BARTIN Eve Ek İş İmkanı Sunan Firmalar

Bartın’da evde ek iş arıyorsanız alt kısımda yer alan “aktif ek iş ilanları” bölümünü inceleyebilir ve online başvuru yapabilirsiniz. Bartın’da ek iş arayanlara iş imkanı sunmak isteyen firmalar da “ek iş verme” formunu doldurabilirler. Öncelikle sizlere Bartın hakkında bilgiler verelim.

Bartın Hakkında; Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer alan bir il olan Bartın kısa bir süre öncesine kadar bir ilçe idi. Ancak 1991 senesinde bağlı olduğu Zonguldak ilinden ayrılarak il olma özelliği kazandırıldı. 1991’den bu yana da Türkiye’nin 74. ili olan Bartın Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde kalan küçük çaplı bir şehirdir. Kuzey bölümünde Karadeniz bulunan Bartın ilinin doğu tarafı Kastamonu‚ güney tarafı Karabük‚ batı tarafı ise Zonguldak ile çevrelenmiştir.

Küçük bir şehir olan Bartın en son 2015 senesinde yapılan nüfus sayımına göre 190.708 kişinin yaşadığı bir şehirdir. 2000’li yıllara kadar Bartın nüfusuna baktığımızda 184.000 civarında olduğunu görüyoruz. İl olması ile birlikte çok ciddi olmasa da bunun etkisini gözlemlemek mümkün. Nüfus artışı ise bunun en bariz görülebilen örneğidir.

Bartın ili merkez Bartın ilçesi de dahil olmak üzere toplamda dört ilçeden oluşmaktadır. Bu ilçeler Amasra‚ Ulus ve Kurucaşile’dir. 59 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan Bartın ilinin oldukça geniş bir bölümü de Küre Dağları Milli Park sınırı içerisinde yer alma özelliği taşımaktadır.

Bartın Ekonomik Veriler; Bartın’ı ekonomik yönü ile ele aldığımızda Kalkınma Bakanlığı verilerine göz atabiliriz. 2011 senesinde Türkiye içerisinde bulunan tüm iller arasında bir sosyal ve ekonomik gelişmeler sıralaması yapılmış ve buna göre Bartın bu sıralamada gelişmişlik olarak 48. sırada yer almış. Bartın ekonomisi genel olarak birçok alana sahiptir. Birçok açıdan zengin bir potansiyele sahip olan Bartın ilinde tarım‚ sanayi‚ ticaret‚ turizm‚ ormancılık ve su ürünleri alanlarında faaliyetler bulunmaktadır. Ancak daha çok istihdam ve gelir düzeyi açısından ele alındığında hizmet sektörü ön plana çıkmaktadır. Bunu takiben ise sanayi ve tarım sektörleri çoğunluklu olarak ön plana çıkar.

Bartın ilinde yapılan tarımda buğday‚ arpa‚ mısır‚ yulaf tahıllar olarak ön plana çıkar. Meyve olarak elma‚ armut‚ çilek‚ kiraz‚ erik‚ ayva‚ dut‚ kivi ve şeftali yetiştiriciliği oldukça fazladır. Kestane‚ fındık ve ceviz‚ soğan‚ patates‚ sarımsak ve bakla‚ bezelye‚ nohut ve fasulye gibi baklagiller de yetiştirilir. Tarımın zenginliği yanında sanayi alanında ise toprak‚ makine‚ mobilya‚ gıda ve tekstil alanları ön plana çıkar. Tüm bu bahsetmiş olduğumuz iş kolları Bartın ekonomisini oluştururken bir taraftan da istihdamı sağlar.

Bartın’da Ek İş İmkanları; Bartın ilinde ön plana çıkan‚ gelişmiş ve talep gören bir diğer alan da el işlemeleridir. Dokuma işleri‚ tel kırma sanatı‚ gemi yapımı‚ taş saç yapımı ve ağaç oymacılığı alanları Bartın ilinde özel olarak üretim yapılan el sanat dallarıdır. Bu alanlar hakkında bilgisi olanlar için de geçerli bir meslek olmaktadır. Bu sanatların icra edildiği atölyelerde çalışan insanlar olduğu gibi kendi evlerinde üretim yapan insan sayısı da çoktur. Bartın için en elverişli ek iş de bu el sanatlarıdır. Hem yöresel olduğu için getirisi yüksektir‚ hem de herkes bu konularda bilgi ve beceriye sahip olmadığı için yapılan iş oldukça kıymetlidir. Bu sanatlarla uğraşan insanlar dilerse kendi üretim ve pazarlamalarını yapabilir‚ dilerlerse de bir firma ya da mağaza ile anlaşarak üretimlerini oraya satabilirler.

Bartın ilinde evlere iş veren birçok firma bulunmaktadır. Bu sayede hem evlerinde boş vakti çok olan bireylerin zamanları değerlendirilmiş ve gelirleri desteklenmiş olurken‚ hem de firmalar ve mağazalar devamlı işçi çalıştırmak yerine evde çalışan elemanlar ile daha avantajlı bir iş çevirmiş olurlar. Bu ek işlerin başında özel günler için üretilen eşyalar ön plana çıkıyor. Davetiyeler‚ kutular‚ hediyelik eşyalar‚ kına süsleri‚ sünnet ve mevlüt hediyelikleri evlerde rahatlıkla hazırlanabiliyor.

Evde yapılabilen ek işlerde firmaların istediği zamanında siparişleri teslim etmeniz ve ürünlerin kalitesini yüksek tutmanız olmaktadır. Bu sayede devamlı bir ek kazanç elde etmiş olabilirsiniz. Ayrıca yukarıda saymış olduğumuz evde yapılabilecek ek iş alternatifleri herhangi bir el becerisi istemez. Bunun yerine sadece pratiklik‚ bu işe zaman ayırma ve ciddiyet gösterme yeterli olmaktadır.

Yorum yapın