Clickbank Nedir Nasıl Kullanılır? Komisyonlardan Ne Kadar Para Kazanılır?

Clickbank, online olarak satıcıların, satıcıların ürünlerinin ve aracıların bir araya geldiği bir ortamdır. Clickbank bünyesinde çoğunlukla dijital olan ürünlerin satış ortaklığı yapılmaktadır.

Satış ortaklığını açıklamak gerekirse; satış ortaklığı, belli başlı affiliate marketing (satış ortaklığı) sitelerinden ya da ürünün firmalarının özel olarak oluşturdukları özel affiliate programlarından seçilen ürünlerin, kişilerin kendi çabaları ve gayretleri sonucunda satılması, ürünlerin satılmasına aracılık edilmesi ve bu işlemin sonunda da ürünlerin satış işleminden dolayı komisyon alınması işlemidir.

Affiliate Marketing ve Emlakçılık Sektörü Örneği
Reel olarak, affiliate marketing’ i en fazla benzetebilecek olduğumuz alan emlakçılık sektörüdür. Emlakçılar da genellikle kendilerine ait olmayan evleri ve daireleri satarak ve kiralayarak ev sahiplerinden ve kiracı, evi satın alan kişilerden komisyon almaktadırlar. Her iki iş alanında da mal sahibinin amacına ulaşmasına yapılan yardım sonrasında kazanılan kazançtan pay alınması prensibine göre çalışılır. Affiliate marketin dünya genelinde geçerliliği olan ve kabul gören bir pazarlama, satış ve satın alma yöntemidir. Sistem, satın alma zincirinde yer alan herkesin; satıcılar, aracılar, ve satın alan kimseler, çıkarına olacak şekilde çalışmaktadır. Satıcı olan kişiler ya da firmalar, ürünlerinin satışı sırasında satış ortakları sayesinde reklam ve pazarlama maliyetlerinden kurtulmuş olurlar. Satış ortakları, kendilerine ait olmayan ve üretim gideri gibi giderlerle alakalı olmadıkları ürünleri satarak kazanç sağlamaktadırlar.

Potansiyel satın alıcı olan kimseler de affiliate marketing (satış ortaklığı) aracılığıyla pazarlaması ve reklamı yapılan ürünlerle internet ortamında karşılaşabilecek, muhtemel indirimlerle karşılaşabilecekler ve zaten satın alma fikri bulunan ürünleri indirimli ve daha ucuz şekilde elde edebileceklerdir. Clickbank’ ın çalışma prensibi yukarıda anlatıldığı gibi işlemektedir ve sisteme üye olan kimseler, kendilerine özel olarak verilecek olan affiliate linklerini paylaşarak, reklam hazırlayarak ve bunları paylaşarak sistem üzerinde bulunan ürünlerin satışında rol alacaklardır. Yapılacak olan her bir satıştan kazanç elde edecekler ve yapılacak olan satışlar kişilerin sistemdeki bakiyelerine yazılacaktır.

Clickbank Üyelik İşlemleri
Clickbank’ e üye olmak tamamen ücretsizdir ve son derece kolaydır. Clickbank’ in resmi sitesinden yapılacak olan kayıt ile satış ortakları arasına katılmak ve satış ortaklığı işlemleri ile yapılacak olan satışlardan kazanç sağlanması son derece basittir. Clickbank resmi sitesine giriş yapıldıktan sonra create account (hesap oluştur) diyerek yeni bir hesap oluşturulacaktır. Hesap oluşturma sırasında kişilerden kullanmayı tercih ettikleri dil (Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce) konusunda seçimde bulunulması istenmektedir. Kayıt oluşturacak olan kişilerin ülkeleri, isimleri ve soyadları, adres bilgileri, doğum bilgileri, posta kodu, telefon numarası ve e- posta adresi gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin doldurulmasından sonra işlemlerden dolayı kazanılacak olan paranın hangi bankaya ve hangi yolla aktarılacak olduğunun bildirilmesi istenmektedir. Kayıt sırasında istenen tüm bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulması sonrasında Clickbank satış ortakları arasına katılmış olunacaktır.

Clickbank’ den Elde Edilebilecek Olan Avantajlar
Clickbank bünyesinde bulunan onlarca çeşit kategori altında sayısızca ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin kategoriler altında bulunması, kişilerin sahip oldukları siteler ve bloglar ile alakalı ürünleri bulmaları ve satış ortaklığını yapmaları için son derece kullanışlıdır. Ürün listesinde yer alan ürünlerin yanında satış ortaklarının elde edecek oldukları komisyon oranları, ürünleri satılma oranları ve popülerlikleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Clickbank’ e üyelik işlemlerinin tamamlanması sonrasında satışı yapılacak ürünlerin referans linklerinin alınması ve bu ürünlerin satışının gerçekleştirilmesi için ürünlerin yanında bulunan “promote” tuşuna basılması ve buradan elde edilecek olan referans linklerinin alınması gerekmektedir. Bu linklere tıklayarak alışveriş gerçekleştirecek olan kişilerden sayesinde sağlanacak olan komisyon kişilerin sistem üzerindeki hesaplarına kaydedilecektir.

Yüksek sayıda satış gerçekleştirmek ve bu satışlardan elde edilecek olan komisyonların maksimize edilmesi için kişilerin birtakım strateji uygulamaları gerekmektedir. Sistem üzerinde birçok kişinin satışını gerçekleştirmiş olduğu ve son derece popüler olan ürünlerin satışı konusunda sorun yaşanmayacağı düşünülürken bunun tam tersi de olabilmektedir. Satışı gerçekleştirilen ürünlerde birçok rakibin bulunması bir dezavantaj olabilecektir. Bunula birlikte ürünlerin reklamlarının paylaşılacak olduğu sosyal medya hesapları ve internet siteleri, bloglar, satış ortaklığı yapılacak olan ürün ile bağlantılı ve alakalı olmalıdır. Örnek vermek gerekirse bir programlama ve programlamayı öğrenme üzerine kurulmuş bir site olsun ve burada ekmek nasıl yapılır gibi bir uygulamanın satış ortaklığı gerçekleştirilmeye çalışılsın. Sonuç o kadar da iç açıcı olmayacaktır ve aynı zamanda sitede vakit geçiren kişilerin tepkilerine yol açabilecektir.

Bunun yerine sahip olunan imkanlarla benzerlik gösteren ürünlerin satış ortaklığının yapılması hem ürünlerin reklamının yapılacak olduğu alanlardaki insanların dikkatini çekecektir hem de bu insanların halihazırda bulundukları ortamlardan soğumalarına neden olmayacaktır. Alakalı ürünlerin seçilmesi boşuna zaman kaybı yaşanmasının önüne geçecektir.

Clickbank ile Affiliate Marketing Yapılacak Olan Ürünlerin Analizi
Clickbank aracılığıyla kazanç sağlamanın anahtar kavramı iyi bir ürün seçimidir. İyi ve satışı gerçekleştirilebilir olan ürünlerin ürün havuzu içerisinden çekip çıkartılması, kişilerin pazarlama sırasında harcadıkları enerjinin ve zamanın boşa gitmesinin önüne geçecek ve kişilerin tatmin edici oranlarda kazanç elde etmelerini sağlayacaktır. Alexa ve cb-analytics.com aracılığıyla yapılacak olan ürün analizleri sonucunda seçilen ya da seçilecek olan ürünler hakkında detaylı bilgi elde edilebilecektir.

Ürünlerin Siteleri
Seçilen ürünlerin linkleri ile yönlendirilecek olunan sitenin içeriğine bakılmalıdır. Anlaşılması kolay ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış siteler, müşterilerin alışverişlerini daha kolay bir şekilde tamamlamaları için gerekenlerin başında gelmektedir. Ürünlerin pazarlanması için verilen linklere bakılarak bu ürünlerin satılabilir ürünler olup olmadığı konusunda kolaylıkla bilgi elde edilebilecektir.

Ürünlerin Fiyatı
Ürünlerin fiyatları da affiliate marketing sırasında kişilerin kolaylıkla yanılgıya düşebildikleri konulardan biridir. Açıklamak gerekirse; ürünlerin fiyatları ve ürünlerden elde edilecek komisyon oranı aracılar için son derece karlı bir iş gibi algılanabilecektir fakat aynı ürün için daha düşük oranlarda fiyat biçen başka bir satıcı varken bu ürünlerin satışının gerçekleştirilmesi son derece zor olacaktır. Aynı zamanda satış ortaklığı gerçekleştirilecek olan ürünlerin benzerleri ile arasındaki fiyat, kalite, ulaşılabilirlik ve benzer değişkenlerin de ürünlerin satılması konusunda fark yaratacağı bilinmektedir. Satış ortaklığı yapılan ürünlerin emsallerine göre daha çekici ve daha ulaşılır olması, kişilerin bu ürünlerden kazanç elde etmelerini sağlayacaktır.

Ürünler İçin Promosyon ve İndirim
Satış ortaklığı gerçekleştirilen ürünlerin yanında promosyon olarak gönderilebilecek olan eklerin varlığı, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmekte ve bu ürünlerin satışının gerçekleştirilmesinde son derece etkili olmaktadır. Bazı zamanlar ürünlerin firmalarının ya da ürünlerin üretilişinin belirli yıl dönümleri vesilesi ile gerçekleştirilen fiyat indirimleri ya da ek ücretsiz paketler gibi durumların varlığı da potansiyel müşterilerin dikkatinden kaçmamaktadır ve bu ürünlerin satılmaları daha kolay olmaktadır.

Ürünlerin Ulaştırılması ve Garantisi
Satış işlemi gerçekleştirilecek olan ürünlerin müşterilerin eline ulaştırılabilecek türden olması da satışların gerçekleştirilmesi ve iptal edilmemesi için son derece önemlidir. Aynı zamanda ürünlerin iade garantisi altında olması tüketicilerin ürün ve ürünün sağlayıcıları hakkında güven duymalarını sağlayacaktır. Bu şekilde yapılacak olan satışlarda ürünlerin iade edilme riski ve kazanılan paranın iade edilme durumu söz konusu olsa bile ürünlerin genel anlamdaki satış durumu tatmin edici bir düzeydeyse bu ürünlerin satışına devam edilmesi önerilmektedir.

Elde Edilecek Olan Komisyon
Clickbank ürün listesinden seçilecek olan ürünlerin fiyatlarının 100 dolar altında olması durumunda ürünlerin satışından kaynaklanacak komisyon oranının %50 civarında olması kişilerin lehine olacaktır. 100 doların üzerinde bir fiyat aralığında bulunan ürünleri için bu oran daha düşük olabilecektir ve kar oranının %30 ile %40 arasında tutulması kişileri lehine olacaktır. Ama satışı yapılmayan ürünlerin komisyon oranları yüksek diyerek pazarlanmaya çalışılması hem zaman hem de kaynak kaybından başka bir şey olmayacağı için kişilerin satışını gerçekleştirebilecek oldukları ürünleri çok da düşük olmayan komisyon oranları ile pazarlamalarında bir sorun olmayacaktır.

Yorum yapın