Bingöl’de Ek İş İmkanları ve Güncel İlanlar

Bingöl’de evde ek iş arayanlar haberimizin altında yer alan güncel ilanları inceleyebilir. Evlere iş veren firmalar da sitemizden form aracılığıyla istedikleri il ve ilçelerde ücretsiz ilanlar yayınlatabilirler.

Bingöl; Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimiz olan Bingöl 8 ilçe‚ 5 belde ve 305 köye sahiptir. 2015 senesi nüfus verilerine göre Bingöl nüfusu 267.184 kişi olarak tespit edilmiştir. Bu veriler de göz önünde bulundurulduğunda ülkenin en küçük şehirlerinden biri olduğunu görüyoruz.

Bingöl Ekonomisi; Bingöl ekonomisini değerlendirdiğimizde ormanları bu noktada ön plana çıkıyor. Bingöl’de yer alan ormanlar baltalık bir yapıya sahiptir. Bunun dışında tarım alanları ise oldukça dardır. Ancak bu alanların dar olmasına rağmen birçok ürün yetiştirilir. Bingöl’de yetişen tarım ürünleri çavdar‚ buğday‚ şeker pancarı ve darıdır. Bunun dışında sebze ve meyve üretimi de yapılmaktadır. Özellikle kavun‚ karpuz‚ elma‚ üzüm ve armut en çok yetiştirilen meyvelerdendir.

Bingöl’de üretilen en önemli ürünlerden biri de cevizdir. Bingöl cevizleri aynı zamanda hem lezzetli hem de oldukça iri olduğundan birçok yerden talep görmektedir. Şehrin cevizi ile ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında öne çıkan ürünlerinden diğerleri de bal ve kaymaktır.

Bölgede yapılan hayvancılık faaliyetlerine bakacak olursak koyun‚ keçi gibi küçükbaş hayvanları görebiliyoruz. Sığır hayvancılığı da yapılan ilde ayrıca arıcılık da oldukça iyi durumdadır. Bunların dışında hayvancılık alanında yapılan bir diğer faaliyet ise kümes hayvancılığı olmaktadır. Tüm bu alanların yanında ilde geçimi sağlamak için yapılan en yaygın iş ise tarım‚ hayvancılık ve ormancılık olmaktadır.

Bingöl ili istihdamının bir çoğunu yukarıda saymış olduğumuz‚ ekonomisine yön veren alanlardan sağlar. Bu alanlar çalışan istihdamını büyük ölçüde sağlar. Bunlarında yanında Bingöl için önemli olan bir unsur da kilim dokumacılığıdır. Bingöl’de üretilmekte olan desenli kilimler oldukça önemlidir. Kilim dokumacılığı alanında yapılan ürünler hem il çapında‚ hem de diğer iller çapında oldukça fazla kabul görmektedir.

Kilim dokumacılığı Bingöl’de yaşayan halk için alternatif bir geçim kaynağı olarak ön plana çıkar. Özellikle ek iş yapmak isteyen‚ ev ekonomisine katkıda sağlamak isteyen bayanlar için dokuma işi çok iyi bir alternatif olmaktadır. Bunun yanında diğer illerde olduğu gibi birçok ek iş alternatifi tercih edilebilir. Bunların başında paketleme işleri gelmektedir. Paket yapma ve montaj işleri tercih edilebilir. Bu tarz işler kolay olduklarından hem ek iş olarak yapılması kolay olmakta‚ hem de herkesin yapabileceği işlerdir.

Bingöl Ek İş İmkanları; İnternet üzerinden yapılabilecek işler de tercih edilebilir. Sabit bir internet bağlantısı sayesinde de ek gelir elde edebilirsiniz. Bunun için sadece şehir içerisinde değil‚ birçok şehirden verilen ilanlar değerlendirilebilir. Genel ilan sitelerine bakarak bu tarzda işlere ulaşabilir‚ ev ortamında bilgisayar başında kazanç sağlayabilirsiniz. İnternet kullanımını tercih etmeyenler için ise süsleme işleri tercih edilebilir. Gelinlik ve abiye üreten ve satışını yapan yerlerden parça başı işleme siparişi alabilirsiniz. Zamanında yetiştirdiğiniz ürünlerden gayet iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Yorum yapın