Devlet DestekleriKosgeb Destekleri

Devlet Destekli Keçi Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Küçükbaş hayvancılık birçok kişi tarafından tercih edilen bir iştir. Özellikle kırsal kesimde küçükbaş hayvancılık oranı oldukça yaygındır. Bu durumda küçükbaş hayvancılık sektörü ile ilgili ihtiyaçlar da fazla olmaktadır. İhtiyaçların karşılanamaması durumunda da krediye başvurulmaktadır. Küçükbaş hayvancılık kredisi içerisinde yer almakta olan keçi kredisi hayvancılık sektörü ile ilgilenen kişiler tarafından başvurulan bir kredi çeşididir. Keçi kredisi veren kurumların sayısı da oldukça idealdir. Gerek devlet kurumları gerek özel kurumlar keçi kredisi için imkanlar sunmaktadır.

Keçi Kredisi Veren Bankalar
Devlet tarafından desteklenen Ziraat Bankası, KOSGEB, TKDK gibi kurumlar kişilere keçi kredisi vermektedir. Bunun dışında özel bankalardan da keçi kredisi alabilmek mümkündür. Devlet desteği ile keçi kredisi almak ile özel bankalardan keçi kredisi almak arasındaki fark ise şu şekilde açıklanabilir: Devlet desteği ile keçi kredisi alınacağı zaman kredi bizzat küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında alınabilmektedir. Ayrıca devlet de hayvancılığı ve tarımı desteklediği için bu kredilerde çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Ziraat Bankası’nın düşük faizli küçükbaş hayvancılık kredisi vermesi, KOSGEB’in hibe kredi ve faizsiz kredi gibi avantajlar sunması, TKDK’nın Tarım ve Hayvancılık Kooperatifi ile birlikte çalışması bu durumlara örnek gösterilebilmektedir. Özel bankalarda ise alınan keçi kredisi için devletin sağladığı kadar avantaj sağlanmamaktadır. Fakat Şekerbank, Denizbank gibi bankalardan özel olarak hayvancılık kredisi alınabilmektedir.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi; Keçi kredisi alınabilecek olan devlet kurumlarından ilki Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası hayvancılıkla uğraşan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise Ziraat Bankası’nın düşük faiz uygulaması ve bu uygulamanın yanında vade dönemlerinin uzun olmasıdır. Bu sayede kişiler zorlanmadan ödeme yapabilmektedir.

Keçi Kredisi Başvurusu; Ziraat Bankası’ndan keçi kredisi alacak olan kişilerin hayvanlar ile ilgili bilgileri de bankaya bildirmesi gerekmektedir. Bu bilgiler keçinin ırkı, şimdiye kadar kaç doğum yapmış olduğu, yaşı gibi bilgiler olmaktadır. Bu bilgiler bankaya bildirilip gerekli evraklar da toplandıktan sonra kredi almak mümkün olmaktadır.

Keçi Kredisi Faiz Oranları; Kredilerin faiz oranları ise %4 ile %6 arasında değişiklik göstermektedir. Keçi kredisi alınabilecek ikinci devlet kurumu TKDK’dır. TKDK, Tarım ve Hayvancılık Kooperatifi ile ortak çalışmalar içerisinde bulunmaktadır. Tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapmak isteyen fakat sermayesi olmayan kişilere sermaye desteği sağlamaktadır.

TKDK Keçi Kredisi; TKDK’dan alınacak olan  keçi kredisi için de çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki kişilerin ne amaçla kredi aldıklarını belirtmeleridir. Çünkü sıfırdan küçükbaş hayvancılığa başlayacak olan bir kişi ile elinde olan küçükbaş hayvanların sayısını arttırmak isteyen kişilerin ihtiyaçları aynı olmamaktadır. İhtiyaç oranını belirlemek için bu bilgilerin kuruma iletilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler iletildikten sonra TKDK’dan ihtiyaca göre keçi kredisi almak mümkündür.

Kosgeb Keçi Kredisi; Devlet destekli keçi kredisi veren üçüncü kurum ise KOSGEB’dir. KOSGEB kendi işini kurmak isteyen herkese destek olmaktadır. Kurumun iki farklı kredi çeşidi bulunmaktadır. Bunlar hibe kredi ve faizsiz kredidir. Hibe kredi 50 bin TL, faizsiz kredi ise 100 bin TL’dir. Keçi kredisi alacak olan kişiler ihtiyaçlarına göre hibe kredi ya da faizsiz kredi tercih edebilirler. Bu krediler arasında tercih yaparken hem ödeme durumu hem de ihtiyaç durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Hayvanlarının sayısını çoğaltmak isteyen kişiler genellikle hibe kredi tercih ederken küçükbaş hayvancılık işine yeni başlayacak olan kişiler faizsiz kredi tercih etmektedir. Ayrıca KOSGEB’den keçi kredisi almak için işletme bilgileri ya da köy muhtarından alınan imzalı belgenin kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. İşletmesi olup ek olarak bu işi yapmak isteyen kişilerin de daha önce KOSGEB’den kredi almamış olması şartı bulunmaktadır.

Hangi Özel Bankalardan Keçi Kredisi Alınabilir?
Keçi kredisi alınabilecek özel kurumlar ise Şekerbank ve Denizbank’tır. Şekerbank keçi kredisi için yıllık %12 ile %14 arasında faiz oranı belirlemiştir. Bu faiz oranı Ziraat Bankası’na göre daha yüksek olduğu için genellikle Ziraat Bankası tercih edilmektedir. Denizbank ise keçi kredisi için özel bir kredi alanı ayırmamıştır ve keçi kredisini tarımsal yatırım kredisi ismi ile sunmaktadır. Denizbank’ın keçi kredisi ve diğer hayvancılık kredileri için 60 ay vade imkanı sunduğu bilinmektedir. 60 ay gibi uzun bir sürede vadelendirme yapılması da kişilerin ödeme işlemini kolaylaştırmaktadır. Siz de keçi kredisinin nasıl alındığı ve başvuru şartlarının neler olduğu ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu