Basit ve Yaratıcı Ek Gelir Elde Etme Para Kazanma Yolları

İnsanların genel olarak hayatlarını sürdürebilmeleri için karşılamaları gereken temel ihtiyaçları bulunmaktadır. Barınma, beslenme, giyinme gibi temel ihtiyaçlar.

Bunların karşılanması durumunda da insanların kendilerini gerçekleştirmeleri, hayallerini gerçekleştirmeleri ve bir adım ileriye taşımaları gerekmektedir.

Tüm bunlar için gereken şey olan satın alma gücü sabit kalırken, ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetlerin fiyatları da sürekli olarak artmaktadır. İnsanlar aynı maaşla daha az fayda gördüklerinden dolayı ek iş ve ek kazanç seçeneklerini değerlendirmektedirler. Yazının devamında, çok fazla uğraş gerektirmeyen, cüzi miktarlarda da olsa fazladan gelir elde etmeyi sağlayacak birkaç para kazanma yolu aktarılmaktadır.

Online Ders Vermek
Herhangi bir konuda bilgi birikimi olan kişiler, sahip oldukları bilgiler ile kazanç sağlayabileceklerdir. Profesyonel olarak her gün çalışmalarına gerek kalmadan, ses ve görüntü açısından kaliteli ders videolarının kayda alınması ve internete yüklenmesi halinde güzel gelirler elde edilebilecektir. İnternet üzerinden ulaşılabilecek olan birçok platform vardır ve bu platformlar eğitmenlerle eğitim almak isteyen bireyleri internet ortamında bir araya getirmektedir. Örnek vermek gerekirse, dünya çapında eğitmen ve öğrenci ağına sahip olan eğitim ağlarından birisi, Udemy, birçok dilde eğitimin online olarak bulunabileceği bir ortamdır. Kişiler, satın aldıkları eğitimleri online olarak izlemekte ve ek dokümanlardan da derslerini tekrar etmektedirler.

Udemy için ders kaydetmek ve eğitmen olmak için herhangi bir alanda uzman ve yeterli bilgi seviyesine sahip olmak yeterlidir. Udemy’ ye eğitmen olabilmek için, Udemy eğitmenlerinin ikna edilmesi ve eğitim verilecek olan alanda yeterli bilgi seviyesine sahip olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Bunun yanında Udemy uzmanları, eğitmenlerden kendilerine diploma ya da sınav sonuç belgesi gibi dokümanları sunmalarını istemezler, yalnızca alanlarında uzman olmaları ve öğrencilere ders anlatabilmeleri yeterlidir. Udemy’ de ders vermek için kaliteli bir kameraya ve mikrofona ihtiyaç duyulacaktır. Bunun yanında ödemeler bakımından da öğrenciler, ödemeleri Udemy’ ye gerçekleştirmektedirler. Udemy, kendi komisyonunu aldıktan sonra kalan parayı eğitmenlerin hesaplarına aktarmaktadır.

Dünya genelinde hizmet sunmakta olan Udemy ve diğer eğitim platformlarında birçok dilde eğitim verilebilmektedir. Genellikle İngilizce eğitimler ağırlıklı olsa da Udemy üzerinden Türkçe içerikli eğitimler de yayımlanabilmektedir. Yani uzmanlık alanı olup da ders anlatabilecek kadar İngilizcesi olmayan kişiler de kendi dillerinde ders verebilecek ve bu işten para kazanabileceklerdir.

Kullanmadığınız Telefonları Satın
Evdeki işe yaramaz fazlalıklar çoğu zaman ev sakinlerinin başını ağrıtan sorunlardandır. Fazlalıklar arasında yer alan ve artık ömrünü doldurmuş olan cep telefonları, ikinci el telefon satıcılarına ya da telefon şirketlerine satılarak yeniden değerlendirilebilecek ya da geri dönüşüme tabi tutulabilecektir. Bu işlem ile birlikte en azından 100- 150 TL kazanmak mümkün olacaktır. internet üzerinde yer alan ve üyelerin kendi ürünlerini satmalarına imkan veren uygulamalarda; sahibinden, LetGo gibi uygulamalar kullanılarak da bu fazlalıklardan kurtulunabilecek ve aynı zamanda kazanç sağlanabilecektir.

Müzik Değerlendirmesi Yapmak
Müzik seven insanlar, müzik kulağı olan ve müzikten zevk alan insanlardır. Müzikteki farklı dokunuşları ve ritimleri diğer kişilere göre daha kolay yakalayabilirler ve farkına varabilirler. Bunun için bir internet sitesi, Slicethepie isimli site, kullanıcılarına günlük olarak müzik dinlemelerini ve dinledikleri müzikler hakkında yorumda bulunmalarını sağlamaktadır. Yapılacak olan bu zevkli ve bir o kadar da kazançlı iş sayesinde günlük olarak bir kenara koyulabilecek kadar para biriktirilmiş olacaktır. Bu arada, internet sitesinin İngilizce açıklamalarla hazırlandığını söyleyelim, dili yetersiz olan kişiler, arama motorlarının otomatik çevir seçeneklerinden faydalanarak bu sorunun üstesinden geleceklerdir.

Kullanılmayan Kıyafetlerin Satışı – Yeniden Tasarımı
Kıyafet dolaplarında ve bazaların içerisinde, kimi zamanda kolilerle birlikte evde tutulan ve artık tercih edilmeyen kıyafetler, evlerdeki fazlalıkların birçoğunu oluşturmaktadırlar. Bu fazlalıklar kimi zaman son derece sinir bozucu olabilmektedir. Fakat şimdi, artık kullanılmayan kıyafetlerden kurtularak para kazanmanın çeşitli yolları bulunmaktadır.

Kullanılmayan kıyafetler, bilgisayar ve akıllı telefonlar aracılığıyla bulunabilecek olan satış uygulamaları kullanılarak kolaylıkla satılabilecektir. Satacak olduğunuz kıyafetler için astronomik olmayan fiyatlar belirlerseniz, kısa süre içerisinde kolaylıkla alıcı bulabileceksiniz. Bununla birlikte, artık kullanılmayan ikinci el kıyafetleri yeniden tasarlayarak da güzel kazançlar sağlayabilirsiniz. internet üzerinden ulaşabilecek olduğunuz birçok kıyafet yeniden tasarlama videosu bulunmaktadır. Bu videolardan ilham alarak sizde, çok zorlanmadan kıyafetlerinizi yeniden tasarlayabilir ve bunları satarak ek kazanç sağlayabilirsiniz.

İnternet Sitesi Test Etmek
Kurumsal ve kurumsal olma yolunda ilerleyen internet siteleri, kendilerinin bünyesinde bulunan hataları ve açıkları arayıp bulmak ve sonrasında da kapatmak için sürekli olarak çalışmaktadırlar. Bunun yanında, arada sırada gözden kaçan birkaç hata olabilmektedir ve bu hatalar bazen internet sitelerinin ve ziyaretçilerin sorun yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu durumdan kaçmak için internet siteleri, bünyelerinde bulunan yazılım ve dizilim hatalarının tespit edilmesi için para ödemektedirler. Bulunacak olan hata başına belirli miktarda para ödemesi yapan siteler belirli bir kotaya ulaştıktan sonra kişilerin paralarını hesaplarına aktarmaktadır. Tabi bu hatalar, büyük ve kurumsal şirketlerin, markaların internet sitesinde bulunursa, kazanılacak olan ödüller de aynı oranda artış gösterecektir. Yazılım dili konusunda işinin ehli olan ya da eğitim almakta olan kişilerdenseniz bu konuda güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

Birilerine Eşlik Edin
Genellikle yurt dışında faaliyet göstermekte olan, belirli bir süreliğine arkadaş kiralama hizmeti oldukça popülerlik kazanmış ve işler rayına oturmuştur. ABD’ de bir örneği olan Rent A Friend, Türkçeye çevrildiği zaman “Bir Arkadaş Kirala” anlamını vermektedir. Arkadaşlar ne yaparsa aynı şeylerin bu hizmetten de beklenmesi oldukça normaldir; bir kafeye giderek kahve içmek, sinemaya gitmek, bir nişan töreninde kendisine eşlik etmek, gezip dolaşmak gibi, bütün alanlarda arkadaş kiralama hizmetlerinden faydalanan insanlar vardır. Türkiye’ de bu şekilde çalışan herhangi bir uygulamanın varlığı olmasa bile bu alanda çalışılabilir ve bir uygulama geliştirilebilir. Bunun dışında da birilerine eşlik edilebilir ve bu işlemden para kazanılabilir.

Fiverr ve BiOnluk Siteleri İçin Çalışmak
Fiverr’ dan alınacak olan işler için parça başına 5 dolar ödeme alınırken, BiOnluk’ un isminden de anlaşılacağı gibi parça başına 10 TL ödenmektedir. Uzman olduğunuz herhangi bir alanın olması, bu ve benzeri internet sitelerinden para kazanabilmenizi sağlayacaktır. Doktora tezi için yazı yazmakta olan ya da projesini geliştirmekte olan birisi, projesi için çeviri bir metne ihtiyaç duyuyorsa bu gibi sitelerden hizmet satın alabilmektedir. Bu hizmetler de genellikle çeviri kapsamında olmaktadır. Çevirmenlerin bildikleri yabancı dillerden Türkçe’ ye ya da başka bir dile çeviri yapmaları karşılığında para kazanabilecek oldukları internet siteleridir.

Twit Atmak ve Takipçi Sayısı Arttırmak
Takipçi sayısı yüksek olan sosyal medya hesapları, bazı yerel işletmeleri için son derece kullanışlı reklam araçlarındandır. Birkaç tuş darbesiyle binlerce kişiye ulaşılması son derece basit olup bu işten oldukça güzel kazançlar sağlanabilmektedir. Binlerle takipçi sayısı olan Twitter hesaplarından atılacak olan birkaç twit için işletmelerden yüzlerce lira alabileceksiniz.

Gizli Müşteri Olmak
Gizli müşteriler, gizli alışveriş piyasasında kullanılmakta olan bir terimdir ve araştırma şirketlerinin ve bazen de firma yetkililerinin, mağazalar hakkında genel bir bilgiye sahip olmaları için satın aldıkları hizmetlere verilen addır. Mağazalara giderecek olan müşteriler, mağazalardaki satış temsilcilerinin kendilerine yardımda bulunup bulunmadıklarına, tutumlarına, mağaza düzenine, kabinlerin temiz ve kullanışlı durumda olup olmadığına kadar birçok alanda gözlem yaparlar. Bu işle birlikte servetler kazanılmayacak olsa bile kaliteli bir kahvenin parası, kısa bir AVM turundan sonra çıkartılmış olacaktır.

El Yapımı Ürünlerin Satışı
Eski evlerde bulunan ve nostaljik anlamda değere sahip olan ürünler, deniz kabuklarından oluşturulmuş kolyeler, kullanılmayan ve artık modası geçmiş kıyafetlerden oluşturulan yeni tasarım kıyafetler gibi birçok ürün, LetGo, Etsy gibi uygulamalar ve internet sitesi üzerinden satışa sunulabilecektir. LetGo, şu an için ücretsiz bir uygulama olsa bile Etsy, konulan ilan başına 20 cent ücret almaktadır ve yerleştirilen ilanlar da 4 ay boyunca sistemde kalmaktadır. Etsy aynı zamanda satış başına %2.5 gibi bir komisyon oranına sahiptir. Daha yerel anlamda satış yapmak isteyenler, akıllı telefonlarına indirecek oldukları LetGo uygulaması ile satacak oldukları ikinci el ve el yapımı ürünleri bu uygulama aracılığıyla satabileceklerdir.

Yorum yapın