İş ve Para Dünyası
Blogger, Google Adsense, Satış Ortaklığı ve E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak
Yazar: - 05 Ekim 2018
369
0
Blogger, Google Adsense, Satış Ortaklığı ve E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak

Artık hayatımıza iyice yerleşen internet, aynı zamanda bizlere büyük fırsatlarda sunuyor. İnterneti sadece bir haber alma, sosyal ağ, mesajlaşma, alışveriş, sinema ya da eğlence aracı olarak görmemek lazım.

Aslında aklımıza gelebilecek her şeyi internet yapabilmemiz neredeyse artık mümkün olabilecek seviyede. İşte bu kadar büyük bir dünyanın evimize kadar girmesi ve hatta cep telefonları sayesinde 24 saat cebimizde dolaşması sayesinde çok büyük fırsatlar getiriyor.

Bu fırsatların başında da tabii ki insanların yaşamını sürdürmesi için en gerekli olan araçlardan bir tanesi olan para geliyor. İnternetten para kazanmak artık çok kolay ve 10 yaşında bir çocuk bile bir blog sitesi açarak para kazanabiliyor. Bizler de bu yazımızda internetten para kazanmanın yollarını anlatacağız. İşin aslı yüzlerce yol var ancak biz sadece en bilinen ve en çok tercih edilen para kazanma yollarından bahsedeceğiz. Sizlere aşağıda bazı yollardan bahsedeceğim ancak özet şeklinde olabilir. Bu konularla ilgili detaylı açıklamaları zamanla sizlerle paylaşacağım.

Blogger.com ile Para Kazanma
Blogger.com Google tarafından sağlanan ücretsiz bir blog oluşturma sitesidir. Eğer bir Gmail hesabınız varsa kendinize uygun bir tarzda tema seçerek blog oluşturabilir ve makalelerinizi bloğunuzda yayınlayarak sitenize ziyaretçi çekmeye başlayabilirsiniz. Örneğin 100 adet teknoloji ya da yeni çıkan arabalarla alakalı makaleler yazdınız. Makalelerin konusu tamamen size kalmış. Hangi konuda kendinize güveniyorsanız o konuda yazmanızı öneririm ve tek bir kategori üzerine yoğunlaşırsanız daha iyi sonuç alacağınızı söyleyebilirim.

Öncelikle kendinize güzel bir isim seçin. Örneğin arabalarla ilgili bir blog sitesi için arabahaberleri.blogspot.com gibi bir isim seçerek bloğunuzu oluşturabilirsiniz. Her gün 1 makale yazsanız dahi 3 ay sonra 90 makaleniz olur ve yazdığınız makalelere google.com üzerinden arama yapılarak birçok ziyaretçi gelir. Örneğin 90 makale için günde 90 ziyaretçi alabilirsiniz ki bu durum konuya göre değişiyor. Eğer yazdığınız makale örneğin “en az yakan dizel arabalar” gibi bir başlık içeriyor ise sadece bu konuya günde 100-200 ziyaretçi alabilirsiniz. Günlük ziyaretçi trafiğinizi 1000 yaptığınızda blog sitenize Google Adsense ekleyebilir ve bloğunuzdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Google’nin diğer bir hizmeti olan Google Adsense reklam sistemini kolayca aktif edebilirsiniz ve kazandığınız paraları banka hesabınıza her ayın belirli bir günü otomatik olarak alabilirsiniz. 1000 ziyaretçiniz olduğunda günlük 5 ile 10 TL arası para kazanabilirsiniz. Bu da size aylık 300 TL gibi bir ek gelir sağlar. Hitiniz 10.000 olduğunda aylık en az 3.000 TL kazanırsınız. Bunlar belki başta hayal gibi görünebilir ancak işin içine girdiğinizde ve kazanmaya başladığınızda hiçte hayal olmadığını göreceksiniz.

Blogger ile para kazanma kısaca bu şekilde oluyor. Sitenizin 1.000 hiti olduğunda zaten değişik reklam firmalarından da reklam alabilir ya da diğer webmasterlerin sitelerinin tanıtımlarını yaparak da para kazanabilirsiniz. Yani para kazanma seçenekleri hitle birlikte artar. Bu konuyu başka bir yazımda ayrıntılı olarak anlatmayı düşünüyorum, şimdilik burada kesiyorum ki diğer para kazanma yöntemleri hakkında da bilgiler sunabileyim.

Satış Ortaklığı İle İnternetten Para Kazanma
İnternet üzerinden bir ürün satmak istiyorsunuz ancak herhangi bir şekilde dükkan açmak ya da sermaye koymadan bu işi yapmak istiyorsunuz. Fatura kesmeden, kargo yapmadan kısacası etliye sütlüye karışmadan para kazanmak isteyenler için satış ortaklığı sistemi oldukça uygundur.

Satış Ortaklığı Nedir?
Satış ortaklığı internet üzerinden satılan bir ürünü sizin aracılık yaparak sattığınız ve satış başına komisyon aldığınız bir sistemdir. Bu ürünleri çevrenize ya da internet sitenize gelen kullanıcılarınıza satarak yüzdesel ya da satış başına alacağınız komisyondur.

Satış ortaklığı sunan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmaları bulabilmek için “google.com” üzerinde “satış ortaklığı” diye aratmanız gerekmektedir. Çıkan sonuçlardan size uygun bir firmayla anlaşarak bu işe başlayabilirsiniz. Örneğin tatil siteleri, uçak bileti satan siteler, giyim siteleri, elektronik ürünler gibi birçok kategoride firma bulabilir ve bu firmalarla anlaşarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.


Satış ortaklığının en büyük avantajı sattığınız ürünlerdir. Bu ürünlerle siz uğraşmazsınız. Ayrıca satış yaptığınız ürünü alan müşteriyle dahi siz görüşmezsiniz. Kargo ve fatura gibi işlemlerden sorumlu tutulmazsınız. Tek yapmanız gereken bu ürünü satan firmaya müşteri bulabilmektir. Satış ortaklığı oranları ise firmaya göre değişmektedir. Mesela uçak biletinde %10 civarında olan satış ortaklığı oranı dijital ürünlerde %80’e kadar çıkabiliyor.

Satış ortaklığı için herhangi bir şirket kurmanıza, sermaye koymanıza gerek yoktur ancak bu işi yapmadan önce piyasayı doğru şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Hangi ürünleri satmak istediğinize iyi karar vermelisiniz. Eğer bu işi başarabilirseniz 5.000 TL’ye kadar para kazanabilirsiniz.

Yeteneklerinize Göre İnternetten Para Kazanma
Dijital platformda sunabileceğiniz bir yeteneğiniz varsa örneğin logo tasarımı gibi, şirketlere ya da kişilere logo veya banner gibi hizmetleri sunabilirsiniz. Kişisel sitelerde bile en uygun ve ucuz fiyatlı logolar 20 TL gibi bir fiyata hazırlanıyor. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız webmaster forumlarına üye olmalısınız. Örneğin webmastersitesi.com, r10.net ve wmaraci.com gibi forumları önerebilirim. Bu forumlarda birçok webmaster logo ve banner gibi hizmetleri alabilmek için internet üzerinden bu işleri bilen kişilere ödeme yapıyorlar. Tabii ki bu logo ve banner gibi hizmetleri yapabilmeniz için Photoshop ve benzeri resim editör programlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun içinde 6 ay boyunca bir kursa yazılabilir ya da internet üzerinden verilen ücretsiz ders videolarını bilgisayarınıza yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Eğer İngilizce gibi bir yabancı dile hakimseniz internet üzerinden çeviri yaparak para kazanabilirsiniz.

Makale yazarak da internetten para kazanmak mümkündür. Kelime başına 0.01 kuruş ödenmektedir. Yani 100 kelimelik bir makale için 1 TL kazanırsınız. Artık günde kaç makale yazabilirsiniz o sizin boş zamanınıza kalmış. Bu makaleleri yine r10.net gibi webmasterlerin takıldığı forumlarda pazarlayabilirsiniz.

E-Ticaret İle İnternetten Para Kazanma
Günümüzde artık insanlar giyim, teknolojik ürün ve ev eşyalarını internet üzerinden almaya başladılar. Bunun sebebi de internet üzerinden satılan ürünlerin uygun fiyatlara verilmesi. Son 1 yılda geçen yıla göre %100 artış var ve bu her yıl artan şekilde devam ediyor. Örneğin bu yıl 1 milyon kişi internet üzerinden alışveriş yaptıysa bu rakam önümüzde ki yıl 2 milyona çıkacaktır. Çünkü interneti kullananların sayısı her yıl artmakta ve insanlar artık internete yönelmekte.

E-Ticaret dediğimizde hemen aklımıza o dev firmalar gelir. Hepsiburada, Markafoni, Gittigidiyor ve Trendyol gibi. Giyim firmaları özellikle bayanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Ancak bizler başta böyle bir firma kurmayacağız tabii ki. Kendi sermayemizin yeteceği ölçüde küçük ölçekli bir site kurarak e-ticaret yapmaya başlayabiliriz. Eğer satacağımız ürünü kendimiz üretiyorsak oldukça kar edebiliriz. Sonuçta kendi ürettiğimiz bir malı satıyoruz ve %100 kar ediyoruz. Bunun aksine anlaştığımız bir firmadan ürünleri tedarik ederek sattığımızda çok fazla kar edemeyebiliriz ancak öncekine göre daha zahmetsiz bir iş olur. Eğer tedarik ettiğimiz ürünün sabit bir fiyatı yoksa ve bu konuda tekel olabilecek şekilde bir satış gerçekleştirebilirsek yüksek kar marjları sağlayabiliriz. Tabii bunun içinde ürünü yurt dışından alıp Türkiye’ye getirmek gerekiyor. İşte o zaman yüksek kar marjı sağlayabiliriz. Ancak Türkiye içerisinde yer alan bir firma ile anlaşırsak ürünü piyasa fiyatlarından satmamız gerekir.

E-Ticaret için öncelikle bir web sitesine ihtiyaç duyarsınız. İnternet üzerinden ücretsiz e-ticaret sistemleri indirebilirsiniz ya da uygun fiyatlara bir site hazırlatabilirsiniz. Örneğin Oscommerce ve opencart sistemleri ücretsizdir.

Web sitenizi kurduktan sonra ürünlerinizi Facebook tarzı sosyal medyada ya da çeşitli forum sitelerinde tanıtabilirsiniz. Özellikle forumlarda çok fazla rağbet olmakta ve ücretsiz üye olarak ürünlerinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar şimdilik sizlere anlatacaklarım bu kadar. Sitemizde birçok yöntem ayrıntılı şekilde anlatılıyor. İnternetten para kazanmanın yüzlerce yolu var ve hepsini maalesef bir başlık altında anlatmak mümkün değil. E-Mail oku para kazan, anket doldur para kazan, reklam izle para kazan gibi sistemleri de ayrı bir başlıkta anlatacağım ancak bu işlerden çok fazla para kazanamazsınız. Firmaların verdiği para o kadar az ki doğrusu değeceğini hiç sanmıyorum ama yine de sizlere kalmış tabii ki.

Bu konu hakkında görüş ve yorumlarınızı yapabilirsiniz, umarım yazımızı beğenmişsinizdir ve bir nebze sizlere ilham olabilmişizdir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ