İş ve Para Dünyası
Dünyanın En Büyük Markalar ve Şirketlerin Marka Değerleri
Yazar: - 05 Nisan 2018
516
0
Dünyanın En Büyük Markalar ve Şirketlerin Marka Değerleri

Keynesyen politikalar yani ekonomik faaliyetlerin devlet eliyle yürütülmesi, büyük buhran döneminden 1970’ li yıllara kadar uygulanmış bir ekonomi akımıdır.

Bu yılların sonlarından itibaren tüm dünyada özellikle batı denebilecek ülkelerde, ekonominin serbestleştirilmesi ve özel sermayenin güç kazanması yönünde gelişen neoliberalizm, özel sermayenin güç kazanması ve piyasa koşullarının kendisine müdahale edilmediği zaman denge noktasına ulaşacağı düşüncesi güç kazanmaya başlamıştır.

Bu süreden itibaren dünya üzerinde halihazırda faaliyet göstermekte olan ve bu tarihten sonra özel sermaye girişimi ile kurulacak olan işletmeler daha serbest bir hareket alanına kavuşup daha fazla gelişim imkanı yakalayabileceklerdi. Bu tarihten günümüze kadar olan süre içerisinde özel sermayeli şirketlerden bazıları, gerçek anlamda alanlarının parlayan yıldızı olmuş, kurulmuş oldukları ülkelerde ve dünya ekonomisinde çok değerli yerlere erişmişlerdir. Yazının devamında dünya ekonomisinde ve uluslararası ticarette büyük paya sahip olan, değeri en fazla olan şirketler ve markaları incelenecektir.

Alphabet Inc.
Alphabet Inc. 2015 yılında Google ve Google’ a ait olan diğer şirketlerin tek bir çatı, tek bir isim altında toplanması için oluşturulmuş konglomerattır (Konglomerat’ ın kelime anlamı, birden fazla ve farklı alanlarda faaliyet göstermekte olan şirketlerin tanınmış tek bir isim altında toplanmasına verilen ticari isimdir.). Yeni şirketin başında bulunan isimler, Google’ ın kurucularından Larry Page ve Segey Brin’ dir. Şirketin CEO’ luk pozisyonunu 2016 yılından beri Page ve başkanlık görevini de Brin yürütmektedir.

Alphabet’ in faaliyet alanı ağırlıklı olarak araştırma, teknoloji, fen bilimleri, yatırım sermayesi üzerine yoğunlaşmaktadır. 2015 yılında kurulan yeni şirketin iştirakleri Google, Calico, Google Capital, X (Google X), GV (Google Ventures), Google Fiber, Sidewalk Labs, Verily (Google Lifes Sciences) bulunmaktadır. Google, Alphabet’ in internetle ilişkili işlemlerinin ve faaliyetlerinin geliştirildiği bir şirket konumuna gelmiş bulunmaktadır. Google’ ın CEO’ su Larry Page yeni kurulan şirket Alphabet’ in CEO’ luk pozisyonunu alınca Google’ ın CEO’ luk pozisyonuna Sundar Pichai geldi.

Google, aslında genel olarak bilinenin aksine yalnızca arama motoru olarak hizmet veren bir kuruluş olmamakla birlikte Ar-Ge çalışmalarını son sürat devam ettiren devasa bir şirkettir. Yapay zeka üzerine yapılan çalışmaların ardı arkası kesilmezken Google da bu alandan bulunmayacak ve bu alanda gerçekleşmeye devam eden gelişmelerin içinde bulunmayacak bir şirket değildir. Yapay zeka üzerine gerçekleştirilen çalışmalarda başı çeken firmalar Microsoft, Facebook ve Google gelmektedir. Google’ ın yürütmekte olduğu Deepmind programı ile devam ediyor ve şirket, herkesin az çok bildiği aksiyon filmlerinden olan Terminatör’ ün kurgusunda bulunan ve dünyanın yok oluşuna neden olan yapay zeka SkyNet gibi bir yapay zeka oluşturmamak için alınabilecek bütün önlemleri alıyor. Görüldüğü gibi 2015 yılından veri Alphabet bünyesinde bulunan Google, yalnızca internet tarayıcısı faaliyetinde bulunmayıp dünya üzerinde yaşayan herkesi ilgilendiren çalışmalarla ve faaliyetlerle ilgilenmektedir. Alphabet’ in marka değerinin 671.6 milyar dolar değerindedir.

Apple
Dünyada en büyük teknoloji firmalarından olan Apple, şirketin kuruluşu aşamasında yalnızca kişisel bilgisayar kitleri üretme amacıyla yola çıktığı bilinmektedir ve şu anda şirketin onlarca iştiraki bulunmaktadır. Ana hatlarıyla bu iştiraklerin ve Apple’ ın faaliyetleri; sanal gerçeklik, yapay zeka, müzik uygulaması, tasarımcıların erişimine açık olan ve gelişimsel bir çerçeve yakalanmaya çalışılan Turi gibi.


Şirketin şimdiki adı olan Apple Inc. eski adıyla da Apple Computer, merkezi Cupertino California’ da bulunan ve tüketici elektroniği, yazılım, kişisel bilgisayar tasarımında bulunan ve geliştiren çok uluslu bir şirkettir. Şirketin herkes tarafından bilinmesini sağlayan ürünleri arasında Macbook, Ipod müzik çalar, Iphone, Ipad tablet bilgisayarlar sayılabilir. Yazılım alanında da OS X ve İos işletim sistemleri ile Safari internet tarayıcısı, iTunes müzik platformu, iLife, iWork bulunmaktadır.

Şirket 1 Nisan 1976 gününde kurulmuştur ve 3 Ocak 1977 tarihinde Apple Computer adını almıştır. 2007’ de çıkartılan iphone’ san sonra devam edecek olan hamleleri ve tüketici elektroniğine doğru yönelmelerinden dolayı şirketin adındaki “computer” ibaresini kaldırmışlardır.

Şirketin piyasa değeri iphone X’ in tanıtımı ve piyasaya sürümü sonrasında 900 milyar dolar değerine kadar ulaşmıştır ve bu tarihe kadar bu gibi bir piyasa değerine ulaşabilen ilk şirket olma ünvanını yakalamıştır.

Samsung
Bir Güney Kore firması olan Samsung’ un kelime anlamı Korecede “3 yıldız” anlamına gelmektedir. İçlerinden en önemlileri Samsung olan çeşitli alanlarda faaliyet göstermekte olan şirketlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir gruptur. Şirketin kurucusu Lee Byung-chul şirketini 1938 yılında faaliyete geçirmiştir. Dünyanın en büyük marka ve piyasa değerine sahip olan şirketlerinden olan Samsung, elektronik, finans ve sigorta alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirketin büyüme yönünde gösterdiği hareketlerin ülke dışına çıkma yönündeki sonuçları 90’ lı yıllarda sonuç vermeye başlamıştır. 1997’ de yaşanan Asya ekonomik krizini diğer Asyalı şirketlerin aksine çok büyük hasarlar almadan atlatabilmiştir. Şirketin şu andaki piyasa değeri 161 milyar dolardır.

Microsoft
Firma 1975 yılında Seattle Washington’ da kuruldu ve kurucularını Paul Allen ve Bill Gates oluşturmaktadır. Firma, ağırlıklı olarak yazılım alanında faaliyet göstermekte olup MS-DOS gibi ürünleriyle tanınmaktadır. Şirketi kuran girişimcilerin vizyonu ve amaçları aslında bu gün çok da yaklaşılmış gibi görünen bir olgudur; her eve ve her masaya bir bilgisayar.

Şu anda kullanılmakta olan bilgisayarların çok büyük bir kısmını işletim sistemini, bilgisayarlarda kullanılan programların büyük bir kısmını ve yine oyun konsolları arasında oldukça popüler olan Xbox’ ın üretimi Microsoft tarafından sağlanmaktadır. Şirketin gerçekleştirmekte olduğu faaliyetler ve satışlar şirketin sahibi olan Bill Gates’ i dünyanın en zengin insanı haline getirmiştir. Şirketin şu andaki piyasa değeri 407 milyar dolardır.

Amazon
ABD’ nin Seattle şehrinde 1994 yılında küçük hacimli bir online satış platformu olarak kurulan şirket, şu andaki en büyük online alışveriş sitesi konumundadır. Sitede elektronik eşyalardan kitaplara, aksesuarlardan koleksiyon parçalarına kadar birçok ürüne ulaşmak mümkün olmaktadır. Amazon yalnızca bir şirketten meydana gelmeyip altında birden fazla şirketi barındırmaktadır. Alexa.com, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve özellikle online oyuncuların çoğunun bileceği Twitch.tv gibi internet sitelerinin de sahibi konumundadır. Şirketin şu andaki piyasa değeri 292 milyar dolar seviyesindedir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ