Hastane İş İlanları

Bursa Devlet Hastanesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Devlet Hastanesi tarihçesi ve hastane hakkında genel bilgiler. Bursa Devlet Hastanesinde çalışmak için ne yapılması gerekiyor? İş olanakları ve hastane iletişim bilgileri gibi bilgileri de alt kısımdan inceleyebilirsiniz.

Bursa Devlet Hastanesi Tarihçe
Hastane Sultan Abdülaziz’in tahta geçmesi neticesinde Memleketin Islahı Hareketi kapsamında ile tasarlanan bir hastane olma özelliğine sahiptir. Ünlü devlet adamlarından biri olan Ahmet Vefik Paşa’nın Bursa’ya1862’de vali olarak gelmesinden sonra şehrin ve çevrenin gereksinimlerinden ötürü modern bir hastanenin yapılması noktasında karar verilmiş ve inşasına başlanmıştır. 1868’de Ahmet Vefik Paşa ismiyle şu anda mevcut olduğu binada kurulmuştur. Paşa’nın ikinci kez Bursa valisi olmasının ardındansa hastanenin gelişmesine önem verilmiştir. Bu sırada 60 yatakla hizmet vermesi sağlanmıştır. Mali sıkıntılardan kurtulmak için muhtelif hanların (Sırmakeş ve Fidan Hanlar) Balıkhane’den elde edilen gelirler, pazaryerinden elde edilen gelirler, Nilüfer çayının suyu, Uludağ’dan gelir sağlamak için kullanılan odun kerestesi ve Ahmet Vefik Paşa tarafından kurulan Bursa Tiyatrosu’nun gelirlerinin akar olarak kullanılması sağlanmıştır. Belli dönemler dahilinde hastaneye Bursalılarında katkıları olduğunu eklemek gerekli olacaktır. Bu sayede hastanenin genişlemesi daha kolay olmuştur. 1904’te bahçenin genişlemesiyle birlikte yeni binalar hizmet sağlamaya başlamıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Yunan işgali neticesinde hastanenin büyük bir kısmı işlevini kaybetmiştir. 1922’de oldukça iyi bir tamir programının düzenlenmesi neticesinde hizmet sağlanmasında devam edilmiştir. 1926’da 150 yatakla hizmet sağlamasının yanı sıra oldukça geniş doktor kadrosu mevcuttu.

Zaman içinde ihtiyaçların artmasından ötürü hizmet sağlamada kesinti olmaması adına 1947’de Bursa valisi olan Haşim İşcan’ın önderlik etmesiyle bir eşya piyangosu düzenlenmiştir. Burada yer alan diğer isimlerse başhekim İbrahim Öktem ve diğer İl yöneticilerini kapsayan bir heyettir.  Bu piyangoya katılım bedeli olarak 10 TL talep edilmiştir. İkramiyeninse Beşikçiler mevkiinde bir ev olacağı noktasında karar kılınmıştır.  Bu piyangoya katılan kişi sayısı oldukça fazla olmuş. Neticede bir milyon TL toplanmıştır. Elde edile para sayesinde inşaat başlamıştır. 1952Ede bitirilmesi neticesinde hastane halka hizmet sunmaya başlamıştır. ilk olarak Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı şekilde Devlet Hastanesi olarak hizmet verdiği bilinmektedir.

Vizyon & Misyon: Hastanenin kendi sitesi üzerinde misyonlarını, “Çalışanlarımızın ihtiyaç ve beklentilerine cevap vererek, insan haklarına saygılı, güler yüzlü, hasta ve çalışan memnuniyeti ile hasta ve çalışan güvenliğini maksimum düzeyde arttırmaktır.” şeklinde dile getirmişlerdir. Aynı zamanda vizyonlarını ise, “Kalite kültürünü tüm uygulamalarda yaşama geçiren, hasta haklarına saygılı, güvenilir, kaliteli ve tercih edilen referans hastane olmaktır.” şeklinde ifade etmişlerdir.

Bursa Devlet Hastanesi İletişim Bilgileri
Adres; Alaaddin Mahallesi, Hasta Yurdu Cd. No:31, 16040 Osmangazi/Bursa
Telefon Numarası; (0224) 280 28 00
İletişim & Web Sayfası; http://www.bursadh.saglik.gov.tr/TR,116693/iletisim.html

Bursa Devlet Hastanesine İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bursa Devlet Hastanesi kamuya bağlı olarak hizmet vermesinden ötürü sağlık personeli alımlarında özellikle de memur alımları için, yapılan KPSS sınavlarını baz almaktadır. Bunun neticesinde yapılan merkezi atamalar ise sonucu belirlemektedir. Ek olarak bazı sağlık okullarından mezun olan kişilerde devlet hastanelerinde çalışabilmektedirler. Bunların haricinde hizmetli kadrosu adına başvuru yapmak ister iseniz eğer hastanenin anlaşma yaptığı taşeron firmalar ile görüşebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu