İnternetten Para Kazanma

CPA Marketig Nedir? Nasıl Kazanç Sağlanır?

Kelime olarak Cost Per Action kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve anlam olarak da aksiyon, eylem başına kazanç anlamına gelmektedir. CPA, internet ortamında siteler ve bloglar aracılığıyla diğer internet kullanıcıları ile bağlantı halinde olan kişilerin kazanç elde etmede sıklıkla tercih ettikleri yöntemler arasında gelmektedir.

Affiliate Marketing’ den farklı olarak eylem başına kazanç sağlayan CPA, site ve blog sahiplerine kazanç sağlamaları açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Affiliate Marketing ile CPA arasında büyük benzerlikler bulunmasına rağmen birbirlerinden ayrıldıkları noktalar mevcuttur.

Affiliate Marketing’ de sitelerde ve bloglarda paylaşılan bağlantılar aracılığıyla satış gerçekleştirilmesi sonucunda kişiler kazanç elde ederlerken CPA Marketing’ de sitelerde ve bloglarda paylaşılan bağlantılar kullanılarak yönlendirilecek olan sitelere kayıt olan, sitelerdeki forumları ya da anketleri dolduran kişiler sayesinde kazanç elde edilmektedir. Bazı zamanlarda iki yöntem aynı anda kullanılarak pazarlama ve reklam stratejileri oluşturulmaktadır.

CPA Marketing ile Nasıl Kazanç Sağlanır?
CPA Marketing ile kazanç sağlamanın ilk kuralı, hedef kitleye yönelik olarak paylaşılacak olan ilgi çekici paylaşımlardır. Paylaşımlardan etkilenerek siteye gelen kimseler, sitede ziyaretçilerle paylaşılanlarla alakalı olarak verilen CPA linkleriyle ilgileneceklerdir. Sitelerde ve bloglarda vakit geçiren kimseler, sitelerin ve blogların paylaşımlarından etkilendikleri ve avantaj sağlama fikriyle hareket ettikleri için bu sayfalarda paylaşılacak olan CPA linkleri kişilerin dikkatinden kaçmayacaktır. Basit olarak bu linklere tıklayarak yine alakalı sayfalara (alışveriş siteleri) yönlendirilen kimseler bu sitelerdeki içeriği daha rahat görüntüleyebilmek ya da alışverişe devam edebilmek için üye olacaklardır. CPA Marketing ile kazanç sağlamak için linkler aracılığıyla yönlendirilecek olan kişilerin karmaşık formlar doldurmalarına gerek bile bulunmamaktadır. Sitelerden mail adreslerine bilgilendirme almak için doldurulacak olan basit formlar; ad, soyadı, e-mail adresi, telefon numarası gibi bilgilerin sisteme girilmesi bile blog ve site yöneticilerinin kazanç elde etmelerini sağlayacaktır. Kişilerin bu sayfalara üye olmaları halinde CPA Marketing amacına ulaşmış ve kişilerin yönlendirildikleri sayfaların yöneticileri de kazanç sağlamış olacaklardır.

Yapılması Gerekenler
CPA Marketing ile kazanç sağlamaya başlamak için internette biraz araştırma yapılması ve bu alanda hizmet vermekte olan pazarlama sitelerinin bulunması gerekecektir. Güven sağlayan bir sitenin bulunmasının ardından bu sitelere “yayıncı kaydı” oluşturulacaktır. Kayıt oluşturulmasının ardından başvuruların onaylanması için birkaç gün gerekebilmektedir çünkü pazarlama siteleri de link verecek oldukları sitelerin içeriklerine, kalite düzeyine ve takipçi seviyesine dikkat etmektedirler. Pazarlama sitelerinin görevlilerinde başvuruda bulunan siteler hakkında iyi bir izlenim oluşmasından sonra başvurular onaylanacak ve kişilerin bloglarında ya da sitelerinde paylaşmaları için linkler verilecektir.

Kayıt işleminin onaylanmasından sonra blog ve site sahiplerinin yapmaları gereken, CPA Marketing ile kazanç sağlama niyetinde oldukları için “kayıt başına” ödemede bulunan sitelerin bağlantılarını almaları gelmektedir. Bloglardan ve sitelerden reklamı verilen sitelere yönlendirilen ve bu sitelere kayıt olan, sitelerdeki anketlere katılan kişilerden kazanç sağlanması bu şekilde mümkün olacaktır. Sözü geçen her bir işlemden 2 TL ile 5 TL arasında bir kazanç sağlanması mümkün olmaktadır. Günlük insan trafiği bakımından tatmin edici düzeylerde olan bloglar ve internet siteleri için bu tutar gerçekten mutlu edici sonuçlar verebilecektir. Örnek vermek gerekirse bilgisayar parçaları ve yazılım ile ilgili paylaşımlarda bulunan bir blogda ya da internet sitesinde günlük olarak 2 bin kişilik bir ziyaretçiden söz edelim. Bu ziyaretçiler arasından en azından 100 tanesinin blogda bulunan reklamlar aracılığıyla yönlendirilmeleri ve yönlendirildikleri sitelere üye olmaları mümkündür. Gerçekten tatmin edici bir sonuç.

CPA Marketing ile kazanç sağlanması için blog sahiplerinin ve site sahiplerinin paylaşımlarını her zaman güncel tutmaları ve takipçilerinin ilgisini her zaman çekecek içerikleri paylaşmaları gerekmektedir. Kayıt başına yüksek kazançlar sağlanacak olan linklerin siteye yerleştirilmesi yeterli olmayıp bu linkler aracılığıyla kayıt olacak kişilerin blogları ve siteleri ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bloglarda ve sitelerde bulunan paylaşımların kalitesinin düşmesi sonucunda elde bulunan takipçilerin sayısında oluşacak azalma kaçınılmazdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu