İş ve Para Dünyası
Bayilik Sistemi Kurmak ve Başarılı Olmak İstiyorsanız 6 Önemli Faktör
Yazar: - 07 Temmuz 2018
448
0

İşletmeniz için bayilik sistemi oluşturmaya karar verdiğiniz ve uygulamaya koyduğunuz zaman büyüme hedefinizi kısa bir süre içerisinde yakalamanız mümkün olabilmektedir.

Bayilik alarak çalışma sisteminin sizin ve işiniz için uygun olduğunu bu işe başlamadan önce belirlemek ve bu konuya dair bir plan oluşturmak, yapabilecek olduğunuz en iyi şey olacaktır.

Küçük ölçekli şirket sahipleri, şirketlerinin büyüme hedeflerine daha kısa sürelerde ulaşmaya ve biran önce büyümeyi seve seve kabul edeceklerdir. Aslında bayilik alarak, küçük ölçekli olarak kuracak olduğunuz işinizi birkaç yıl içerisinde hayalinizdeki hale getirebilirsiniz. Bayilik almanın ne derece etkili olacağınız kısaca açıklamak için; bayilik ağları oluşturulmadan önce işletmelerin sahip olacakları yönetsel sistemden fiziksel düzenlemelerine kadar her şeyin belirlenmesi, sistemleştirilmesi ve kesinleştirilmesi gerekmektedir. İşletmelerin içerisinde bulunan koltukların renginden vitrin düzenlemesine, ofis içerisinde bulunacak süs bitkilerinin türüne kadar her türlü detay, bayilik sistemlerinin oluşturulmasından önce sistemli bir şekilde belirlenmektedir.

Türkiye’ deki bayilik esasına göre çalışmakta olan firmaların pazardaki payına değinmek gerekirse yıllık olarak sahip oldukları pazar hacminin 50 milyar dolar olduğundan bahsedebiliriz. Kısa süre içerisinde büyüme hedeflerinizi yakalamak ve faaliyet kapasitenizi arttırmak için bayilik alabilir ve işletmenizi yönetmeye devam edebilirsiniz. Yazının devamında, bayilik sistemi oluşturmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken durumlara değinilmektedir. Yazının sonuna kadar okuduğunuz taktirde bayilik almak ve işletmek ile ilgili bilgi birikiminizin artacağına emin olabilirsiniz. Bayilik alarak çalışmaya karar vermek ve bu süreçte marka etkinizi arttırmak, kısa süre içerisinde büyüme şansı yakalamak istiyorsanız yazının devamında bulunan 6 tavsiyeden oldukça faydalanacaksınız.

Şirketinizin iç ve dış faaliyetlerini netleştirin ve tanımlamalarını yapın.
Geleneksel olarak kendi içgüdülerine göre kendilerinin işletmelerinin faaliyetlerini yürüten kişiler, günlük olarak küçük ama bir araya geldiği zaman büyük ve önemli konuları atlayabilmektedirler. Bu durumun bayiliklerde olmaması gerekmekte, her şeyin bir düzen ve daha önce belirlenmiş bir plan çerçevesinde işletilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Doğaçlama hareket etme rahatlığı, bayilik alan işletmelerde bulunmamalıdır. Malzeme temin ediminden dükkan açılış saatine, çalışanların öğle aralarına çıkmalarından dükkanın temizlik saatine, faturaların ödenmesinden aylık olarak düzenlenecek kampanyalara kadar her şeyin bir düzen ve plan içerisinde yürütülmesi gerekecektir.

Aylık bazda stabil olarak 60-70 TL aralığında para kazanmakta olan Mehmet Bey, sürekli olarak binlerce TL kazanmanın hayalini kurmaktaydı ve zaman ilerledikçe bu hayalini yavaş yavaş gerçekleştirmeye başladı. Küçük yaşlarda çiçekçilik işine başlayan ve zamanla kendisini geliştirdiği gibi dükkanını da geliştiren Mehmet Bey, gözünü yine yukarılara, daha yüksek kazanç hedeflerine dikti. Geliri yavaş yavaş yükselmeye devam ediyordu fakat aylık olarak 9-10 bin TL para kazanmaya kimse kötü diyemez.


İlerleyen zamanlarda dükkanına birisi gelerek başka bir şehirde kendinsin bayiliğini yapmak istediğini belirtti. Bu fikir Mehmet Beyin kafasında iyi bir yer etti ve konuyu araştırmaya başladı. Bu fikri gerçekleştirdiği zaman karlı olabileceğini anladığı zaman yeni bayiliğinin açılışı için ilgilenmeye başladı. Bayilikte çalışacak olan personelin eğitiminden bayiliğinin tasarımına kadar her türlü konuda kendisi ilgilendi. Aradan çıkartılması gereken resmi işleri ve dokümanları tamamladı. İnternet üzerinden yapılan satışların da fazla olduğunu hatırladığı ve yeni bayisinin internet sitesine, çiçeklerinin fotoğraflarının konulmasını hatırladığı zaman bir fotoğrafçıya dönüşen Mehmet Bey, fotoğrafları internet ortamına yükledi. Daha sonra internet sitelerinin altyapısının daha sağlam ve güvenilir olması gerektiğini düşünen Mehmet Bey, yine bu işle kendisi ilgilendi. Tüm bu süreç boyunca, üniversitelerdeki işletme derslerinde verilen eğitimlerden çok daha fazla deneyim kazandı ve öğrendiği bilgiler, ticaret hayatında kendisi için çok büyük önem taşımaktaydı.

Yasal Konularda Bilginiz Olsun
Bayilik verecek olan işletmeler, yasal anlamda olaya hakim olamayabilirler. Tüm işletme sahipleri hukuk alanında üst düzey bilgi birikimine sahip olmak zorunda değiller. Bu durumda bir eğitim ya da uzman yardımı almanız işleriniz ve sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Büyüme Oranınıza Karar Vermelisiniz
Küçük ve yeni kurulan şirketler için hemen büyüme fikri oldukça çekici gelmektedir. Fakat işletme deneyimine sahip olan herkesin istediği, büyüme oranlarını kabul edilebilir bir oranla derecelendirmek ve bu tempoya uymaktır. Uzmanların uyarıları, büyüme hızınızı işletmenizin faaliyetlerine göre belirlemeniz yönünde olmaktadır.

Bayilik veren ve bayilik ağı kurmakta olan markalar, oluşturmuş oldukları iş modellerinin hangi alanlarda güçlü olduğunu ve hangi alanlarda güzel sonuçlar verebilecek olduğunu iyi bilmelidirler. Bayilik verdikleri yabancı alanlarda büyüme oranlarını analiz etmeli, işletmelerin faaliyetlerini yakından takip etmeli ve bu bilgiler ışığında yayılmacı yeni planlar hazırlamalıdırlar.

Bayiliklerin Faaliyetleri
Bayilik vermiş olduğunuz işletmeler, kapılarının üzerinde sizim markanızın adını taşımaktadırlar. Her gelen ve sizin bayiniz olmak istediğini söyleyen kişiye bayilik hakkınızı veremezsiniz, vermemeniz gerekir. Gelecekte markanıza değer katacağına inandığınız, işleme faaliyetlerini iyi bir şekilde götürebilecek olduğuna inandığınız kişilere bayilik hizmeti vermelisiniz.

Sınırlamalarınızı Belirleyin
Bayilik verdiğiniz işletmelerde dekorasyondan yeni alınan personellere verilen eğitime kadar her türlü konuda kuralları ve sınırları belirlemiş olmanıza rağmen arada, işletme sahibinin de rahat hareket edebilecek olduğu bir alanın bulunması gerekmektedir. Bayilik verecek olduğunuz işletmelerin iyi bir şekilde güdülendiklerine emin olun fakat bu arada kendi hareket alanlarını da aşırı şekilde daraltmayın.

Bayilerinize Destek Olun
Bayilik veren şirketler, bayilerinin günlük olarak yürütmekte oldukları işlemlerin hepsine müdahil olamasalar bile bayileri hakkında bilgi sahibi olmak ve onları tanımak durumundadırlar.

Bayiliklerle merkez arasında bulunan iletişimin güçlü olması ve sürekli olması gerekmektedir. Sahip olduğunuz iletişimin her türlü bilgi paylaşımı için uygun frekansta olduğuna emin olun.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

Bayilik Sistemi Kurmak ve Başarılı Olmak İstiyorsanız 6 Önemli Faktör

Yorumlar

Yorum ya da soru sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ