BİTLİS’de Evlerde Ek İş İmkanları

Ek iş imkanlarını sayfamızın sonunda yer alan aktif ek iş ilanları üzerinden inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz. Evlere iş imkanı vermek isteyen firmalar da “ek iş ilanı verme” formunu doldurarak iş arayanlara iş imkanı sunabilir.

Bitlis Hakkında Genel; İnsan yaşamının devam edebilmesi için bir çalışma temposu zorunludur. Çünkü insanlar çalışarak temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Günümüzde hemen hemen her insanın bir mesleği, bir yeteneği bulunmaktadır. Kişiler bu alanlarda çalışarak mesleklerini yapmakta ve para kazanmaktadır. Bazı insanlar eğitimlerini aldıkları işi yaparken bazı insanlar da yetenekleri doğrultusunda çalışmaktadır. Kişilerin meslek eğitimi alarak sürdürdükleri ve temel gelirlerini kazandıkları işlere asli işler denmektedir. Asli işlerin yanında gelir elde etmek ya da asli işi olmadan temel gelir elde etmek isteyen kişiler ise ek işler yapmaktadır. Ek işler genellikle öğrenciler, emekliler ve ev hanımları tarafından tercih edilen ve büyük bir bölümü evde yapılabilen işlerdir. Bu işleri çeşitli kişiler ya da firmalar dağıtmaktadır. Günümüzde birçok ilde ek iş firması bulunmaktadır ve kişiler ek iş imkanlarından yararlanabilmektedir. Bitlis ili de ek iş imkanlarının olduğu illerimiz arasındadır. Yazımızın devamında Bitlis ekonomisinden ve Bitlis’de yapılabilecek ek işlerden bahsedeceğiz.

Bitlis Ekonomisi; Bitlis ekonomisi genel olarak tarıma dayalıdır. Bitlis’de ikamet eden nüfusun %80’i tarım faaliyetleri, ormancılık faaliyetleri ve hayvancılık faaliyetleri ile geçimini sağlamaktadır. Bu nedenle tarım Bitlis ekonomisinin bel kemiğidir. Bitlis’de tarım arazilerinin birçoğu ekime müsaittir. Ekime müsait olan bu arazilere en fazla ekilen ürünler ise tahıl ürünleri olmaktadır. En fazla yetiştirilen ürünler buğday, darı, fasulye, baklagiller, çavdar ve arpadır. Bitlis’de tütün de yetiştirilmektedir. Bitlis tütününün en önemli özelliği ise oldukça az miktarda ve çok kaliteli olmasıdır. Bitlis tütünü Virginia adı verilen tütün tipindedir. Bu tütün tipinin özelliği de özel bir renge ve kokuya sahip olmasıdır. Bitlis tütünü için de aynı özellikler geçerlidir. Bitlis meyveciliği sebzecilikten çok daha fazla gelişmiş bir durumdadır. Bitlis’in armudu ve cevizi meşhurdur. Özellikle Ahlat ilçesinin armudu oldukça lezzetlidir. Meyan kökü, vişne, kiraz, antep fıstığı, elma, badem, kayısı ve dut Bitlis’de yetiştirilen ürünler arasındadır. Ahlat ilçesinin meyan kökü de meşhurdur.

Hayvancılık; Bitlis hayvancılığı da en az tarım kadar önemli bir faaliyettir. Bitlis ilinde hayvancılıkla uğraşan kesim daha çok göçebe olan kesimdir. Göçebe aşiretler yerli halka göre hayvancılıkla daha fazla uğraşmaktadır. Hayvancılık konusunda bilinen aşiretler Alikan ve Beritan aşiretleridir. Bitlis’de koyun, sığır ve keçi beslenmektedir. Arıcılık ise gelişmekte olan bir etkinliktir. Bitlis’in balı da oldukça lezzetlidir.

Diğer Ekonomik Gelir Kaynakları; Bitlis ekonomisi için önemli olan diğer faaliyetler ormancılık, madencilik ve sanayidir. Ormancılık faaliyeti yapılmaktadır fakat orman sanayisi çok fazla gelişmiş bir durumda değildir. Bitlis’in %80 oranında köyü ormanlık alanda yer almaktadır. Ormancılık faaliyetinin yapıldığı en bilinen üç ilçe vardır. Bu ilçeler Tatvan, Hizan ve Mutki ilçeleridir. Bitlis’de madencilik ise zorlu koşullarda yürütülmektedir. Çünkü Bitlis coğrafi yapısı nedeni ile yüksek bir yerdedir. Doğal olarak kış uzun süre devam eder ve oldukça soğuk geçer. Bu nedenle maden arama işi zorlaşmaktadır. Günümüzde Bitlis il sınırları içerisinde yer alan aktif bir maden işletmesi bulunmamaktadır. Fakat Türk Petrol Anonim Ortaklığı’na ruhsat verilmiştir. Ruhsatın verilme sebebi Bitlis ve Siirt’de bulunan toplam 49.900 hektarlık bir alanda maden araması yapılması emridir. Bu sayede Bitlis ve Siirt’de maden bulunan alanlar kesin olarak belirlenebilecektir. Bitlis ekonomisini etkileyen en son faaliyet ise sanayidir. Bitlis sanayisi gelişmekte olan bir sanayidir. Bitlis’de sanayi küçük sanayi ve büyük sanayi olarak iki gruba ayrılmaktadır. Küçük sanayinin ilgilendiği alanlar demircilik, dokuma, teneke ve oto tamiridir. Büyük sanayi ise daha büyük işletmeler ile ilgilenmektedir. Büyük sanayinin ilgilendiği alanlar Bitlis Sigara Fabrikası, Tatvan Et Kombinası, Tatvan Tersanesi, Bitlis Un Fabrikası, Tatvan Yem Fabrikası ve Adilcevaz Süt Fabrikası olarak sıralanabilir. Bitlis’de büyük sanayinin gelişmesi küçük sanayi için de genel olarak sanayinin gelişimi için de oldukça önemlidir. Bu nedenle büyük sanayi ile ilgili çalışmalara son yıllarda daha fazla ağırlık verilmiştir.

Bitlis’de Yapılabilecek Ek İşler
Bitlis ek iş firmalarının yardımcı olabileceği ve ihtiyacı olan kişiler ek iş imkanı sunabileceği bir ildir. Bu nedenle Bitlis’de yaşayan birçok insan ek iş imkanlarını değerlendirmektedir. Ek iş imkanlarını değerlendirebilmek için de öncelikle ek iş ilanlarına bakmak gerekir. Bitlis ek iş ilanlarına ulaşabilmek için Bitlis ile ilgili internet sitelerini ziyaret etmek gerekir. Burada firmalar birçok ek iş için ilan vermektedir. Bitlis’de yapılabilecek ek işler genellikle dokuma üzerine olmaktadır. Bez çanta dikme, kilim dokuma, örgü örme gibi ek işler çok sık tercih edilmektedir. Bunun dışında evde tespih yapma, boncuk dizme, yemek ve ütü yapma, kese ve sabun paketleme, tütün paketleme işi de ek işler arasında yer almaktadır. Bitlis tütünü ile meşhur bir il olduğu için tütün fabrikaları tütün paketleme gibi ek işler dağıtmaktadır. Özellikle erkekler için tütün işi oldukça uygundur. Siz de Bitlis ek iş ilanları ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorum yapın