Devlet DestekleriKosgeb Destekleri

Devlet Destekli Koyun Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Tarım ve hayvancılık ülkemizde en fazla kredi alınan sektörlerdendir. Özellikle hayvan kredileri oldukça yaygındır. Koyun kredisi de hayvan kredileri içerisinde yer almaktadır. 2017 senesinde devlet destekli koyun kredisi almak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu krediler ile kişiler ellerindeki hayvan sayısını arttırabilirler ya da sıfırdan hayvancılığa başlayabilirler. Küçükbaş hayvancılık kredisi olarak da bilinen bu kredi KOSGEB ve TKDK gibi devlet kurumları tarafından verilmektedir. Bunun dışında devlet bankası olan Ziraat Bankası da küçükbaş hayvancılık kredisi vermektedir. TKDK ise IPARD isimli programı ile bu alanda girişimcilere destek sağlamaktadır. Böylece üç farklı şekilde küçükbaş hayvancılık kredisi alınabilmektedir.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır?
KOSGEB’den küçükbaş hayvancılık kredisi almak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun dışında kredi hakkında bilgi sahibi olmaları da gerekmektedir. KOSGEB kredileri hibe kredi ve faizsiz kredi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hibe kredi 50 bin TL miktarındadır. Faizsiz kredi ise 100 bin TL miktarındadır. 50 bin TL olan hibe kredi geri ödemesizdir. Genellikle küçükbaş hayvanlarının sayısını arttırmak için tercih edilir. 100 bin TL olan kredi ise küçükbaş hayvancılığa yeni başlayacak olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. KOSGEB küçükbaş hayvancılık alanında koyun kredisi almak isteyen kişilere uygulamalı girişimcilik eğitimi vermektedir. Bu eğitimde hayvancılık ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgilerden bahsedilmektedir. Özellikle iş planı hazırlanması aşamasında bu bilgilerin daha detaylı istendiği görülmektedir. Koyun kredisine başvuru yapabilmek için tüm bu şartları kabul etmek gerekmektedir. KOSGEB koyun kredisi alan kişilerin uygulamalı girişimcilik eğitimine % 80 oranında katılım sağlamasını istemektedir. Eğitimlerin 70 saatten 32 saate düşürülmüş olması da kişilerin katılımını artırmaya yönelik bir uygulamadır. Bunun dışında KOSGEB koyun kredisi ile ilgili bilinmesi gereken başka bir konu da iş planı hazırlanması ve sunulmasıdır. İş planı toplam 7 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde koyun kredisi alacak olan kişilerin krediyi neden almak istediklerinden, hedeflerinden ve varsa ortaklarından bahsetmeleri istenmektedir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra KOSGEB koyun kredisi alınabilir.

Koyun Kredisi Veren Diğer Kurumlar
Koyun kredisi veren diğer kurumlar TKDK ve Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası koyun kredilerinin de içerisinde yer aldığı küçükbaş hayvancılık alanında iki farklı şekilde destek sağlamaktadır. Bunlardan ilki küçükbaş besicilik kredisidir. Küçükbaş besicilik kredisi genellikle hayvanlarının sayısını artırmak ve besi hayvanı olarak kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. İkincisi ise küçükbaş süt hayvancılığı kredisidir. Küçükbaş süt hayvancılığı kredisi hayvanlarından süt elde edip satış yapmak isteyen kişiler için uygundur. Ziraat Bankası koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlara sahip olan kişilere bu şekilde kredi fırsatları sunmaktadır fakat istenen evrakların da tamamlanması gerekmektedir. Ziraat Bankası’ndan koyun alabilmek için gereken evraklardan ilki ÇKS belgesidir. ÇKS belgesi alındıktan sonra kredi alacak olan kişi herhangi bir işletmeye sahip ise işletme tapusunun alınması gerekmektedir. İşletme tapusu da elde edildikten sonra Tarım Kredi Kooperatifi tarafından verilmiş olan kişinin borcu olmadığına dair bir belge gerekmektedir. Koyun kredisi için başvuran kişinin köyde yaşaması durumunda hem köy muhtarından hem de muhtarın azalarından imzalı bir belge alması zorunludur. Bunun dışında en yakın zamanda ödenmiş olan bir fatura da gerekmektedir. Fatura istenmesinin sebebi adresi teyit edebilmektir. Koyun kredisi için düşünülecek en son durum ise kefil durumudur. Kişi alacağı krediyi ödeyemeyecek bir durumda olursa onun yerine bu krediyi ödeyebilmesi için bir kişiyi kefil göstermelidir. Kefil olacak kişinin düzenli bir geliri olması gerekmektedir. Ayrıca gelen son düzenleme ile birlikte kefilin eşinin de kefil belgesinde imzası istenmektedir. Ancak bu şekilde tüm evraklar tamamlandıktan sonra koyun kredisi alınması mümkün olmaktadır.

TKDK Koyun Kredisi; Koyun kredisi için başvuru yapılabilecek diğer kurum ise TKDK’dır. TKDK küçükbaş hayvancılık alanında birçok kişiye hizmet vermektedir. Bu kurumda kredi alabilmek için de Ziraat Bankası ve KOSGEB’e yapıldığı gibi nüfus cüzdanı ve hayvan sayınızı gösteren bir belge ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca koyun kredisini hayvancılığa sıfırdan başlamak için mi yoksa elinizde olan hayvanların sayısını arttırmak için mi aldığınızı da belirtmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu