Bitcoin KazanmakKripto Para Dünyası

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kazanılır? Ne İşe Yarar?

Dijital dünya her gün bize yeni kavramlar sunmaya devam ediyor. İlk duyduğumuzda çok yadırgadığımız birçok şey gün geliyor hayatımızın önemli bir parçası olabiliyor. Bazıları ise kaybolup gitmeye mahkum oluyor. Dijital dünyanın son dönemde en iddialı yeniliklerinden bir tanesi de bitcoin oldu.

Bitcoin çıktığı günden bu yana çok konuşuldu, çok irdelendi. Zaman zaman sallandı, ancak halen daha üzerine çeşitli teoriler üretilen ve hatta normal paranın yerini alabileceği söylenen bir sanal para birimi. Şimdi bu yazımızda bitcoin nedir, nasıl kullanılır, nerden çıkmış gibi birçok sorunun cevaplarını vereceğiz.

Bitcoin Nasıl Kazanılır: Her 60 dakika da bir bitcoin kazanmak ister misiniz? Herhangi bir ücret ödemeden ve para yatırmadan 10 saniyenizi ayırarak ufakta olsa bitcoin kazanabilirsiniz. Üstelik biraz şansınız varsa 300 dolarlık bitcoin kazanma şansınız bile var. Detaylar için linke tıklayınız; Bedava Bitcoin Kazanın

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı ve Tasarımcısı Kimdi? 
Bitcoin ilk olarak 2008 senesinde hayatımıza girdi. Elbette ilk etapta herkes bitcoinden haberdar değildi. Ancak zamanla kitlelerin bildiği bir kavram halini aldı. Hala daha duymayan çok sayıda internet kullanıcısı var. Bitcoin isimli sanal para birimi BTC olarak da bilinir ve sembolü  ise  ฿ şeklindedir. Bitcoin isimli dijital para birimi herhangi bir resmi kuruluşa bağlı olarak çıkmamıştır. İlk olarak bitcoin kavramını  Japon bir matematikçi olan Satoshi Nakamoto isimli birinin çıkardığı gündeme geldi. Ancak daha sonra bu ismin kendine taktığı bir isim olduğu ve asıl isminin Craig Wright olduğu ortaya çıktı. İlk başlarda bu konu tartışmalı olmakla birlikte daha sonra kullanıcı kitlesi ve yazılım dünyası da bitcoinin tasarımcısının Craig Wright olduğunu doğruladı.

2008 yılında çıkan bitcoin 2010 yılında bazı ülkelerin tanıdığı bir para birimi olmaya başladı. Bu aşamadan sonra ise belirli bir dönem problemlerin ortaya çıkması ile birlikte işlemler kapatıldı. Ancak bu bitcoin için bir bitiş olmadı. Bu dönemde gerçek tasarımcının kim olduğu ile ilgili kararsızlık devam ediyorken BBC bir haber yaptı ve haberde Craig Wright kimliğini ve bitcoin tasarımcısı olduğunu açıkladı. Bunu yaparken ikna edici bazı verileri de paylaşmış oldu. Daha sonra diğer büyük yayın organları olan GQ, Economist gibi kuruluşlar da bu haberleri yaydı. Sonuç olarak bu haber hem ekonomik olarak değer taşıyan bir haberdi hem de yazılım ve teknoloji dünyası için haber niteliği taşıyordu. Bu durumun netleşmesi ile birlikte bitcoin ile ilgili olan tartışmalı durum da nihayete ermiş oldu.

Bitcoin’in İşlevi Nedir?
Bitcoin tıpkı diğer para birimleri gibi bir para birimi olarak ortaya çıktı. Ancak tek farkı sanal olması, yani reel hayatta elimizdeki paradan tek farkı bu. Bitcoin internet ortamında kullanılan bir para birimi. Dijital para denmesinin sebebi de bu. Bitcoin çıkışı hiçbir resmi kurum ya da kuruluş ile bağlantılı değildir. Bu durum birçok kişi tarafından tedirginlik ile karşılandı. Zaman içerisinde kimileri bu durumu önemsemedi kimileri için ise tedirginliği devam ettirdi. İlk etapta çeşitli sebeplerle problemler de beraberinde geldi. Örneğin yasa dışı olan konularda bitcoin kullanımının çok yüksek olduğu ortaya çıktı. Ancak zaman içerisinde bu konuda güvenlik bilgileri ve kimlik doğrulama sistemlerinin hayata geçmesi ile birlikte birçok soru işareti ortadan kalkmaya başladı.

Gelişim süreci ile birlikte hem bitcoine karşı güven oluşmaya başladı hem de tanınma oranı daha da yükseldi. Bu durumun temel sebeplerinden bir tanesi de internet alışverişlerinin yoğunluğunun ciddi manada artması oldu. İnternet olmazsa olmaz bir unsur haline gelmeye başladı. Sadece alışveriş değil birçok anlamda işlemleri internet üzerinden halletmeye başladık. Bu da dijital para kullanımını tetikler bir durum halini aldı. Özellikle internet alışverişleri için bitcoin ideal bir yöntem olmaya başladı.

Bitcoin Nasıl Doğdu?
Aslında dijital para kavramı hayatımıza bitcoin ile girmedi. Bitcoin bu konuda ilk ya da tek değil. Daha öncesinde de dijital para denemeleri oldu ve halen de devam eden bu konuda farklı isimler var. Ancak ilgili çevreler bu konuda sürekli açıkları gideren ve daha iyisi olabilecek alternatifleri geliştirmeye çalıştılar. Ancak hemen hiçbiri bitcoin kadar ses getirmeyi başaramadı.

Peki bitcoin neden farklıydı? Aslında bitcoinden ziyade farklı olan bu kavramın hayatımıza girdiği dönem idi. Bitcoin 2008 yılında doğduğunu söylemiştik. Aynı dönemde ise Amerika büyük bir krizden geçti. Sadece Amerika değil Avrupa’da da ekonomik problemler baş göstermeye başlamıştı ve dünya ülkelerinden birçoğu bu durumdan etkileniyordu. Ülkelere ait para birimleri dengesiz durumları ile birlikte kendilerine olan güvenin kaybolmasına sebep oldular. Hal böyle olunca ülke ekonomilerinden etki görmeyen bir para birimine ihtiyaç duyuldu. Bu durum da doğal olarak dijital para kavramını ortaya çıkardı.

Dijital Para ve Doğurduğu Problemler
Elbette diğer para birimlerinden sonra dijital para değerlendi ancak bunda da daha farklı problemler ile karşılaşıldı. Dijital ortamda olmasının vermiş olduğu artılar kadar riskler de vardı. Özellikle bitcoin paraların birden çok kez kullanılması problemi ile karşılaşıldı ve oldukça ciddi bir problem idi. Bunun gerçekleşmemesi için bir dijital paranın sistem tarafından daha önce harcanıp harcanmadığını görebilecek bir kontrol mekanizmasına sahip olması gerekliliği var idi. Ancak bu da bütün problemleri bir anda çözmeye yetmeyecekti. Yazılımcılar bu alanda çeşitli güvenlik sistemleri geliştirme yoluna gitti. Esas çözüm yolu Block Chain ile ortaya çıktı ve bu anlamda kesin bir çözüm getirmiş oldu. Çoklu harcama probleminin ortadan kaldırılması ile birlikte bitcoin daha güçlendi ve daha kabul edilir oldu.

2009 senesinde ilk olarak 1 dolar 1.30903 Bitcoin olarak kesinleşti. Bitcoin için değer de diğer para birimlerinde olduğu gibi değişkenlik göstermektedir. Genelde kullanıcılar tarafından bu konu en çok merak edilen noktalar arasında yer alıyor. Diğer para birimlerinde talep ne kadar fazla ise değer de o kadar yüksek olmaktadır. Aynı durum bitcoin gibi kriptolu bir dijital para için de geçerli. Bitcoin değeri de arz ve talebe göre belirleniyor. Bitcoin ne kadar kullanılır ise değeri de bu duruma paralel olarak yükselmektedir.

Bitcoin kullanımı devamlı olarak artış göstermektedir. İlk etapta duruma mesafeli olan ve kullanmayı tercih etmeyenler de zaman içerisinde alışarak bitcoin kullanmaya başladılar. Peki bitcoin bu kullanımı artırması ile birlikte elimizdeki kağıt paraların yerini alabilir mi? Bu konuda çok farklı görüşler mevcut. Ancak bu durumun ilerleyen zaman ile birlikte mümkün olabileceğine dair fikirler var. Elbette bu durum için çok daha fazla süreye ihtiyaç olacaktır. Kısa vadede bu tarz bir gelişme mümkün değil. Bunun için dünya genelinde tanınması ve kullanılması gerekiyor. Nasıl ki kredi kartı kullanımı şu günlerde nakit alışverişlerin önüne büyük ölçüde geçti ise gün gelecek kriptolu dijital para da bu kullanımını artıracaktır.

İlk Bitcoin Harcaması
Dijital para ile ilk harcama bitcoin kullanarak yine Amerika’da gerçekleşti Laszlo Hanyecz isimli bir yazılımcı kendine bitcoin kullanarak iki pizza siparişi verdi. 2010 senesinde yapılan bu alışveriş için o dönemde çok sayıda bitcoin kullanıldı. Öyle ki bir bitcoin değer olarak 0.003 dolar tekabül ediyordu. Laszlo Hanyecz ise iki pizzası için toplamda 10 bin bitcoin harcamış oldu.

Ancak ilk bitcoin alışverişinden kısa bir süre sonra, 2010 yaz aylarında bu konuda ciddi bir güvenlik açığı oluştu. Güvenlik açığını fark eden fırsatçı bitcoin kullanıcıları dijital para oluşturabiliyor idi. 15 Ağustos 2010 günü bu şekilde ta 184 milyar bitcoin ürettiler. Ancak kısa süre içerisinde bu sıkıntı fark edildi ve üretilen bedava dijital paralar kullanıcıların hesaplarından birkaç saat içerisinde silinmiş oldu.

Bitcoin Kullanımı
Bitcoin kullanımı aslında oldukça pratik bir işlem. Bunun öncesinde ise bir sanal cüzdan oluşturmaya ihtiyacınız olacak. Bu sanal cüzdan dilerseniz bilgisayarınızda, dilerseniz de mobil cihazınızda oluşturulabilir. Ancak siz kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. İnternet siteleri üzerinde de hazır halde bulunan sanal cüzdanlar mevcut. Sahip olacağınız cüzdanlar için herhangi bir özel bilgi vermeniz de gerekmiyor. Sınır konusu da tamamen size kalmış. Sahip olduğunuz sanal cüzdanınız aracılığı ile alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında para transferi de yapabilirsiniz.

Bitcoin’e Güvenebilir miyim?
Alışveriş yaparken ya da para transferi sürecinde bitcoin güvenilir midir konusu kullanıcıların kafalarını en çok karıştıran konulardan biri. Bitcoin işlemlerinde açık anahtarlı şifreleme sistemi, proof of work ve noktadan noktaya ağ bağlantısı gibi güvenliği artırıcı sistemler kullanılmaktadır. Öncelikle siz ödemeyi yapıyorsunuz. Ardından bu ödeme alıcı olan kişinin adresine şifreli olarak imzalanarak transfer ediliyor. Bunun dışında her bir işlem blok zincire eklenir. Bir parayı birçok kez harcama sıkıntısı da bu şekilde ortadan kalkmış olur. Her ne kadar güvenli bir sistem olsa da toplum olarak daha bu kavramı hayatımıza sokmaya tam olarak alışık olduğumuz söylenemez. Ancak zaman içerisinde bu durum da değişecektir.

Bitcoin’in Artıları, Eksileri
Bitcoin’in sahip olduğu en iyi artısı herhangi bir ülkenin ekonomisinden etkilenmemesi. Başta da bahsettiğimiz gibi elimizdeki paralar ülkemizin merkez bankasına bağlıdır ve ülke ekonomisi kötüye gittiğinde değer kaybetmektedir. Tüm bu sistemden bağımsız bir para birimi düşünecek olursak bu açıdan oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan çok kolay bir şekilde bitcoin hesabına sahip olabiliyorsunuz. Bunun için hiçbir ön koşula ya da bilgilerinizin irdelenmesine ihtiyaç yok, özgürsünüz. Diğer büyük bir artısı ise para transferlerinde herhangi bir kesinti olmaması. Bankalar aracılığı ile bu işlemleri yaparken totalde büyük bir miktarı transfer masraflarına gidiyor. Ancak bitcoinde kesinti vs. yok.

Gelelim eksi yönlerine. Dijital paranın en kötü yanı hiç şüphesiz yasalara aykırı para gönderimine imkan sunmasıdır. Kişisel bilgilerden uzak bir sistem olduğu için ne gönderen ne de alıcı açık değil.Bu da yasa dışı sistemler için biçilmiş kaftan. Diğer taraftan dengesizlikler oluşabilir. Yani dalgalı bir kur olduğu için çok avantaj da sağlayabilirsiniz, zarara da girebilirsiniz. Son olarak bitcoinler kaybolabilirler ve sanal oldukları için onları arama imkanınız olmayacaktır.  Bu yüzden sanal paralarınızı mutlaka garanti altına almalısınız.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?
Bitcoin kullanımına olanak sağlayanların sayısı her geçen kullanıcı sayısı gibi artış gösteriyor. İlk başta geniş bir işletme grubu tarafından tanınmıştı. 2014 senesinde ise Microsoft bu sistemi ekledi. Daha sonraları Overstock, Del, Dish Network gibi bilgisayar şirketleri de kullanmaya başladı. Kısa bir dönem Apple da bitcoin sisteme dahil etmişti. Daha halen bu alanda genişleme süreci devam ediyor. Her açıdan bitcoin artık daha fazla bilinir olmaya başladı. Zaman içerisinde biz de toplum olarak bu kavrama daha fazla alışacağız şüphesiz.

Bedava Bitcoin Kazanmak İçin Bu Konumuzu Okuyun; Bedava Bitcoin Kazanmak

Bitcoin Bulut Madenciliği İle Kazanmak (yatırım tavsiyesi değildir); Bitcoin yatırımı yaparak kazanç sağlamak

 

Bitcoin ve Ethereum Hesabı (Cüzdanı) Nasıl Açılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu