Ek İş İlanları

BAYBURT Ek İş İmkanları

Bayburt aktif ek iş ilanlarını alt kısımda listeleyebilir ve online başvurusu yapabilirsiniz. Bayburt’ta evlere ek iş vermek isteyen firmalar da bizimle iletişime geçerek ilanlarını sitemizde ücretsiz yayınlatabilirler.

Bayburt; Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan bir ilimiz olan Bayburt Türkmenlerin ve Çepnilerin çoğunluklu olarak yaşamakta olduğu bir ildir. Doğu bölümü ve Güneydoğu bölümünde Erzurum ile komşuluğu bulunan Bayburt’un batı tarafında Gümüşhane‚ kuzey tarafında Trabzon ve Rize‚ güneyinde ise Erzincan bulunur. 2015 senesi itibari ile 78.550 kişinin yaşadığı Bayburt oldukça küçük bir Karadeniz şehridir.

Ekonomik Açıdan Bayburt; Bayburt ilini ekonomik açıdan değerlendirdiğimizde fazla gelişme gösterememiş bir il olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikli ekonomi rotası her zaman için tarım ve hayvancılık olmuştur. Ticaret ve sanayi Bayburt’ta gelişme göstermeyi başaramamıştır. Öncelikli olarak üretilmekte olan tarım ürünleri yem bitkileri‚ şeker pancarı ve hububattır. Sebze ve meyve üretimi de az miktarda bulunmakla birlikte çoğunlukla ihtiyaç diğer illerin üretimlerinden karşılanır.

Tarımın da yapıldığı ilde öncelikli geçim kaynağı ise hayvancılıktır. Buna sebep olan temel faktör Bayburt arazilerinin hayvancılık için çok elverişli olmasıdır. Uzun yıllar boyunca mera hayvancılığı yapılmakta olan ilde son yıllarda besi hayvancılığı da yapılmaya başlanmıştır. Süt ineği yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır. Bayburt’ta hayvancılık adına yaygın olan bir diğeri ise arıcılıktır. Buna bağlı olarak üretilen ballar da oldukça kaliteli ve bol olmaktadır. Özellikle kokulu ballar oldukça rağbet görür.

Bayburt ili konum itibari ile aslında oldukça güzel bir yerde bulunur. Trabzon ve İran’ı birbirine bağlayan İpek Yolu ve Baharat Yolu Bayburt üzerinden de geçer. Ancak ticaret olarak gelişim gösterememiş‚ dışarıdan gelen ürünlerin satışı yapılmaktadır. Üretim ve satış konusunda bir gelişme söz konusu olamamıştır.

Geçim Kaynağı Tarım ve Hayvancılık; Bayburt ilinde yaşayan halk için geçim kaynağı bahsetmiş olduğumuz gibi tarım ve hayvancılıktır. Ağır işçiliğe dayanan bu işlerde istihdam edilen bireyler ise genel olarak erkekler olmaktadır. Bu noktada bayanlar için de bir ihtiyaç durumu söz konusu olmuştur. Çalışmak ve ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen bayanlar da çözümü alternatif yollarda‚ ek iş arayışlarında bulmaktadır. Bu noktada da birçok seçenek bulabilirler.

Ek İş İmkanları; Bayanlar için uygun olan çok sayıda ek iş alternatifi mevcuttur. Bunlardan ilki süsleme ve el işlemeleri. Doğu Karadeniz kültüründe el işlemelerinin önemi büyüktür. Bu yüzden bayanlar el becerilerini kullanarak rahatlıkla para kazanabilirler. Bayburt içerisinde satış yapan mağazalar için ürünler üretebilecekleri gibi aynı şekilde yakında bulunan diğer şehirlerden de siparişler alarak üretim yapabilirler. Çalışma yeri problemi olmadığı için kargo sistemi ile diğer iller ile çalışma imkanı da sağlanabilir.

Süsleme işleri ise her yıl özel günlerin vazgeçilmez unsurları arasında yer alır. Bunlar için üretilen hediyelik ve benzeri ürünler her sezon modası bulunan ve sürekli değişim gösteren bir sektör halini almıştır. Hal böyle olunca evden çalışmak isteyenler için sürekli bir ihtiyaç doğmuş olur. Bayanlar bu tarz ürünlerde siparişler alabilir‚ kendi zevklerine göre yeni ürünlerin tasarım ve üretimini de yapabilmektedirler. Bu şekilde kısa sürede devamlı bir iş elde etmiş olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu