İş Fikirleri

Dans Kursu Açmak Mantıklı Mı? Dans Stüdyosu İşletmek

Erken yaşlarınızdan beri dans eğitimi alıyorsanız; okulunuzda ya da aldığınız okul dışı eğitimlerinizde dans üzerine yeterli birikimi sağladığınızı düşünüyorsanız ve dans etmekten son derece zevk alıyor, öğretme içgüdülerine de sahipseniz dans stüdyosu açarak bir işletme sahibi olabilirsiniz.

Dans etmeye karşı olan tutkunuzu kullanarak her gün bu işin içinde olabilirsiniz, isterseniz kendi işinizi devam ettirirken diğer taraftan da akşamları verilecek olan kurslar ayarlayarak kendinize daha fazla gelir sağlayabilirsiniz.

Dans stüdyosu açmadan önce, her bir girişimde olduğu gibi incelenmesi gereken durumlar ve takip edilmesi gereken stratejiler bulunmaktadır. Yazının devamında yer alan konu başlıklarında açıklanan adımları kendi girişim yolunuzda da uygulayarak kısa süre içerisinde ve kolaylıkla, hedeflediğiniz dans pistinizi açacak ve istediğiniz kapasitede eğitim vermeye başlayacaksınız.

Çıraklık Yaparak İşe Başlayın
Bir dans stüdyosunda işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek ve tüm püf noktaları kapmak, işleyişi öğrenmek ve açacak olduğunuz stüdyonuza daha bir öz güvenle başlamak için 1 ya da 2 yıl boyunca başka bir dans stüdyosunda çalışabilirsiniz. Bu süre boyunca, dans stüdyosunda farklı görevleri üstlenmeniz, farklı görevlerin ve işlerin nasıl işlediği hakkında size açık bir görüş sağlayacaktır. Çıraklık dönemi olarak adlandırabilecek olduğumuz bu süreçten sonra işinizi, çırak olarak çalıştığınız dans stüdyosundan farklı bir konumda hizmete sunmanız, profesyonel ve usta çırak ilişkisi bakımından yerinde olacaktır.

İnsanların İsminizi Bilmelerini Sağlayın
Stüdyonuzu hizmete sunmadan önce, belki çıraklık döneminizde bile yapacak olduğunuz, dansa ilgisi olan kişilerin oluşturduğu bir arkadaş grubu ve çevre, dans stüdyonuzu açtığınızdan sonra kısa süre içerisinde kurslarınızın tam dolu olarak başlamasını sağlayacaktır. İsminizin konuşulmasını sağlamak, yapacak olduğunuz işlere ve aktivitelere kalmıştır. Özel günlere ve kutlamalara öğrencilerinizden oluşturacak olduğunuz bir grup ile boy gösterebilir, hünerlerinizi sergileyebilir ve diğer kişilerin de sizden haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

İş Planı Hazırlama Evresi
İşinizin kalıcı olması, daha fazla kazanmak ve kazancınızın da daim olması için her şeyin, belirleyecek olduğunuz standart kurallara göre işlemesi gerekmektedir. Gelir ve giderleri oluşturacak olduğunuz tablolar; kira, elektrik ve ısıtma gibi giderler, reklam giderleri, malzeme giderleri vb. ile müşterilerden gelecek olan gelirler hesaplanarak atılacak olan adımlar daha sağlam ve bilinçli bir şekilde atılabilecektir.

Stüdyoya Çevirecek Olduğunuz Alanlar
İnsanların stüdyonuza geldiği zaman “Vay canına” demelerini sağlayın ve onları şok edin. Hazırlayacak olduğunuz stüdyo, gerek malzeme kalitesi bakımından gerekse tasarım bakımından en yakın benzerinden bile bir hayli uzakta olmalıdır. Çalışacak olduğunuz mekanı hazırlarken büyük olasılıkla en fazla masrafı bu aşamada sarf edeceksiniz. Mekanı satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz ki iki şekilde de bir miktar; aylık kredi borcu ya da kira gideri; gideriniz olacaktır. Bunun dışında da mekandan faydalanabildiğiniz maksimum şekilde faydalanmaya çalışın. Mekanın depo olarak kullanılan bir bodrum katı olması durumunda bodrum katını da iyi bir tasarım ile dans alanına çevirebilirsiniz.

İşbirliğinden Güç Doğar
Verdiğiniz hizmet karşılığında hizmet alarak giderlerinizi azaltabilirsiniz ve karşılıklı olarak memnuniyet hissi oluşturabilirsiniz. Açıklamak gerekirse; verecek olduğunuz dans eğitimi karşılığında, kişilerin çocuklarına ya da kendilerine de olabilir, onlardan alacak olduğunuz hizmeti karşılık olarak sayabilirsiniz. İşletmenizin muhasebe kayıtlarını tutacak olan birine ya da bu kişinin çocuğuna, kişi ile yapacak olduğunuz anlaşma sayesinde indirimli olarak ya da ücretsiz olarak eğitim verebilirsiniz.

Bu şekilde hizmet alıp hizmet verirken yapacak olduğunuz en iyi şey, her anlaşmanın ve karşılıklı beklentinin yazılı olarak açıklanması ve imzalanması olacaktır. Alacak olduğunuz hizmet karşılığında ücretsiz eğitim mi vereceksiniz yoksa indirimli eğitim mi? ya da ne süre ile bedava dans eğitimi vermeye devam edeceksiniz? Gibi sorulara verecek olduğunuz yanıtlar, daha sonraları karşılıklı oluşabilecek olan anlaşmazlıkları daha ortaya çıkmadan giderecektir.

Dans stüdyosu açmak, herkesin altından kalkabilecek olduğu bir iş değildir; birincil şart olarak bu konu, dans hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ve işletme sanatını da aynı zamanda yürütmeniz gerekmektedir ki gelir sağlayıp ayakta kalabilesiniz. Kendinize koyacak olduğunuz kurallara ve profesyonel işletme disiplinine uyduğunuz süre boyunca her sorunun üstesinden kolaylıkla gelebileceksiniz.

Aylık Olarak Kazanç
Başarılı bir dans stüdyosunun başarısını oluşturmasını sağlayan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar yukarıda kısa bir şekilde açıklanmaya çalışıldı ve bilgiler aktarıldı. Tüm bu kurallara ve daha fazlasına uyulduğu takdirde aylık olarak 10 bin ile 15 bin TL arasında kazanç sağlanması muhtemeldir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu