İş ve Para Dünyası
Dünyanın En İlginç İşleri (9 Değişik Fikir)
Yazar: - 29 Temmuz 2018
447
0
Dünyanın En İlginç İşleri (9 Değişik Fikir)

Normal, alışılmış olarak bilinen ve insanların çoğunun sahip olduğu bir takım meslekler vardır. Bu meslekler dışında kalan, alışılmadık ve sıra dışı alanlarda çalışan kimse yok mu?

Bu kişiler ne tür işlerle meşguller ve uğraştıkları işlerin içerisi nedir? Yazının devamında yer alan sıra dışı meslekler, dünyanın bazı yerlerinde alışılmış ve olağan olarak devam ettirilmekte iken aynı meslekler diğer ülkelerde biraz daha sıra dışı karşılanabilmektedir. Meraklılarına, sıra dışı bir iş kurmak için fikir arayanlara ve radikal bir şekilde hayatında değişikliğe gitmek isteyen kişiler için, gerçekleştirilebilecek olan sıra dışı işleri yazımızda aktardık.

Ayurveda ile Alternatif Tedavi
Çok uzun zaman öncesinden günümüze kadar gelebilmiş olan bir tedavi kültürüdür Ayurveda. Alternatif tıp olarak adlandırılan alana dahil olan Ayurveda, daha çok bitki ve yağ kürleri ile hastaların tedavisini öngörmektedir. Modern tıpla hizmet vermekte olan kurumların sunmakta oldukları tedavilerin bazıları, vücutta bulunan zararlıları öldürürken ya da uzaklaştırırken aynı zamanda da vücuda bazı hasarlar bırakmaktadır. Aynı şekilde, modern tıpta, artan ilaç masrafları ve uzman kişilerin yetiştirilmesi için geçen sürenin uzunluğu gibi süreci olumsuz etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bu gibi durumlar için kullanılabilecek, daha düşük oranlarda masraflarla ve hastalara hasar vermeyecek şekilde uygulanacak olan tedavi yöntemleri ile tedavi süreci güçlendirilebilecektir.

Ayurveda, modern tıpta artan masraflar ve bazı vakalarda hala hangi tedavinin uygulanacağının bilinememesi gibi durumlar karşısında modern tıbbın yerine ya da modern tıbbı destekleyici şekilde kullanılabilmektedir. Avrupa’ da bulunan tıp fakültelerindeki akademisyenler bu konuda bilgi birikimi edinmek adına eğitim görmektedirler. Dışarıdan, tıpla alakası olmayan biri tarafından bile değerlendirildiği zaman yalnızca doğal yöntemler kullanılarak hastalıkların tedavi edilmesi son derece basit ve tercih edilebilir olacaktır.

Bisikletli Kuryelik
Metropollerde ve artık kısmen daha küçük şehirlerde de artan trafik yoğunluğu, motorlu araçların zamanında ulaşması gereken yerlere zamanında gidememesine ya da park alanı bulmada güçlük çekmelerine neden olmaktadır. Trafikte takılma ya da park yeri bulamama gibi bir sorun yaşanmayan bisikletler kullanılarak birçok iş zamanında ve daha basit bir şekilde yerine getirilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse bisikletli kuryelik de bu mesleklerden biridir. Çevrenize baktığınız zaman bisiklet kullanıcı sayısında bir artış görebilirsiniz çünkü insanlar motorlu taşıtların masraflarından ve trafik çilesinden kurtulmak için bu yola başvurmaktadırlar. Bisikletli taşımacılık, teslimat görevlileri ve kuryelerinin sayısı da bu nedenden dolayı artış göstermektedir. Kısmen daha hafif yüklerin, aylık dergi ve basılı yayınların dağıtılması gibi işlerde, bisikletli kuryelerden faydalanılabilmektedir.

Renk Uzmanları
Renk uzmanları, insanlarda renkleri gördüklerinde ne hissettikleri, mevsimlerle renklerin var olan ilişkilerini, trendleri ve yeni eğitimleri incelerler. Sayılan tüm alanlardan toparlanan verile ile renkler, ihtiyaç duyulan alanlara özelleştirilirler. Örnek vermek gerekirse bir firma, uğraşmakta olduğu işi ve kendisini, müşterilerine en iyi ifade edebilecek logo arayışında iken başvurabileceği uzmanlar tabi ki renk uzmanlarıdır. Ofis ve iş yeri renklendirmesinde, logo renklendirmesinde ve markaların yüzü olabilecek herhangi bir alanın, kıyafetin renklendirilmesinde, renk uzmanları, uzmanlıklarını ortaya koymaktadırlar.

Vücut Ressamları
Genel olarak insanların yoğun olarak bulunduğu sosyal ortamlarda, kuruluşların etkinlik günlerinde ve özel günlerinde, doğum günlerinde ya da fotoğraf çekimlerinde görev alan bu kişiler, renklere ve desenlere son derece hakim yetenekli kişilerdir. Daha çok genç insanlara hitap eden bu kimseler, bulundukları bölgede bu alanda faaliyet göstermekte olan herhangi bir kurum varsa bu kurumlarda çalışabilmekteler ya da serbest olarak işlerini icra edebilmektedirler. Dediğimiz gibi, genç insanların yoğun olarak bulundukları konser alanlarında, etkinliklerde ya da doğum günlerinde bu insanlar yeteneklerini ortaya koymakta ve kazanç sağlamaktadırlar.

Lezzetçiler
Daha çok kimya ya da biyokimya alanında eğitim almış olan kimselerin icra etmekte olduğu bu meslek, vazgeçilmez denebilecek olan ve tadınca farklılığını ortaya koyan ürünlerin üretilmesinde büyük emek sahibi olan kişilerdir. Bu konu hakkında gıda firmalarında çalışan uzman kişilerin olduğu gibi yerel firmalarda da bu alanda yetenekli olan kişiler rahatlıkla iş sahibi olabileceklerdir.

At Terapisi
Bedensel ya da zihinsel engeli olan kişilerin tıbbi tedavilerine destek vermek amacıyla faydalanılabilecek bir uygulamadır. Atlar duygusal anlamda gerçekten güçlü canlılardır ve insanlarla aralarında güçlü bağlar kurabilir ve insanların o anda ne hissettiğini bile anlayabilirler. Duygusal ve yürüyüş hareketleri bakımından ( sallanarak yürürler) da insanlarla büyük benzerlik gösteren bu canlılar, konuşma sorunu olan, bedensel faaliyetlerinde kısıtlılık sahibi olan bireylerin tedavilerinde faydalanılabilecek ek uygulamalardandır.


Bahçe Terapistleri
Bitki yetiştirmek, insanları üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Psikolojik ve fiziksel anlamda insana iyi gelen, insanlar üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir bitkiler. Bu nedenle ki ruh sağlığı merkezleri çoğunlukla, hastalarına rutin tedavilerini uygularken bahçe terapisinin iyileştirici etkisinden de faydalanmaktadırlar. Bahçe terapisi, insanlar üzerindeki saldırganlık ve hırçınlık hissi gibi birçok olumsuz duyguyu azaltmaktadır.

Evcil Hayvan Oteli
Normal oteller, insanların bir süreliğine kalmak ve zaman geçirmek için tuttukları odalardan ve bu odalara ek olarak otelin sahip olduğu diğer sosyal olanaklardan oluşturlar. Hayvan otelleri de bizim sevimli dostlarımızın, patilerimizin ve pençelerimizin bir süreliğine zaman geçirmeleri için kurulmuş olan özel tesislerdir. Şehir dışına ya da yurt dışına bir süreliğine gitme zorunluluğu olan kişilerin genelde düşündükleri ilk mesele, hayvanlarının beslenme ve bakımı olmaktadır. Şehir dışında olunan süre boyunca hayvanlar beslenmeli ve gereken bakımlar yapılmalıdır. İşte hayvan otelleri, bu durumda devreye girmektedir.

Hayvan oteli kurmak için öncelikle uygun genişlikte ve mümkünse bahçesi olan bir alanın tercih edilmesi gerekecektir. İnsanların genellikle kedi ve köpek beslediklerini düşünürsek bu hayvanlar için yeterli boyutlarda ayrı odaların oluşturulması, buna ek olarak, kediler için ayrı bir oyun odası oluşturulması ve köpeklerin de bahçede gezinebilmeleri için uygun bir bahçe tasarımının oluşturulması gerekebilir. Baştan itibaren uygun olan yapının bulunması, daha sonra gerekli eşyaların alınmasından sonra oluşabilecek herhangi bir sorunun önüne geçecektir.

Kedi ve köpeklerin yanı sıra diğer hayvanlar için de bakım odaları oluşturulabilir; muhabbet kuşları ve papağan gibi kuşlar için, hamster ve evcil fare, su kaplumbağası ve balık gibi hayvanlar için de otel odaları oluşturulabilmektedir. Bu otel odalarının fiyatları tabi ki de birbirinden farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra, oluşabilecek herhangi bir acil duruma karşı müdahalede bulunmak adına acil müdahale odası oluşturulması son derece mantıklı bir fikir olacaktır.

İşletmeye alınacak olan hayvanların sağlıklı, aşılarının tam hayvanlar olduğuna dikkat edilmelidir. Otele kabul edilen herhangi bir rahatsızlığı olan misafirden diğer hayvanlara kolaylıkla hastalık geçebilecek ve diğer hayvanların da sağlığı bundan etkileneceği için bu gibi tedbirlerin alınması iyi olacaktır. Müşteriler için ek paketler sunulabilecektir; köpeklerin dışarıda gezdirilmesi sırasında ek oyun süresi gibi ya da oyun oynarken ya da uslu durdukları zaman ödül maması ile ödüllendirmek gibi. Tüm bu ek hizmetler, işletmelerin iyi oranda kar elde etmesini sağlayabilecektir.

İşletmede çalışacak olan personelin seçilmesi, tahmin edilebileceği gibi hayvanlarla arası olan ve hayvanları seven kişilerden yapılırsa müşteriler ve hayvanlar bakımından bir sorun yaşanmayacaktır. Aynı zamanda işletmenin büyüklüğü ve ağırlanan misafirlerin çoğunluğu ile doğru orantılı olarak çalışan sayısında da artış yaşanabilecektir. Bunun yanında işletmenin ihtiyaç duyacak olduğu mamaları, tasmaları ve oyuncakları daha önceden toplu olarak almak, hem maliyetleri düşürecek hem de yaşanabilecek herhangi bir yoğunluk sırasında kişilerin hemen depodan bu malzemeleri çıkarması ve kullanması ile çözülecektir.

Kıyafet Dolabı Hizmeti Vermek
Ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber isminin bile çok fazla bilinmediği bir mesleklerden olan kıyafet dolabı hizmeti sunmak, daha çok metropollerde yaşayan insanların satın alabilecekleri bir hizmettir. Ev alanlarının sabit kalması fakat bunun yanında eşyaların ve özellikle de kıyafetlerin sürekli olarak artması, artık insanların farklı çözüm yollarını aramaya sevk etmiştir. Farklı çözüm yollarından biri de kıyafet dolabı hizmeti vermek.

Evinde bulunan ve artık evinde bu kıyafetleri koyacak dolabı kalmayan kişiler, aylık olarak hizmet bedeli ödemeleri karşılığında kıyafetleri bu depolarda saklayabilmektedirler. Depolara getirilen kıyafetler ek ücret ödenmesi karşılığında, daha önce çekilen fotoğraflar internete yüklenerek internet üzerinden de kıyafetlerine bakabilirler. Aynı zamanda depolar, evlere kadar kıyafet tesliminde bulunmaktadırlar. 90 dakika içerisinde evlere hizmet sunan kıyafet depoları aylık olarak büyük kazançlar sağlamaktadır.

Kıyafetlerin münasip şekilde saklanması için yükseklik ve büyüklük olarak uygun depoların seçilmesi gerekecektir. Aynı zamanda depolarda düzenli aralıklarla ilaçlama faaliyetlerinde bulunulacak ve deponun nemi ile birlikte diğer aşındırıcı ve yıpratıcı özelliklerin de dengelenmesi gerekecektir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ