Krediler

Çalışmayanlar İşsizler Bankadan Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar, müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli ürünler üretirler ve müşterilerine bu ürünleri sunarlar. Kredi kartları ve krediler gibi banka tarafından üretilen ürün ve hizmetler, banka müşterilerinin ihtiyaçlarını gidermede sıklıkla başvurdukları araçlardır.

Bankalar, sunacak oldukları hizmet ve ürünlerin kendilerine geri dönmesini, vade vakti geldiği zaman faiziyle birlikte geri ödenmesini isterler. Zaten hizmet alımı öncesinde imzalanan sözleşmede de ödeme zamanı ve sunulan hizmet için ödenmesi kabul edilen faiz miktarı görülebilecektir. Banka tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin ödenmesi için de hizmet alacak olan kişilerin belirli oranlarda gelirleri ve bazı durumlarda banka tarafından istenebilecek teminatların varlığı gerekmektedir.

Gelirlerin Belgelenmesi
Kredi ya da kredi kartı sunumu öncesinde kişilerin bazı evrakları tamamlamaları ve banka şubesine getirmeleri banka tarafından yönlendirilen alışıldık isteklerdir. Talep edilen belgelerden biri, kişilerin düzenli bir işe ve düzenli bir gelire sahip olduklarını belgeledikleri gelir belgeleridir. Banka, hizmet sunacağı kişinin düzenli bir geliri olduğunu bilecek ve sonrasında gönül rahatlığıyla( kişilerin maaşları ve teminatları yeterli geldiği kadar) hizmet sunumunda bulunacaktır.

Çalışmayanların Kredi Alması İçin
Çalışmayan kişiler, bankaya kredi başvurusu bulunduklarında istenen gelir belgesini bankaya sunamayacakları için başvuruları reddedilecektir. Fakat başka bir olasılık dahilinde, kişilerin kirada olan evlerinin bulunması ve bu evden gelen düzenli kira gelirinin belgelenmesi halinde bankadan, gelen kira bedeli elverdiğince kredi kullanılabilecektir. Bu olasılık her banka için geçerli olmamakla birlikte kullanılmak istenen kredi miktarı da bu şekilde olacak kredi başvurularında etkilidir. Kira geliri ile kredi başvurusunda bulunacak olanların finansal geçmişlerinde ve kredi skorlarında, kredi kullanmak için herhangi bir kusurun bulunmaması gerekmektedir. Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin bankada güven duygusu uyandırması, borcunu geri ödeyeceği hissini uyandırması ve geçmişinde herhangi bir finansal sorun yaşanmamış olması, kredinin onay alması için hayati öneme sahiptir.

Sanal Bankacılıkla Fiziksel Bankacılığa Göre Daha Kolay Sonuç Alabilirsiniz
Alışıldık olarak banka şubesine giderek kredi başvurusunda bulunmak ve başvurunun değerlendirilmesini beklemek yerine sanal bankacılık hizmeti sunan bankalara başvuruda bulunmak, fiziksel bankacılık işlemlerine göre daha hızlı sonuç bulacak ve düzenli gelirin olmaması durumunda bile olumlu yanıt alma şansı daha yüksek olacaktır. Aşağıda sanal bankacılık hizmeti veren bankalar yer almaktadır.

N Kolay Kredi – Aktif Bank : Aktif Bank’ ın sunduğu en kolay kredi hizmeti ile verilecek olan kredilerde evrak talebi ya da kefil talebinde bulunulmamaktadır.

CEPTETEB – TEB: CEPTETEB ile kredi başvurusunda bulunacak olanlardan evrak talebinde ya da kefil talebinde bulunulmamaktadır.

Enpara.com – QNB Finansbank: QNB Finansbank’ ın Türkiye’ de ilk olan sanal bankacılık girişimi Enpara’ dan yapılacak kredi başvurularında kişilerden evrak ya da kefil göstermeleri kabul edilmemektedir.

ING Bank – E-Kredi: Kişilerin banka tarafından değerlendirilmesinden sonra evrak talebinde bulunulabiliyor fakat kredi başvurusunda bulunan kişilerden kefil göstermeleri istenmiyor.

Kredi sicili temiz olan fakat düzenli bir mesleği olmayan kişilerin daha önce belirtildiği gibi düzenli şekilde edindikleri kira geliri ya da benzeri gelirlerin olması durumunda, bankalara kefil olarak gösterebilecekleri kredi sicili temiz olan birisinin varlığı, bankaların kredi verme aşamasında daha esnek davranmasını ve kredi başvurusunun onaylanma şansının artmasını sağlayacaktır. Fakat bankaya kefil olarak gösterilecek olan kişilerin kredi skorlarında bir sorunla karşılaşılırsa ya da mevcut borçluluk oranları yeni bir kredi kullanmak için çok aşırı boyutlarda ise bankalar yapılacak olan başvuruyu reddedeceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu