Devlet Destekleri

Devletten Zor Durumdaki Öğrencilere Para (SED) Yardımı

Ülkemizde maddi yönden sıkıntı çeken pek çok öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu da devletten destek almak istemektedir. Devlet, maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için SED isimli yardım parasını destek olarak sunmaktadır. Bu yardım parası 2017 senesinde de verilmeye devam etmektedir. Özellikle ilköğretim, ortaöğretim, lise, üniversite ya da yüksek öğretim gibi herhangi bir öğretim alanında okuyan ve geçirmiş olduğu bir hastalık ya da yakalanmış olduğu bir doğal afet nedeni ile geçim sıkıntısı çeken kişiler bu yardımdan yararlanabilmektedir.

SED Yardımı Ne Kadar?
SED yardımından yararlanmak isteyen kişilere hem geçici hem de sürekli olarak yardım edilebilmektedir. Yardımın sürekli ya da geçici olması kişinin durumunun ağırlığına bağlı olmaktadır. SED yardımının en düşük miktarı 456 TL’dir. En yüksek miktarı ise 821 TL’dir. SED yardımının en önemli yanı ise tüm yardımın geri ödemesiz olmasıdır. Bu konu birçok kişinin kafasını karıştırsa da yardımın karşılığının beklenmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Günümüzde karşı ödemeli burs çok fazla kurum tarafından sağlanmaktadır fakat SED yardımının geri ödemeli olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Gerçekten Yardıma İhtiyacı Olan Öğrenciler
SED yardımı için en önemli olan nokta ise gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişilerin belirlenmesi noktasıdır. Ülkemizde her sene binlerce kişi SED yardımına başvurmaktadır. Bu kişiler içerisinde gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirleme işini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üstlenmiştir. Kişiler ve aileler belirlendikten sonra ihtiyacı olan oranda SED yardımı alabilmektedirler. SED yardımı ilk verilmeye başlandığı zamanlarda ailelerin çocuklarına bakamayacak durumda olmasına öncelik vermekte idi. Bunun dışında herhangi bir geçim sıkıntısı çekmeyen fakat aile içerisinde yaşanan sorunlardan dolayı çocuğunu yetiştirme yurduna ya da bakım evine bırakan kişiler ise SED yardımından faydalanamamaktadır. Günümüzde SED yardımı hem durumu olmayan ailelere hem de okuma güçlüğü çeken öğrencilere verilmektedir. İlköğretim zamanında başlayan bu destek öğrencinin yükseköğretimden mezun olmasına kadar geçen süre içerisinde sağlanmaktadır. Bu sayede birçok öğrenci eğitim hayatı boyunca maddi destek almakta ve zorluk çekmemektedir.

SED Yardımı Nasıl Alınır?
SED yardımından yararlanabilecek kişiler ile ilgili şunları söylemek mümkündür:  Bu yardımı almak isteyen kişilerin ekonomik durumlarının yetersiz olduğu devlete bildirilmelidir. Devlet tarafından kişilerin geçinemeyecek düzeyde olduğuna karar verildiğinde SED yardımı için işlemler de başlatılmış olacaktır. Yardım konusunda pek çok kez suistimal durumu yaşandığı için devlet SED yardımı isteyen kişilerin durumlarını tek tek incelemektedir.

Yaşlılar ve Çocuklar İçin SED Yardımı Yapılıyor mu?
Bunun dışında SED yardımından yalnızca öğrenciler değil bakıma muhtaç durumda olan kişiler de yararlanabilmektedir. Özellikle yaşlılar ve çocuklar için en fazla tercih edilen SED yardımı alanlarından birisi de bu alandır. Herhangi bir koruyucu aileye evlatlık verilmiş olan ve bir mesleğe sahip olmayan kişiler de SED yardımı alabilirler. Ayrıca hem doğal afet nedeni ile eski sağlığına kavuşamayan hem de herhangi bir hastalıktan dolayı ayağa kalkacak durumda olmayan kişilerin de SED yardımından yararlanması mümkündür. Çocukları bakıma muhtaç olan aileler çocukları adına yardım parası alabilmektedir. Aynı aileler hem çocuklarının eğitimi için hem de sağlığı için yardım alma gibi bir imkana da sahip olmaktadır. Koruyucu ailelerin yanında olan ve bir mesleği olmayan kişilerin yardımı ise işe başladıkları zaman kesilmektedir. Bu durumlar bilindiği taktirde SED yardımı ile ilgili başvuru yapacak kişilerin bilinçlenmesi durumu da ortaya çıkmaktadır. SED yardımının başvuruları ise Sosyal Hizmet Merkezleri’nden ya da Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlükleri’nden yapılabilmektedir.

SED Yardımını Kimler Alabiliyor?
SED yardımından okul öncesi olan çocuklar % 50 oranında, ilköğretime devam eden çocuklar %75 oranında, orta öğretime devam eden çocuklar %80 oranında, orta öğretim yaşında olup okumayan çocuklar %50 oranında, yüksek öğretime devam eden öğrenciler %90 oranında, kuruluş bakımından ayrılan gençler ise %40 oranında yararlanabilmektedir. Bu yardım konusunda üç farklı geçici ekonomik destek tutarı uygulanmaktadır. Bu tutarlar 912 TL, 1.825,10 TL ve 2.737,65 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca SED yardımı içinde 1.368,83 TL’lik çeyiz yardımı da bulunmaktadır. Tüm bu yardım oranları ve miktarları göz önünde bulundurularak SED yardımına başvuru yapılabilir. Siz de devletin zor durumdaki öğrencilere vermiş olduğu para yardımı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu