Denizli Devlet Hastanesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Denizli Devlet Hastanesi hakkında genel bilgiler, hastanenin tarihçesi ve kuruluşundan günümüze kadar olan yapısı. Denizli Devlet Hastanesi iletişim bilgileri ve kariyer olanaklarından da bahsedilmektedir.

Denizli Devlet Hastanesi Tarihçesi
Denizli ve Kurtuluş Savaşı denilmesinde sonra akla gelen isimlerden ilki Müftü Ahmet Hulusi Efendi olacaktır. Ülkenin içinde olduğu en karanlık zamanlar itibariyle Türk Milleti’ne yol gösterme ve ön ayak olma gibi önemli görevler üstlenen bir isimdir. Ahmet Hulusi Efendi’nin yakın arkadaşlarının da adını anmadan geçmek haksızlık olacaktır. Bu isimlerse Hacı Tevfik ve Nakip Ziya Bey’dir. Bu üç isim bir araya gelerek Hastane Yaptırma Derneği’nin kurulmasına vesile olurlar.

Takvimlerin 1913’ü göstermesi neticesinde Osmanlı adına en karışık zaman dilimleridir. Balkan Savaşı’nın külleri daha yeni soğumaya başlamıştır. Bu nedenle halkı genelinde açlık, kıtık ve oldukça yoksun bir hayat devam etmektedir. Zaten bir sonraki yıl I. Dünya Savaşı patlak verir. Bahsi geçen Derneğin kurulması sayesinde Denizli’de sağlık kuruluşu yapılması noktasında teşebbüsün atılması da resmilik kazanmış olur. Dernek adına ilk yardımlarsa o yıl kurbandan elde edilen derilerdir. Bu sayede 30 Osmanlı altını elde edilmiş ve hastane adına ilk katkı sağlanmış olacaktır. Özellikle de Denizli halkının da yardımlarını eklemek gerekli olacaktır. Hastanenin üzerine yapılacağı arsanın nasıl alındığına değinmek gerekirse eğer Derneğin Denizli’de en yüksek konumda olan İnançoğulları’nın saraylarının olduğu yerde Saray Mahallesi’nde olması noktasında karar verir. Daha sonrasında bu arazi İzmiroğulları ve Kundarcı Haşiller’den oldukça düşük bir bedelle temin edilmiştir.

İnşaatın başladığı ilk yılsa 1913’tür. Bu yılda hastanenin temeli atılmıştır. 1914’te yeni kurulmuş olan Denizli Özel İdaresi’ne İzmir Özel İdaresi nezdince hastane inşaatında kullanılması adına 800 lira yardım edilmiştir. Bunların yanı sıra sancak mutasarrıfı olan İsmail Fevzi Paşa, Tevfik Bey ve Askeri idarede kalem reisi olarak görev yapmakta olan Bedir Bey, Belediye komiseri Göbekci Mustafa, Gıyasi Hoca, Tataroğlu Mustafa, Cillovoğlu Ali, Hacı Mehmet Bey ve diğer pek çok hayırsever vatandaş hastanenin açılması noktasında ellerinden geldiği kadar yardım sağlamıştır. Bir diğer önemli bilgiyse o dönemde Denizli cezaevinde bulunan işçi ve ustaların da emeği bulunmaktadır.  Bu kadar insanın katkısı olması sayesinde hastanenin hizmet sağlamaya başlamasıysa 1916 senesinde olmuştur. İlk olarak adı Menzil Hastanesi’dir. Daha sonrasında 1919’da Memleket Hastanesi olarak değişmiştir. O zamanlar itibariyle ilk olarak 50 yatağa sahip olan hastanenin ilk başhekimiyse Dr. Mahzar German’dır. Hastanede sağlık hizmeti sunan ilk doktorlarsa Mazhar Müfit, Belediye doktoru Haydar Bey, Emekli Binbaşı Mustafa Kerim, Hükümet doktorluğu görevini yürüten Kazım Samanlı Bey’dir. Daha sonrasında 1925’te yatak sayısı 75 olmuştur.

Günümüze gelindiğindeyse SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinin gerçekleşmesi neticesinde adı Deniz SSK Bölge Hastanesi olarak hizmet sağlamakta olan hastanenin binaları Bakanlığa devredilmiştir. Hastanede yer alan polikliniklerin restore edilmesinden sonra yeninden hizmet sağlandığı bilinmektedir. Mevcut olan ana bina ve Pamukkale Üniversitesi’ne ait olan yüksek okulun binasının da alınması neticesinde 2007’de hizmet sağlamaya devam etmiştir. Bunlara ilave olarak alınan yüksek okulda da gerekli tadilatlar yapılmıştır.

Denizli Devlet Hastanesi İletişim Bilgileri
Adres; Sırakapılar Mah. Şehit Albay Karaoğlanoğlu Cad. No:3 Merkezefendi DENİZLİ
Telefon Numarası; 0 (258) 263 93 11
İletişim & Web Sayfası; http://www.denizlidh.saglik.gov.tr/TR,143322/iletisim-ulasim.html

Denizli Devlet Hastanesine İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Denizli Devlet Hastanesi kamuya bağlı olarak hizmet vermesinden ötürü sağlık personeli alımlarında özellikle de memur alımları için, yapılan KPSS sınavlarını baz almaktadır. Bunun neticesinde yapılan merkezi atamalar ise sonucu belirlemektedir. Ek olarak bazı sağlık okullarından mezun olan kişilerde devlet hastanelerinde çalışabilmektedirler. Bunların haricinde hizmetli kadrosu adına başvuru yapmak ister iseniz eğer hastanenin anlaşma yaptığı taşeron firmalar ile görüşme yapabilirsiniz.

Yorum yapın