Bankaların Sanal POS Komisyon Oranları Yüzde Kaç?

İlerleyen zamanın getirdiği yeniliklerle, uzun zamandır sahip olunan alışkanlıklarda da belirli değişimler olmuştur. İnternetin insan hayatındaki yerinin her zamankinden geniş olması, akıllı telefon uygulamalarıyla, orası hakkında bir şey bilmeseler bile ülke ülke dolaşabilen insanlar, uygulama üzerinden anlık olarak hisse alıp satabilmek gibi daha birçok yenilik insan hayatındaki kalıcı yerini almıştır.

Durum böyleyken, bankacılık sektörünün de yerini güncellememesi beklenemezdi. Marketlerde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme sırasında kartların manyetiklerinin okutulduğu POS’ lar uzun zamandır internet ortamında da kullanılmakta ve adına da sanal POS denmektedir.

Sanal POS Nedir?
Alışveriş merkezlerinde, mağazalarda satın alınan şeylerin ödenmesi için kredi kartı kullanıldığı durumlarda kartların manyetiklerinin okutulduğu ve bankayla iletişime geçilen cihazlardır POS’ lar. Aynı mantık ile internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı ve banka kartlarını kullanmak isteyenlerin kart bilgilerini girerek bankayla iletişime geçilmesini ve alışverişin kredi-banka kartlarıyla gerçekleşmesini sağlayan sistemlerdir sanal POS’ lar. Sanal POS girişimcilerin e-ticaret sitesi kurumunda bankaya başvurması ve bankadan onay almasıyla sistemine tanımlayabileceği bir sistem olmaktadır. Bankadan onay alındıktan sonra sitenin bünyesine tanımlanır ve siteyi görüntüleyen müşterilerin kartlarını kullanarak alışveriş yapmalarını sağlar. Sanal POS’ ların e-ticaret sitesi sahipleri tarafından kullanılabilmeleri için bankaların belirlediği şartların tümünü uyuluyor olunmalıdır.

Sanal POS kullanacak kişilerin bankanın koymuş olduğu komisyon şartlarını peşinen kabul etmiş olacaklardır. E-ticaret sitelerinin sahipleri, yapacak oldukları satışların belirli yüzdelerinden anlaşmalı oldukları bankalara komisyon vermek durumundadırlar. Taksitli alışverişlerde taksit sayısı arttıkça ödenecek olan komisyon da artış gösterecektir. Bu nedenle olacak ki sitelerin hepsinde yüksek taksit imkanları bulunmamaktadır. Komisyon oranlığının yüksekliğinden bahsettik, peki komisyon oranları nasıl hesaplanır?

Komisyon Oranları Nasıl Hesaplanır?
Her taksitli taksitsiz alışverişten olacak şekilde alınan komisyon oranları, bankaların kredi verme aşamasında olduğu gibi her birinde farklı şekilde ve farkı oranda belirlenmektedir. Komisyon oranları, kredi kartıyla yapılan alışverişlerden kaç taksit imkanından faydalanıldıysa her taksit başına artan şekilde uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse tek çekimli alışverişlerde banka %2’ lik bir komisyon alıyorsa bu oran taksitli alışverişlerde, taksit sayısına da bağlı olmakla birlikte %10’ lu değerlere ulaşabilmektedir.

Bankaların, siteden yapılan ve taksit oranına göre de değişiklik gösteren komisyon taleplerinin yanı sıra yıllık olarak aldıkları sanal POS ücretleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda sitelerin kullanmakta oldukları sanal POS’ lar, her bankanın kredi kartını destekler düzeyde olmayabilir. Bunun için de çeşitli bankalarla sanal POS anlaşması yapan e-ticaret sitelerinin giderleri giderek katlanıyor.

Sanal POS Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bankalarla olan ilişkilerin tümünde olduğu gibi sanal POS başvurularında da bankaların koşul olarak koyduğu birçok unsur yerine getirilmiş olmalıdır. Sonuç olarak bankalar, sitelere sanal POS hizmeti sunarken kendi müşterilerinin bu siteler üzerinden alışveriş yapmalarına olanak sağlayacaktır ve ortaya kötü bir senaryonun çıkması hiçbir taraf için istenmeyecektir.

Sanal POS başvurusunda bulunmak için kişilerin e-ticaret sitelerine sahip olması gerekmektedir. Ortada herhangi bir e-ticaret sitesi yokken kişilerin sanal POS başvurusunda bulunma şansları bulunmamaktadır.

E-ticaret sitesi olan kişilerin yaptığı sanal POS başvurularında bankalar, öncelikli olarak siteleri inceleme altına alırlar. Nedeni de herkesin anlayabileceği gibi banka müşterilerinin kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini sitelere girecek olmalarıdır. Bankalar, sitelerin SSL sertifikalarının olup olmadığına çok dikkat ederler. Bu sertifikanın özelliği, sitenin sahibi ve site yöneticilerinin bu sertifika ile müşteri bilgilerine ulaşamayacak olmalarıdır. Böylece tüketici ve kart bilgileri korunmuş olacak ve alışveriş sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilecektir. Bu nedenle olacak ki bankalar sitelerin öncelikle SSL sertifikalarına bakarlar.

Bankaların Sanal POS Komisyon Oranları
Bankaların sitelerden aldıkları komisyon oranları taksit sayısına göre değişim gösterebildiği gibi sitelerin cirolarına göre de değişim göstermektedir. Şöyle ki cirosu yüksek olan sitelerden banka daha düşük komisyon ücretleri talep etmektedir. Nedeni ise yüksek satış hacminde olan sitelerden satış başına küçük oranlarda olsa da toplamda büyük komisyonlar elde edilmektedir. Sürümden kazanmak deyişinde olduğu gibi aynı mantık burada da geçerlidir.

Satış hacmi biraz daha düşük olan işletmelerden alınan komisyon ücretleri daha önceki örnektekini tersine daha yüksek tutulmaktadır. Banka, satış hacmi düşük olduğu için bu sitelerden daha önceki örnekte olduğu gibi çok fazla kar elde edemeyecektir. Bu yüzden elde edebileceği kadar kar elde etmek isteyecek ve komisyon oranlarını yüksek tutacaktır.

Buna ek olarak bankaların e-ticaret sitelerine sanal POS hizmeti sunmaları için koştuğu bir şart daha vardır. Siteler, dönem içerisinde belirli satış kotalarını doldurmak zorundadırlar. Sanal POS alınmadan önce sitenin sahipleri aylık olarak belirli satışları taahhüt edeceklerdir. Bu verilen satış teminatı oranı ne kadar yükselirse bankaların alacak olduğu komisyon oranları da o oranda düşecektir.

Bankaların uyguladıkları komisyon ücretleri ve yıllık ücretler birbirinden farklı olmaktadır. Bu konuda sundukları kesin bir fiyat olmamakla birlikte bu ücretler sitenin özelliğine ve satış kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Daha net bilgilere ulaşabilmek amacıyla bankalarla iletişime geçilmelidir.

Yorum yapın