflarındandır. Bankalar, konut kredisi kullanılarak satın alınmak istenen evler için kişilerden ekspertiz raporu isteyecek ve raporun ücretini kişilerden tahsis edecektir.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak kişilerin günümüz şartlarında ev sahibi olabilmeleri için sık sık başvurdukları yöntemler arasında yer almaktadır.

Evlerin Krediyle Alınması
İnsanların, tasarruflarıyla ve zamanla biriktirdikleriyle ev satın almaları neredeyse imkansız bir hal almıştır ve bankaların sunduğu konut kredileri ve mortgage kredileri insanların konut sahibi olmalarında yardımlarına koşmaktadır. Bankaya konut kredisi ya da mortgage kredisi için başvuruda bulunulduğu zaman banka ne kadar kredi oluşturulacağını saptamak amacıyla söz konusu olan konutlara, evlerin değerlerinin belirlenmesi amacıyla bu alanda uzman kişileri gönderir. Uzman kişiler genellikle eksper diye bilinmektedir. Krediye konu olan konutlara gönderilen eksperler, bankanın ev için ne kadar kredi oluşturması gerektiğine karar verecek olan kişidir. Eksperin evi incelemesi sonucu oluşturduğu ve kredinin miktarının belirlenmesinde banka tarafından kullanılan rapora ekspertiz raporu denmektedir.

Ekspertiz ücretlerinin belirlenmesi, rapor oluşturulmaya gidilen evin fiyatıyla, evin şehir içindeki konumuna, evin şehir merkezinde, ilçede ya da köyde olmasına göre, yaşına, emsal evlerin fiyatına göre belirlenmektedir. Ekspertiz raporlarının verilmesinden önce ücretlerinin banka ile görüşülmesi kişileri yüksek tutarlarda ekspertiz ücreti ödemelerinden kurtaracaktır. Ekspertiz raporunun oluşturulmasından sonra banka bu raporların ücretlerini kişilerden tahsil edecek ve krediyi teslim edecektir. Burada değinilmesi gereken bir nokta da konut kredilerinde bankalar, ekspertiz raporlarının %75’ ine kadar kredi oluştururlarken mortgage kredilerinde ekspertiz raporundaki konut değerinin %100’ ü şeklinde kredi oluştururlar. Bu nedenle mortgage kredilerinde kişilerden alınan ekspertiz ücreti masrafları daha fazla olmaktadır.


Ekspertiz ücretleri değişken ücretler olmakla birlikte yukarıda verilen parametrelere göre artış ya da azalış gösterebilmektedirler. Bu nedenle sabit bir tablo hazırlamak yerine aşağıda, bazı bankaların ekspertiz ücreti olarak kredi kullanacak olanlardan aldıkları masraflar verilmektedir.

İşte Bankaların Aldığı Ekspertiz Ücretleri
Ziraat bankasından konut kredisi kullanmak isteyenler yine evin sahip olduğu özellikler doğrultusunda değişecek şekilde 360 ile 1500 TL ekspertiz masrafı ödemesinde bulunmaktadırlar.

Garanti Bankası’ ndan konut kredisi kullanacak olanlar 100 bin TL lik bir konut kredisi için 550 TL gibi bir ekspertiz masrafı ödemesinde bulunmak zorundadırlar. Garanti Bankası’ ndan alınacak olan aynı tutardaki bir mortgage kredisi için kişilerden 1100 TL gibi bir masraf ödemesinde bulunmaları istenebilir.

İş Bankası’ ndan konut kredisi kullanacak kişilerin karşılaşacakları ekspertiz masrafları 750 TL, kentsel dönüşüm konut kredisi adıyla alınan krediler içinse 1700 TL olabilmektedir.

ING Bank’ ın konut kredilerinde müşterilerinden aldığı ekspertiz masrafları 500 TL’ den başlamaktadır.

Denizbank, konut kredisi başvurusunda bulunan müşterilerinden, almak istenen evin boyutu 500 metrekareyi geçmiyorsa 750 TL ekspertiz ücreti almaktadır.

Halkbank, konut kredisi başvurusunda bulunan müşterilerinden 650 TL değerinde ekspertiz ücreti almaktadır ve konut kredisi başvurusunda bulunan her bir müşterisinden aynı tutarda masraf talebinde bulunmaktadır.

Vakıfbank, konut kredisi için başvuran müşterilerinden binde beş oranında ekspertiz masrafı talebinde bulunmaktadır.

TEB, konut kredileri için 500 TL civarında ekspertiz ücreti talebinde bulunmaktadır.

Yapı Kredi de ortalama olarak 500 TL’ lik ekspertiz ücreti masrafı talebinde bulunmaktadır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ