Ek İş İlanları

BİNGÖL’de Evde Ek İş Fırsatları ve Aktif İlanlar

Haberimizin sonunda yer alan aktif ek iş ilanlarından size uygun olan ilana iş başvurusu yapabilirsiniz. Firmalar, sitemizde bulunan iş ilanı formunu doldurarak, Bingöl’de ek iş arayanlara yardımcı olabilirler.

Bingöl ek iş ilanları sayesinde insanlar ihtiyaçları olan ek işlere çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Özellikle öğrenciler ve ev hanımları için Bingöl ek iş ilanları oldukça önemlidir. Buradan istenilen işe ve işin bilgisine ulaşılabilir. Ücret ve işin nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinilebilir. Ek iş imkanları geniş olan Bingöl’ün bu imkanlarından faydalanmak mümkündür. Yazımızın devamında Bingöl ekonomisinden ve Bingöl’de yapılabilecek ek işlerden bahsedeceğiz.

Bingöl Ekonomisi
Bingöl ekonomisi ormancılık, hayvancılık ve tarıma dayalı olan bir ekonomidir. Ormancılık, hayvancılık ve tarım sektöründe çalışan kişiler Bingöl nüfusunun %85’lik dilimini oluşturan kişilerdir. Bingöl sanayisi çok fazla gelişmemiştir. Genellikle inşaat sanayisi ve imalat sanayisi gelişmiştir. Bu iki sanayi kolunda çalışan insanların oluşturduğu yüzdelik dilim ise %3’dür. Bingöl tarımı için önemli olan başlıca tarım ürünleri buğday, darı, baklagiller, şekerpancarı, kavun, arpa, çavdar, fasulye, sebze ve karpuz olarak sıralanabilir. Bingöl’ün Genç ilçesi de tarım ürünleri yönünden zengin bir ilçedir. Bu ilçede bol miktarda armut, üzüm ve elma yetiştirilmektedir. Bingöl ‘ün cevizi de oldukça meşhurdur.  Cevizi hem lezzetli hem de şekil itibari ile büyüktür. Ceviz ağaçları genellikle oyma, sandık ve dolap işlerinde kullanılmaktadır. Çok bilinen ceviz kerestesi ise dayanıklılığının yanı sıra kokuludur.

Modern Tarımın Gelişmemesi; Bingöl tarımı ile alakalı bilinmesi gereken başka bir konu da  modern tarımın gelişmemiş olduğudur. Modern tarım aletleri, tarım aletleri, traktörler tarımda çok fazla kullanılmamaktadır. Gübreleme için de aynı durum geçerlidir. Suni gübrelemeye geçiş yapılmamıştır.

Hayvancılık; Bingöl hayvancılığı ise ekonomi için oldukça önemlidir. Hatta Bingöl halkı için en temel geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyde yaşayan insanların %78’lik bir kesimi geçimini hayvancılık ile sağlamaktadır. En fazla beslenen hayvanlar koyun, sığır ve keçidir. Bingöl koyunlar ak karaman koyunlar ve mor koyunlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Burada hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olması nedeniyle Et ve Balık Kurumu’nun kombinesi açılmıştır. Et ve Balık Kurumu’nun kombine açılış tarihi ise 1983’dür. Bingöl’de tavukçuluk ve arıcılık da yapılmaktadır. Bu nedenle kaymağı ve balı meşhurdur. Bingöl ‘de yapılan tüm bu faaliyetlerden elde edilen kaynak ile canlı hayvan, kıl, yağ, peynir, deri, yün satışı yapılır. Bu ürünlerin satışından oldukça iyi miktarda gelir kazanılır.

Diğer İş İmkanları; Bingöl ekonomisi için önemli olan diğer etkinlikler ise ormancılık, madencilik ve sanayidir. Bingöl ormancılığı iyi olan ve orman bakımından da zengin olan bir şehirdir. Orman konusunda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Bingöl yüzölçümünün ortalama %’i ormanlık araziden oluşmaktadır. Bingöl ormanlarındaki ağaçların birçoğu meşedir ve ormanlar baltalık orman adı verilen şekildedir. Koruluk ormanları baltalık ormanlara göre daha azdır. Ortalama 150 adet köy orman yakınında ve ormanın içinde yer almaktadır. Bingöl madenciliği çok fazla gelişmemiştir. Çünkü Bingöl coğrafi konum itibari ile dağlık bir bölgedir. Kar yağışı da çok fazla olmaktadır ve yolların en az üçte biri karla kaplıdır. Bu nedenle madencilik için gerekli olan çalışmaların yapılması da engellenmiş olmaktadır. Buna rağmen Bingöl’ün birçok bölgesinde maden yatakları bulunmuştur. Bu maden yatakları demir yatağı, kaolin yatağı, fosfat yatağı ve kömür yatağı olarak sıralanabilir. Bulunan bu maden yatakları içerisinde verim alınan ve kullanılan tek maden yatağı ise kömür yatağıdır. Bingöl sanayisine gelecek olursak şunları söyleyebiliriz: Bingöl sanayisi gelişmemiş bir haldedir. Fakat günümüzde kalkınma öncelikli iller sıralamasında Bingöl de yer almaktadır. Bu sayede Bingöl sanayisinin gelişmesi için birçok çaba gösterilmekte, çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar içerisinde en önemli olan çalışma ise halkın teşvik edilmesi ve halka gerekli desteğin sağlanması durumudur. Bingöl’de yem fabrikası, et-balık kurumu kombinası, tuğla fabrikası, süt fabrikası, un fabrikası gibi tesisler bulunmaktadır. Bingöl’ün köylerinde ise dokuma işiyle uğraşılmaktadır.

Bingöl’de Yapılabilecek Ek İşler
Bingöl ‘de ek iş arayan kişiler öncelikle ek iş ilanlarına bakmalıdır. Ek iş ilanları Bingöl  ile ilgili internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Bingöl ‘de yapılabilecek ek işlere gelecek olursak şunları söylemek mümkündür: Bingöl’de yapılabilecek ek işler arasında yer alan ilk iş dokuma işidir. Dokuma çantalar, dokuma şallar, dokuma örtüler Bingöl’de yapılabilecek en iyi ek işlerden birisidir. Firmalar da genellikle dokuma ve dikiş-nakış işi yapacak eleman aramaktadır. Bunun dışında boncuk dizme, tespih yapma, kese paketleme gibi işler de Bingöl’de yapılabilecek ek işler arasında yer almaktadır. Boş vakti olan ve ek iş ihtiyacı olan kişiler nikah şekeri paketleme, davetiye zarflama gibi işler de yapabilirler. Bu tür işlerde yapılan işin niteliğine ve günlük ne kadar yapıldığına bağlı olarak ücret değişiklik göstermektedir. Ayrıca Bingöl’de yapılabilecek ek işlerde en önemli husus işin zamanında teslim edilmesidir. Özellikle dokuma işinde işin zamanında bitmesi oldukça önemlidir. Firmalar buna bağlı olarak satış yaptığı için bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Siz de Bingöl ek iş ilanları hakkında bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu