İş ve Para Dünyası
Çin’den Ürün Getirmek ve Türkiye’de Satmak
Yazar: - 09 Ağustos 2018
426
0
Çin’den Ürün Getirmek ve Türkiye'de Satmak

Yurt dışından ülkemizdeki fiyatlara kıyasla daha uygun fiyatlarda ürün satın alıp ülkemizde satarak para kazanan ve büyük işler kuran birçok kişi bulunmaktadır.

Bu işe başlamak ve istikrarlı, sağlam bir şekilde de devam etmek için uygulanması ve akılda tutulması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Ürünlerin satın alınacak olduğu Çinli üreticilerin listesi, üreticilerle iletişimin sağlanıp sağlanamaması, üreticilerden topluca mal alımında bulunulduğu zaman ayrıca indirim uygulayıp uygulamadıkları gibi birçok unsura dikkat edilmesi gerekmektedir. Yazının devamında, Çin’ den ürün getirmek ile ilgili detaylı bilgiler aktarılmaktadır.

Çin’ den Nasıl Mal Getirilir?
İlk olarak, ithal edecek olduğunuz ürüne dikkat etmeniz ve karar vermeniz gerekecektir. Ürün seçiminde bulunma sırasında sizin de hoşlandığınız bir ürün seçmeniz, popüler bir ürün olması ve ürünü severek tanıtmanız, kullanmanız gibi durumlar karşısında başkaları da sizin bu ürünlere olan samimiyetinizi görecek ve ürünlere ısınacaktır.

Ürün seçme aşaması öyle son derece kolay, düşük maliyet ve yüksek kar sağlanacak herhangi bir ürünü getirtmek şeklinde olmamaktadır. Bunun yerine, bir nakliye sırasında ne kadar ürünü getirtebilecek olduğunuzu, ürünler için ne kadar nakliye masrafı üslenmeniz gerektiğini, ürünlerin kendi bulunduğunuz çevrede bulunup bulunmadığı ve ne kadar yeni olduğu gibi birçok unsuru değerlendirmeniz gerekecektir. Getirtecek olduğunuz ürünlerin, halihazırda çevrenizde ve pazarlarda çok kolay bulunan ürünler olmamasına, diğer benzerlerinden farklı özellikler taşımasına ve tercih edilebilir olmasına dikkat edin.

Getireceğiniz Ürünleri Satan Üreticileri Dikkatli Seçmelisiniz
Hangi alanda ürün ithal edecek olduğunuza karar verdikten sonra bu alanlarda faaliyet göstermekte olan üreticilerin bir listesini oluşturmanız, sizin için daha iyi olacaktır. Bu liste oluşturma işi ile kendiniz uğraşabilecek olduğunuz gibi hazır olarak bu listelere ulaşabilecek olduğunuz bazı internet siteleri bulunmaktadır. Bu internet sitelerinden faydalanarak kısa süre içerisinde kendinizin temasa geçebilecek olduğunuz üreticilerin listesini tutabilirsiniz. İnternet siteleri aşağıda aktarılmaktadır.

Made-in-China; Made-in-China.com, Çinde bulunan tedarikçilerin iletişim bilgilerine, mail adreslerine, ürün listelerine, firmalarına ait bilgilere, firma kültürü ile alakalı bilgilere erişilebilecek olan internet siteleri arasındadır. Arama motorunda www.made-in-china.com şeklinde arama yapıldığı zaman kolaylıkla sonuç alınabilecektir.

Alibaba; tedarikçilerin ve ürün listelerinin bir arada bulunduğu internet siteleri ve uygulamalardan birisidir. Sizin ilgi alanınızla alakalı olan ürünler ve bu ürünlerin üreticileri ile bilgileri kolaylıkla bulabilecek olduğunuz bir platform.

China.cn; birbirinden farklı binlerce ürün seçeneği sunan ve bu ürünlerin üreticilerinin de bilgilerine ulaşılabilecek olan internet siteleri arasındadır. China.cn kullanılarak kısa süre içerisinde tedarikçilerin bilgilerine ulaşılabilir ve pazarlıklara başlanabilir.

Tedarikçi listenizi, yukarıda verilen kaynaklardan faydalanarak ve kendi arama metotlarınızı da kullanarak oluşturdunuz. Daha sonra, listenizde yer alan tedarikçilere bazı sorular sorarak, ürünler hakkında bilmeniz gereken bazı bilgilere ulaşmalısınız ve kendinize ve işinize en uygun tedarikçiyi tespit etmelisiniz. Tedarikçilerle iletişim kurduktan sonra sorulabilecek ve bilgi edinilebilecek olan bazı sorular aşağıda bulunmaktadır. Uzun süredir aynı alanda çalışan ve uygulamalar ile forumlar üzerinden de sıklıkla bahsedilen tedarikçilerin ellerinde, aldıkları hizmetlerden memnun kalan müşterilerin mektupları ve mesajları bulunmaktadır. Bu mesajlara ve mektupları incelemede bulunun.

Ürünlerin Nerede Üretildiğine Dikkat Edin
Ürünleri satın alacak olan sağlayıcıların, ürünleri kendilerinin üretip üretmediği, başkasından mı aldıkları yoksa kendilerinin üretip de mi sattıkları hakkında bilgi edinin. Aynı zamanda, malları alacak olduğunuz firmanın ve kişilerin ticari kimlikleri hakkında detaylı bilgi edinmiş olduğunuza emin olun. Temin etmek istediğiniz ürünlerin ne zamandır seçmiş olduğunuz tedarikçi tarafından üretildiği, üreticinin ve temin edicinin deneyim sahibi olup olmadığını da öğrenmeye çalışın.

Ürünleri toplu şekilde biran evvel satın almak ve para kazanmaya başlamak son derece çekici bir fikir gibi görünebilir ama işin içine girmeden, derin sulara dalmadan önce suyun sıcaklığına bakmak daha sağlıklı olacaktır. Ürünlerden toplu şekilde satın almadan önce birkaç numune istemeniz, ürünleri kullanmanız,  denemeniz ve satın almaya karar vermeniz için oldukça önemlidir.

Tedarikçilerle Pazarlık Yapın
Listelediğiniz tedarikçiler arasından kendinize en yakın bulduğunuz ve iş yapabilecek olduğunuzu düşündüğünüz tedarikçi ile pazarlık yapın. Pazarlık yapma aşamasında Türkiye’ de geçerli olan pazarlık tekniklerinden daha çok, Çin’ de geçerli olan pazarlık tekniklerinden faydalanmanız gerekecektir. Bunun için bazı ip uçları; yasal uygulamalardan ve anlaşmalardan daha üstün şekilde ahlaki anlaşmalar ve bağlılıklar bulunmaktadır. Karşılıklı sağlam güven ilişkilerinin kurulmasından sonra uzun süre devam edebilecek olan iş birlikleri oluşturulabilecektir.


Satın alacak olduğunuz ve Türkiye’ ye getirecek olduğunuz ürünleri siz kendiniz satacak olabilirsiniz ya da farklı satıcılar bularak ürünlerinizi bu satıcılara satmayı da düşünebilirsiniz. Ürünleriniz için satıcı bulmak uzun bir süreç olabilir ve bu sürece biran önce girmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Satıcıları ararken ve ilişkilere geçerken, firmanız ve yaptığınız işleri anlatan ve uzmanca hazırlanmış tanıtım videoları, broşürler ve diğer çeşitli dokümanlardan faydalanabilirsiniz.

Profesyonel satıcılarla ve mağaza zincirleri ile iletişime geçmek için öncelikle mail gönderin ve cevap bekleyin. Cevap aldıktan birkaç gün sonra da görüşme ayarlamaya çalışın ve anlaşmaya varın.

Şimdi, aşama sipariş verme aşamasına geldi. Sipariş vermeye başlayabilirsiniz fakat Çinli tedarikçinizin hangi nakliye kurallarına uyduğunu da bilmeniz ve ona göre hazırlıklı olmanız gerekecektir. Çinli firmalar genellikle aşağıda aktarılan nakliye şekillerini takip etmektedirler;

DHL International; DHL, Çinli firmaların kullanmayı sıklıkla tercih ettikleri küresel çapta faaliyet göstermekte olan bir nakliye şirketidir.

Free On Board; FOB, gemi güvertesinde teslim yük taşımacılığını içermektedir. Malları satan ve gönderen taraf, malların yükleme, limanda bekleme ve limana nakliye masraflarından sorumlu taraftır. Alıcı taraflar da nakliye, sigorta, alıcı limana ulaşma masraflarını karşılayan taraf konumundadır.

Satın alacak olduğunuz malların Türkiye’ ye getirilmesinde herhangi bir yasal engelin ya da kısıtlamanın olup olmadığı hakkında bilgi edinmek adına profesyonel bir gümrük müşavirliği firması ile anlaşarak bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilir ve gerektiğinde destek alabilirsiniz.

Mallar Türkiye sınırları içerisinde bir limana ulaştıktan sonra malları sizin deponuza ulaştırmak için bir kargo ya da taşıma şirketi ile anlaşmanız iyi olacaktır.

Tüm bu ayarlamaları daha önceden ayarlamak ve planlanan bu ayarlamalar dahilinde hareket etmek, işler yoğunlaştığı anda sizin iş yükünüzün azalmasını ve rahat bir hareket alanına kavuşmanızı sağlayacaktır.

Dikkat Edilmesi ve Akılda Tutulması Gereken İp Uçları
Satın alacak olduğunuz mallar, Türkiye pazarına göre daha ucuz ve daha hesaplı olabilir fakat ülkeye girişi sırasında bu mallar için ödeyecek olduğunuz gümrük verdisini de hesaplamanız gerekecektir. Bu hesaplamalarda bulunmak için daha önce aktardığımız, bu alanda çalışmakta olan gümrük müşavirlikleri ile çalışabilirsiniz ya da Çinli tedarikçinizin bu konu hakkında bir bilgisi varsa karşı tarafın deneyimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Çinli tedarikçiniz, direkt üretici konumunda olan kurum ve kişilerse sizden yüksek tutardaki üretimler için %30 ile 50 oranında değişebilecek olan depozito isteyeceklerdir. Genellikle bu şekilde işlemektedir. Çinli tedarikçilerinize kredi kartı ile ödeme yapabilecek olduğunuz gibi Paypal gibi ödeme sistemleri ile birlikte çeklerle de ödemede bulunabilirsiniz.

Türkiye’ de bulunan yasaları iyice öğrenmeli ve kurallara uymalısınız. Anti damping vergisi gibi umulmayan vergilere takılmak ve ekstradan maliyetlerle karşılaşmak istemezsiniz. Bunun yanı sıra, gümrük muayenesinin gecikmesi gibi durumlar karşısında da fazladan maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Sipariş aşamasından başlayarak oluşacak olan tüm masrafları ve giderleri ince ince hesaplamanız gerekecektir. Sipariş ve satın alma masrafları, taşıma ve gümrük masrafları, gümrükten depolara aktarma masrafı ve depolama masrafı, satıcıya  ulaştırma masrafı gibi birçok masraf bulunmaktadır. Her bir masraf ve gider kalemi ince ince hesaplanmalı ve hesaplamalar ile satın almalar bu durum karşısında gerçekleştirilmelidir.

Mümkün olduğu taktirde, yurt dışında ya da ülkemizde gerçekleşmekte olan fuarları dolaşarak tedarikçi firmanız ile yüz yüze görüşebilir ve bu şekilde bir ilişki kurabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar; meşru ve işini yapmakta olan toptancılar ilk toplantılarda işletme ruhsatı ve vergi numarası gibi bilgilerinizi isteyebilir.

Profesyonel bir görüşme gerçekleştirecek olduğunuzdan eminseniz telefon görüşmesi ayarlamaya çalışın. Görüşme sırasında karşı tarafın konuşmalarından işe hakim olup olmadığı, işi ne kadar bildiği ya da ne kadar güven verdiği gibi birçok bilgi edinebilirsiniz, örnek vermek gerekirse sormakta olduğunuz sorulara yalnızca evet ya da hayır gibi yanıtlar alıyorsanız karşınızdaki kişi profesyonel bir kişi değildir.

Tedarikçilerin resmi internet siteleri üzerinde fiziki adresleri ve bulundukları mekanlar, faaliyet gösterdikleri diğer alanlar gibi birçok bilgi bulunmaktadır. Bu gibi bilgilerin bulunmadığı sitelere sahip olan tedarikçilere temkinli yaklaşın. İmkanınız varsa tedarikçinizin faaliyet alanına gidin ve orada gözlemlerde bulunun.

Paranın hepsini ürünleri teslim almadan göndermeyin, bir terslik çıkması durumunda paranızın tamamını geri alamayabilirsiniz.

Anlaşma ayarlamaya çalışırken toptancılar, ellerinde stok kalmadığı ve peşin ödeme yapılması durumunda ürün üretilip gönderileceğini söyleyebilirler. Bu gibi durumlarda, daha sonraları zor durumda kalmamak adına fotoğraflı kanıtlar isteyebilirsiniz.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ