Bankalar

Çeyiz Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Resmi Gazete’ de çeyiz hesaplarına ilişkin yönetmeliğin yayımlanmasıyla, evlenirken bu hesaplarda biriktirdikleri birikimlerini kullanarak biraz daha rahatlamak isteyen gençler, bu hizmeti sunmakta olan bankalardan çeyiz hesabı açtırmaya başladılar.

Kişilerin bireysel olarak yaptıkları birikimlere devlet de 5 bin TL kadar destek vermektedir. Şimdi bu hesabı açtırmak için aranan şartları inceleyelim.

Çeyiz Hesabı Oluşturabilmek İçin Aranan Şartlar
Çeyiz hesabı açtıracak olanların 27 yaşından küçük olmaları gerekmektedir. 27 yaşından küçük ve daha önce evlenmemiş olanların yurt içindeki tüm bankalardan hesap açtırma hakları bulunmaktadır. TL cinsinden katılım fonu hesabı ya da mevduat hesabı olarak hesap oluşturulabilmektedir. Herkesin yalnızca bir adet çeyiz hesabına sahip olma hakkı bulunmaktadır ve hesaplar açılışlarından sonra en az 3 sene boyunca açık kalmalıdırlar. Yurt içinde açılan bankalar ortak hesap cinsinden olmamalıdır. Açılan hesaplara maksimum olacak şekilde ve bir seferi geçmeyecek şekilde 15 bin TL yatırılabilmektedir. Uygulanmadan faydalanabilmek için kişilerin en az olacak şekilde 3 yıl kalmış olmaları gerekmektedir. Bu uygulamadan gurbetçilerin de faydalanabilmesi adına yapılan düzenlemelerle, mavi kart sahipleri ve bu kişilerin üçüncü dereceye kadar alt soyları da sisteme dahil olabileceklerdir.

Çeyiz Hesabından Faydalanmak Adına Sistemde Kaç Yıl Kalınır?
Çeyiz hesaplarının yalnızca açtırılması, devlet desteğinden faydalanmak için yeterli gelmemektedir. Hesapların sahibi kişilerin sistem içerisinde en az 3 yıl kalmaları ve hesaplarının açık olduğu süre boyunca düzenli ödemelerle birikim yapmaları gerekmektedir. Devlet desteği, hesapta biriken para oranında olacağından hesapta ne kadar para biriktirilirse o oranda devlet desteği alınacaktır.

Uygulamadan faydalanmak ve sisteme dahil olmak isteyenler, yurt içindeki bankaların tümünden ortak olmayan hesap açtırarak yapılacaklara başlayabilirler. 18 yaşından küçükler için aileleri çeyiz hesabı oluşturabilmektedirler. Bir kişi için oluşturulabilecek çeyiz hesabı sayısı yalnızca birdir. Çeyiz hesaplarının açılışıyla mavi kart sahipleri de Türk vatandaşlığına sahip kişilerle aynı haklara sahip olacaklardır. Bu fırsattan yararlanmak isteyenler bu günden itibaren hesaplarını kullanmaya başlayabilecekler. Hesabın açılışıyla bir kereye mahsus olacak şekilde ve hesabın üst limiti olan 15 bin TL’ yi aşmayacak şekilde ödemede bulunulabilecektir.

Çeyiz Hesabı İçin Prim Ödemeleri
Evlilikler için oluşturulacak olan çeyiz hesaplarına yatırılacak primle, aylık olarak ya da 3 aylık olarak yatırılabilecek. Çeyiz hesaplarına yapılacak olan ödemelerde düzenli şekilde aksatılmadan yapılmalıdırlar. Hesap sahiplerine bir dönem içerisinde en fazla 2 kez para çekim hakkı tanınmaktadır. Belirtilen ve hesap açımı sırasında kişilerin bilgilendirildikleri şartlardan birinin bozumu durumunda hesaplar çeyiz hesabı statüsünden çıkacaktır.

Aylık olarak en az olacak şekilde 100 TL, en fazla olacak şekilde de bin TL yatırılabilmektedir. 3 aylık ödemelerde bu tutarlar 3 katına çıkmaktadır. 3 ve 4 yılda yapılan düzenli çeyiz hesabı ödemeleri için 4 bin TL’ yi aşmayacak şekilde, ödemelerin %10’ u kadarını; 4 ve 5 yıl arasında yapılan düzenli ödemeler için 4 bin 500’ ü aşmayacak şekilde %15’ ini; 5 yıl ve üzeri sürelerde yapılacak olan düzenli ödemelerde 5 bin TL’ yi aşmayacak şekilde, ödemelerin %20’ sini devlet prim olarak hesaplara yatırmaktadır.

Evlilik durumundan 6 ay sonrasına kadar hesapların sahipleri evlilik cüzdanları ve bu evliliklerinin ilk evlilikleri olduğunu kanıtlamaları için nüfus müdürlüklerinden alınacak olan belgeyle bankaya başvurmaları gerekmektedir. Başvurudan sonra en geç 2 ay içerisinde devlet desteğinin de eklenmesiyle hesaplardaki paralar kullanılabilecektir.

Çeyiz Hesaplarını Sona Erdiren Durumlar
Hesapların açılmalarından itibaren, aylık ödeme yöntemini seçenler için bir dönem içerisinde 3 kerden fazla ödeme aksatma durumunda; 3 aylık ödeme yöntemini tercih edenler için bir dönem içerisinde birden fazla ödeme aksatma durumunda ve bir dönem içerisinde hesaplardan 2 defadan fazla olacak şekilde para çekenler, devlet desteğinden mahrum kalacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu