Krediler

Dosya Masrafsız Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankaların doğası gereği sunmakta oldukları ürün ve hizmetlerden faiz ve masraf gibi kazanç elde ederek kar sağlamakta ve devamlılıklarını sürdürmektedirler. Konut kredisi gibi vadesi uzun olan kredilerde de zaten dosya masrafı gibi giderlerin olmaması yerine faiz oranlarının düşüklüğüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Dosya masrafı ve diğer masraflar tek seferde ödenen ve konut kredisi gibi yüksek meblağlarda kullanılan kredilerle karşılaştırıldıklarında çok da hacimli olmayan giderlerdir. Fakat 10 yıl vadeli kullanılan konut kredisinde faiz oranında gerçekleşecek olan en küçük değişim ödenmesi gereken borç miktarında büyük artışlara neden olabilmektedir.

Dosya masrafsız konut kredileri diye bilinen kredileri aslında ihtiyaç kredileri oluşturmaktadır. Konut kredisi ve benzeri olan taşıt kredisinde alınması gereken birçok masraf bulunurken (teminat olarak gösterilecek olan taşınmazın rehin işlemi, ekspertiz ücreti ve benzeri masraflar.) ihtiyaç kredilerinde bu kadar masraf talebinde bulunulmamaktadır.

Her Banka Farklı Prosedür İzliyor; Bankaların bazıları dosya masrafı talebinde bulunmazken bazıları da hem dosya masrafı ve diğer masrafların talebinde bulunmazken bir yandan da faiz gibi giderleri yok saymaktadırlar. Konut kredisi kullanırken evlerin %30 u kadar paranın kişilerin kendilerinin karşılamaları yani alınacak olan krediden farklı finansman yollarına başvurarak karşılamaları beklenmektedir. Faizsiz ve masrafsız olan bu krediler kullanılarak %30 luk kısım tamamlanmaya çalışılabilir ya da elde zaten alınacak olan konutun tutarının büyük bir kısmı tamamlanmış ise kullanılabilecek olan faizsiz ve masrafsız krediler ile aradaki fark kapatılabilir.

Dosya Masrafı Ödemeden Kredi Alınabilecek Bankalar
Genel olarak konut kredisi ve benzeri kredilerde dosya masrafı ile birlikte birçok masraf kredi kullanacak olan taraflardan alınmaktadır. Fakat bazı bankalar, müşterilerine sundukları ihtiyaç kredilerinde dosya masrafı ve komisyon giderlerini talep etmemektedirler, şüphesiz ki bu hamleleri de daha fazla müşteri çekebilmek amacıyla geliştirilen bir strateji olmalı. Yazının devamında dosya masrafı olmayan krediler ve bankalara yer verilmektedir.

Ziraat Bankası Dosya Masrafsız Kredi
Ziraat Bankası müşterilerinin masraf ödemeden kullanabilecek oldukları tüketici kredileri bulunmaktadır. Komisyon giderleri gibi ekstra kredi giderlerine ödemede bulunmadan rahat şekilde ihtiyaçlar karşılanabilecektir.

Kredi Özellikleri
– Alınacak olan tüketici kredisi için kredi tahsis ücreti ödenmeyecektir.
– Kredi hazırlanması aşamasında istihbarat ve haberleşme ücreti adı altında komisyon giderleri tüketicilere yansıtılmamaktadır. Kredi tutarları banka müşterilerine net şekilde belirtilmektedir.
– Ziraat Bankası’ ndan alınacak olan komisyon gidersiz tüketici kredileri ile elde edilecek olan fon, kapatılması gereken açıkların ve acil giderlerin finanse edilmesinde kullanılabilmektedir.

Denizbank Dosya Masrafsız Kredi
Denizbank’ tan alınacak olan kredilerde 1000 TL’ ye kadar olan kısım için banka herhangi bir masraf talebinde bulunmamakta ve hazırlanacak olan krediye faiz gideri uygulanmamaktadır. Faizsiz ve masrafsız krediden faydalanmak adına yapılması gereken tek şeyse Denizbank müşterisi olmak ve Denizbank hesaplarından birine iki adet otomatik ödeme talimatı vermektedir. 12 ay vadeli olarak kullanılabilecek olan faizsiz ve masrafsız krediler ile düşük limitli ihtiyaçlar kolaylıkla kapatılabilecektir.

Şekerbank Emekliler İçin Dosya Masrafsız ve Faizsiz Kredi
Emeklilere özel kampanya düzenleyen bankalardan biri olan Şekerbank, emekli kişilerin emekli maaşlarını kendi bünyesine taşımaları durumunda uygun fırsatlarla kredi verme sözü vermektedir. Emekli olan vatandaşların emeklilik maaşlarını Şekerbank şubelerinden almaya karar vermeleri durumunda 24 aya kadar vadelendirilebilecek olan ve 2400 TL değerinde bireysel ihtiyaç kredisi kullanabileceklerdir. Emekli vatandaşların emekli maaşlarını Şekerbank bünyesine taşımaları şartı karşılığında sunulan bu teklife ek olarak kişilerin kullanacak oldukları ihtiyaç kredilerinden dosya masrafı alınmamakta ve yapacak oldukları para transferleri için de herhangi bir ücret kesiminde bulunulmamaktadır.

Yazının başında da bahsedildiği gibi konut kredileri gibi yüksek tutarlarda hazırlanan ve geri ödeme süresi diğer kredilere göre çok daha uzun olan krediler için pazar araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken husus kredilerin masrafları değil kredilere uygulanacak olan faiz oranlarıdır. Kredi için ödenecek olan masraflar doğal olarak kimsenin hoşuna gitmeyecektir fakat kredilerin toplam tutarları ile karşılaştırıldıklarında devede kulak kalacaklardır. Konut kredisi ve taşıt kredisi gibi krediler için pazar araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken ana husus kredilere uygulanacak olan faiz oranlarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu