Ekonomi

Bireysel Emeklilikte Stopaj İadesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Gençken, üretkenken ve çalışırken sürülen rahat yaşam, emeklilik yaşamında da sürdürülmek istenir. Bu refah süresinin emeklilik boyunca da devam etmesi için bireysel emeklilik sistemine dahil olunabilir. Küçük birikimler sayesinde emekli olunduktan sonra hayal edilen rahat emeklilik yaşamına kavuşmak mümkündür.

Bireysel emeklilik ve birikimli hayat sisteminden 29 Ağustos 2012’den önce ayrılanların ana paralarından yapılan stopaj kesintileri iade ediliyor. Bu parayı alabilmek için emeklilik şirketlerine bireysel olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Bireysel Emekli Olabilmenin Şartları
Bireysel emeklilik sistemi üyelerine sunduğu birçok avantajla birlikte sistemden emekli olunabilmesi ve sunduğu fırsatlardan faydalanılmaya başlanabilmesi için birtakım şartlar koyuyor. Bireysel emeklilik sistemine katılım tarihinden itibaren sistemde en az 10 yıl kalınması gerekmektedir. Bireysel emeklilikten emekli olabilmek için 56 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Bu Şartları Sağlayamayanlara Stopaj Kesintisi Yapılır Mı?
Bu sayılan şartları karşılamayan kişilerden önceki uygulamalarda ana para üzerinden stopaj kesintisi yapılırdı. 2012 yılında yapılan düzenlemelerle bu uygulama ile kesilen sistemden erken ayrılma ücretleri (stopaj) geri iade edilmeye başlandı. 2012 de yapılan yasal değişiklikten önce stopaj kesintileri anapara üzerinden hesaplanmaktaydı fakat 2012’ de yapılan bu değişiklikle birlikte stopaj yalnızca anaparanın getirisi üzerinden hesaplanmaya başlandı. 2012 de başlayan stopaj iadesi başvuruları bir yıl sonra tamamlandı ve bu tarihte iadeler başladı.

Bir süre sonra iadelerin yapılmadığı yönünde çıkan haberler karşısında bürokratlar süreci hızlandırdı ve basına yapılan açıklamada bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların ana paralarından yapılan kesintilerin herkese geri iade edildiği bildirildi. Bireysel emeklilik sistemi başvurusu sorunları olan ya da mevzuat gereğinde ödeme yapılmayacak 24 bin 222 kişi dışında iade yapılacak kimse kalmadığını belirtildi, 420 bin 137 kişiye, 395 poliçe için 304 milyon 290 bin 415 lira tutarında ödeme yapıldığını aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu