Domain veya Web Sitesi Satışı Yaparak Para Kazanmak İster Misiniz?

İnternet ortamından kazanç sağlanabilecek olan yüzlerce alan bulunmaktadır ve Domain (alan adı) ile web sitesi oluşturup satmak da internet üzerinden kazanç elde edilebilecek olan alanlardandır. Daha fazla detaya girmeden önce terimlerin açıklamalarına bakılacaktır.

Domain; kısaca alan adı anlamına gelmektedir. İnternet ortamında bilgi, ürün ve hizmet sunmakta olan internet sitelerinin isimleridir. Birçok farklı domain bulunmaktadır; domainler sonlarına ülke kodları olan, ru, tr, deu gibi ekleri alabildikleri gibi domainler türlerine göre değişen com, edu, org gibi alan adlarını da alabilmektedirler.

Domainler, bilgisayarların birbirlerini tanıması ve yapılmak istenen işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli olan IP adreslerinin kelimeler aracılığıyla gösterilen formlarıdır. IP adreslerinin kullanılmasının yerine alan adlarının kullanılması internet kullanıcılarının aradıkları alanlara ve sitelere daha kolay ulaşmalarını sağlayacaktır. Arama motorunda arama yapıldıktan sonra sistem alan adını ip adresine çevirerek arama gerçekleştirir ve arama gerçekleştirilen ip adresli bilgisayara ulaşılmış olur.

Domain Satın Almak
Almak istenen alan adlarının daha önce bir başkası tarafından alınmış olması durumunda yeni alan adları alınmak durumundadır. Alan adı satın almak için en çok kullanılan yöntem domain katır firmaları aracılığıyla domain almaktır. Domain sitelerine kayıt oluşturulması, kayıt sırasında istenen bilgilerin doğru şekilde girilmesi gerekmektedir ve istenen bilgilerin doğru girilmesi, daha sonra ortaya çıkabilecek kimlik doğrulama gibi durumlarda kişilerin lehine olacaktır.

Alınacak olan alan adlarının bir başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için ise domain sorgulama sitelerinden faydalanılmalıdır. Alınacak olan domain daha önce başka birisi tarafından kullanılmadıysa kayıt işleminden sonraki adımlara geçilebilecektir. Kullanmak istenen domainler, aracı domain sitelerinde sorgulatılır ve sepete at butonuna tıklanır. Belirlenen alan adlarının satın alma işlemi için alışverişe devam edilir ve kredi kartı bilgileri ya da sanal kart bilgileri ile alışverişler tamamlanır.

Açık Arttırma İle Domain Almak
Godaddy, Snapnames, Sedo, Namejet, Alanadları.com, Flippa gibi siteler aracılığıyla açık arttırmalara katılarak son derece kaliteli alan adlarına sahip olunabilecektir. Bu sayfalarda bulunan açık arttırma işlemlerine dahil olmak için yapılması gereken ilk şey sitelere kayıt oluşturmak ve onay maillerini onaylamaktadır. Sitelere kayıt işlemlerinin gerçekleşmesi sonrasında site içerisinde gerçekleşmekte olan açık arttırma işlemlerine teklifte bulunarak açık arttırmadaki alan adlarına sahip olunabilecektir. Açık arttırma süresinin sonuna kadar verilen tekliflerden en yüksek teklife sahip olan kimseler alan adlarının yeni sahipleri olacaklardır. Açık arttırmaların kazanılması durumunda kişilerin bir de domain yenileme masraflarını karşılamaları gerekecektir. Daha sonra alanların yeni sahipleri sitelerini kullanmaya başlayabileceklerdir.

Peki Domain Nasıl Satılır?
Daha önce sayılan Donanimhaber.com, Frmtr.com, Alanadlari.com, Sedo.com, Godaddy.com, Shiftdelete.net, R10.net gibi internet siteleri aracılığıyla ikinci el alan adı satın alınabilecek olduğu gibi bu siteler aracılığıyla alan adları satışı da gerçekleştirilebilecektir. Sitelere üte olunması ve devamında da alakalı başlıklar altında domain satma işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile güzel oranlarda kazanç sağlanacaktır. Domainlerin fiyatları kendi özelliklerine; uzunluklarına, ek ifade içerip içermediklerine, sadeliklerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Güzel bir alan adı bu siteler aracılığıyla yüksek fiyatlarda satılabilecektir.

Web Sitesi Satarak Para Kazanmak
İnternet ortamındaki aramalarla ulaşılan, içerisinde yazılı ve görsel veri barındıran ortamlara web sitesi denmeketedir. Bir web sitesinin oluşturulması için öncelikle bir domaine sahip olunmalıdır. Domain kayıt işlemlerinin ardından internet üzerinden yapılacak aramayla bulunabilecek olan hosting hizmeti veren sitelerden hizmet satın alınabilecek ya da kiralanabilecektir. Hosting hizmeti alınacak olan şirketten alınacak olan Nameserver- NS ile domainler yönlendirilebilecektir. Web sitesi kurmak için daha detaylı bilgi isteyenler tarafından araştırılabilir.

Dikkat çekici bir alanda, güncel paylaşımların yapıldığı ve üye, takipçi sayısının fazla olduğu internet siteleri kolaylıkla müşteri bulabilecektir. Web sitelerinin değerinin arttırılması ve kolay bir şekilde satılabilmesi amacıyla yapılacak olanlar ise oldukça önemlidir. Siteyi takip eden kişilerin dikkatini site üzerinde tutmak, sosyal medya hesapları ile bağlantılı olarak faaliyet göstermek, daha fazla ziyaretçi elde etmeye çalışmak gibi birçok uygulama ile web sitelerinin değerleri arttırılacaktır.

Güncel içeriklerin olduğu ve takipçi sayısının yüksek olduğu sitelerin değerleri gerçekten yüksektir ve büyük kazançlar elde edilmesini sağlayabilmektedir. Tabi ki bu derecede yüksek gelir elde edilmesi için kişilerin web sitelerine büyük emek vermeleri ve zamanlarını buraya ayırmaları gerekecektir.

Yorum yapın