Krediler

Devlet Destekli Küçük Baş Süt Hayvanı Kredisi Almak

Türkiye’ de önem verilen ve temel geçim kaynakları arasında sayılabilecek küçük baş hayvancılığı için devlet ve devlet kurumları, girişimcilerin hayvan sayılarını arttırmaları ya da bu işe sıfırdan başlayacak olanlara destek vererek hayvancılık değerleri arasında yer almalarını sağlamaktadır.

Bu işe başlayacak olanların kendi mekanları olması durumunda birkaç yıl içerisinde 40-50 bin liralık kazanç sağlamaları mümkün olmaktadır.

Küçükbaş hayvancılık alanında yatırım yapacak olanlara devlet kurumlarından birçoğu hibe ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu kurumlar, akında bu alanda girişimde bulunma fikri olan fakat girişimlerini gerçekleştirebilecek kadar fonu bulunmayanlar için destek niteliği taşımaktadır. Girişimcilere küçükbaş hayvancılık kredisi veren bankalar; Ziraat Bankası, Halkbank, QNB Finansbank, TEB, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Odeabank, HSBC, Denizbank gibi bankalardır.

Küçükbaş Hayvancılık Girişiminde Bulunacaklara Destek Veren Kuruluşlar
Bu alanda çalışma yürütecek olanlara destek niteliğinde hibe ve sıfır faizli kredi veren kuruluşlar mevcuttur. Bu alanda yapılacak yeni girişimler ve sisteme yeni girişimcilerin kazandırılmasıyla hem alandaki yüksek fiyatlar düşürülecek, hem mesleki devamlılık sağlanmış olacak hem de Türkiye’ nin hayvancılıkta kendi kendine yeten ülke olma konumu korunmuş olacaktır. Destek veren kurumların başında; KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, devlet bankaları ve diğer kalkınma ajansları gelmektedir.

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık Hibeleri
Küçükbaş süt hayvanı alanında çalışma yürütecek olanlar, KOSGEB’ in sunduğu fırsatlardan faydalanabilmektedirler. KOSGEB, süt sağma makinesi, barınak oluşturma giderleri, gerekli alet ve malzemeleri almak için gereken paranın temini için destekte bulunmaktadır. Küçükbaş hayvancılığa süt elde etme fikriyle başlayacak olan girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanabilmektedirler.

KOSGEB’ in oluşturmuş olduğu hibelerin tutarı 50 bin TL, faizsiz kredilerin tutarı ise 100 bin TL’ ye kadar çıkabilmektedir. KOSGEB’ in sunduğu kredi ve hibeler küçükbaş hayvanların satın alımı sırasında kullanılamamaktadır. Kurumdan alınacak olan destek, girişim için ihtiyaç duyulan malzeme ve barınak giderleri için kullanılabilecektir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi
Ziraat Bankası, koyun yetiştiriciliğiyle uğraşacak olanların ihtiyaçları olduğu hayvanları almak için kredi oluşturan bankaların başında gelmektedir. Fakat kredinin kişilere verilebilmesi için banka tarafından aranan şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Koyun yetiştirmek isteyenlerin en az olacak şekilde 50 baş Saanen, Kilis, Damascus, Ankara cinsi keçilerden alacak olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda 25 baş Kıl keçisi alıyor olmak da bankanın sunduğu kredilerden faydalanabilmek adına yeterli gelecektir. Aynı zamanda hayvan sayılarını en az olacak şekilde bu sayılara çıkartmak isteyenler de Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu küçükbaş hayvan kredilerinden faydalanabilmektedirler.

Ziraat Bankasından Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar
Krediden faydalanmak isteyenlerin aşağıda listelenecek olan belgelere sahip olmaları ve Ziraat Bankası’ nın sunduğu hayvancılık kredilerinden faydalanmak adına bankaya sunabilecek durumda olmaları gerekmektedir.

 1. Çiftçilik Belgesi
 2. İşletme Tescil Belgesi (hayvan varlığını kanıtlar nitelikte belgeler)
 3. Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. Kişileri eğer sahiplerse diğer gelirlerine ilişkin belgeler
 5. İşletmenin kurulu olduğu bölgeye ait tapu kaydı, kira kontratı gibi belgeler
 6. İşletmenin son üç yıla ait bilançosu

Şekerbank Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi
Şekerbank da Türkiye’ de büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla tarımı destekleyen bankalar arasındadır. Şekerbank, işletmelerin ekipmanları, hayvan alımı ve diğer giderleri için kredi imkanı sunmaktadır. Şekerbank’ tan küçükbaş hayvancılıkla uğraşan ya da yeni girişim kuracak olanlar hayvan alımı, yem deposu yapımı, barınak yapımı gibi giderler için aldıkları kredileri kullanabileceklerdir. Küçükbaş süt hayvancılığı alanında bulunulacak olan girişimler için özellikle süt sağım makineleri, süt soğutma tankları alımı ve makinelerin bakımı için harcanacak paralar, alınacak kredilerden karşılanabilecektir.

Şekerbank Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi İçin Gereken Evraklar
Şekerbank’ tan küçükbaş süt hayvancılığı için kredi almak ve ihtiyaç duyulan yerlerde kullanmak için bankaya aşağıda listelenecek olan belgelerin sunulması gerekmektedir.

 1. Çiftçilik Belgesi
 2. Hayvan varlığını kanıtlar nitelikteki belgeler
 3. Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
 4. Kişilerin, olması durumunda diğer gelirlerine dair belgeler
 5. Tarımsal işletmenin kurulu olduğu alanın kira sözleşmesi ya da tapusu
 6. Krediler için bankaya sunulacak teminatlara yönelik belgeler

Kredilerin Faiz Oranları
Küçükbaş süt hayvancılığı ve hayvancılığa yönelik hazırlanan kredilerin faizleri bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Kredilerin faizi ve krediyi alabilmek için gereken şartları derinlemesine öğrenmek, bankalar arasında karşılaştırma yapmak ve en iyi teklifi bulmak adına bankalarla teker teker iletişime geçmek, uygulanabilecek olasılıkların en iyisi durumundadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu