İş ve Para Dünyası
Dünyanın En İlginç Sıradışı Meslekleri
Yazar: - 30 Temmuz 2018
572
0
Dünyanın En İlginç Sıradışı Meslekleri

İnsanların ilk duydukları anda hemen inanamadıkları ve biraz komik biraz da saçma bulabildikleri bazı meslek grupları vardır. Eskiden icra edilmekte olan mesleklerin bir kısmı bu gün nasıl artık gerçekleştirilmiyor ise bu günde yeni ve sıra dışı meslekler ve işler ortaya çıkmıştır.

Standart olarak herkesin aklına gelebilecek mesleklerden olan doktorluk, polislik ve öğretmenlik meslekleri şu an için herkesin kabul ettiği ve uzun bir süre daha devam edecek mesleklerden oladursunlar, yazının devamında bu meslekler dışında kalan ve oldukça ilgi çekici meslekler aktarılacaktır.

Koku Uzmanı Olmak
Koku uzmanları, gerçekten de kötü kokular ve bunları gizlemek konusunda başarılı kişilerdir. Deodorant markaları altında çalışmakta olan bu kişiler, terlemeyle oluşabilen kötü kokuların gizlenmesinde ve maskelenmesinde kullanılacak olan maddelerin ve esansların bulunmasında ve deodorantlara eklenmesinde görev alırlar. Günlük yaşantımızda koku uzmanlarına aslında çok büyük teşekkürler borçluyuz.

IMAX Ekran Temizleyiciliği
Devasa elektronik ekranlar olan IMAX ekranlar, reklam şirketlerinin büyük ve açık alanlarda, insanların görebilecekleri yerlerde yerleştirdikleri stantlardır ve bu ekranların asıl görevi insanların dikkatini kendilerine çekerek reklamdaki ürünlerin ya da hizmetlerin pazarlamasını yapmaktır. Ama bu ekranların tozla kaplı olduğunu düşündüğünüz zaman ekranda yer alan ürünlerin de reklamın ve ekranın kendisinin de pek bir değeri kalmaz. Bunun önüne geçmek için çalışan ekran temizleyicileri, ekranları baştan aşağıya tozdan arındırmak için işlerini icra etmektedirler. 1570 Cinema Service şirketinin sahibi olan Michael Quaranto, bu durumu şu şekilde açıklıyor; devasa ekranlar tozla ve kirle kaplı olduğu zamanda kimsenin dikkatini üzerine çekmeyecektir ve insanlar bu ekranda yer alan ürünlere pek bir değer vermeyecektir. Ekranların sürekli olarak temiz tutulması için çalışan ekran temizleyicileri, devasa ekranları temizlerken 3 ekranda bir vakumlu temizlik cihazlarının toz hanesini boşaltmak zorunda kalmaktadır.

Profesyonel Islıkçılar
Yetenek ve gerçek bir pazarlama yeteneğinin gerekli olduğu bir meslek olan profesyonel ıslıkçılık, gerek insanları eğlendirebilme, gerek şarkılara arkadan eşlik etmede gerekse kuşları taklit ederek fotoğrafçıların kaliteli fotoğraflar yakalamalarına yardımcı olmak için çalışmaktadırlar. Bu iş için yalnızca yetenek değiş aynı zamanda kişilerin kendilerini ve yeteneklerini de son derce iyi bir şekilde pazarlayabilmeleri gerekmektedir.

Buruşukluk Gidericiler
Yeni alınan ayakkabıların pürüzsüz bir görünüme sahip olması, giyenlerin kendilerini son derece iyi hissetmelerine neden olabilmektedir. Ayakkabıların bu şekilde düz ve pürüzsüz olmasını sağlamak adına, ayakkabı üretim tesislerinde bulunan bir grup kişi bulunmaktadır ki bu kişilerin görevleri, üretilen ayakkabıları özel tür bir ütü ile ütüleyerek ayakkabılarda bulunan buruşuklukların giderilmesini sağlamaktır. Pürüzsüz ayakkabılar için bu insanlara sonsuz teşekkürler.

Mobilya Denetleyiciler
Rahatına düşkün ve gerçek anlamda konfor arayan kişiler, mobilya üreticilerinin konfor denetmenleri olarak çalışabileceklerdir. Üreticiler, ürettikleri ürünlerin gerçek anlamda rahat ve konforlu olduğunu test etmek için bu türden insanlarla çalışmaktadırlar ve ürünlerde yapılabilecek olan iyileştirmeler tabi ki de rahatına düşkün olan bu insanlar tarafından ortaya çıkartılacaktır. Mobilyalar ve diğer eşyalar üzerinde kullanım rahatlığının ölçülmesi adına ürünler üzerinde farklı kullanım pozisyonlarına giren çalışanlar, ürünlerde yapılabilecek herhangi bir düzeltmenin varlığına dikkat çekerler.

Evcil Hayvan Yiyeceği Gurmeleri
Evde ya da sokakta beslediğimiz küçük patili arkadaşlarımız için satın almakta olduğumuz mamalar, kendilerinin ne kadar hoşuna gidiyor ya da bu mamayı yiyecekler mi gibi bir soru kafalardan silinsin diye mama şirketleri, insan çalışanlar istihdam etmektedirler. Hayvanların ne hissettiklerini ve mamanın daha iyi oluşturulması için neyin eklenmesi ve neyin çıkartılması gerektiğini belirtemedikleri için insan çalışanlar mama şirketleri için çalışmaktadır. Mamaların tadının bizlerin günlük gıdalarımızla bir benzerliği olmadığını ve gerçek anlamda ekstrem bir iş olduğunu söylemek gerekir. Sağlam bir mide ve sıra dışı bir yapısı olan kişiler bu işlerde çalışabileceklerdir.


Golf Topu Dalgıçları
Golf sahalarında günde binlerce top kullanılmakta ve bu toplardan bazıları, oyuncuların ve yardımcılarının geri alamayacak oldukları alanlara gitmektedir. Sulak ve bataklık alanlara giden toplardan bu kimseler ümitlerini kesseler de bazı kesim insanlar bu bölgelerdeki golf toplarını toplamayı ve bunları ikinci el golf topu olarak satmayı bir meslek haline getirmişler. Toplanan golf topları genellikle golf kurslarına ikinci el golf topu olarak geri satılmaktadır.

Sahte Eleştiri Yazarlığı
Çok gerçekçi ve etik bir iş olmasa bile bazı insanlar, firmaların kendileri ile anlaşmaları durumunda firma sayfalarında ve çeşitli forumlarda firmalara ait olumlu ya da olumsuz mesajlar yazmayı meslek edinmişlerdir. Bilgisayar başından kalkmadan, şirketler, ürünler ve ürünleri hakkında gerçek olmayan, güzelleyici ya da kötüleyici yorumlar yazmak yorum yazarlarına gelir kapısı olmuşa benziyor.

Kusmuk Temizleyiciliği
Aksiyonun ve hızın eksik olmadığı lunaparklarda insanlar kendilerini en çok etkileyecek ve şaşırtacak oyuncaklara ve cihazlara yönelmektedirler. Bu cihazlardan en gösterişlisi ve en büyüğü de ancak donanımlı lunaparklarda bulunan hız trenleridir. Hız trenleri aniden alçalmak ve aniden yükselmek, ani manevralar yaparak müşterileri korkutmak amacıyla üretilen ekstrem makinelerdir ve hayran kitlesi de oldukça fazladır. Hareket alanının geniş ve yüksek olması ile sürekli olarak ani manevraların gerçekleştirilmesi, müşterilerin bazı zamanlarda hız treni içerisinde kusmalarına neden olmaktadır. Lunaparklarda sırf bu pisliklerin temizlenmesi için istihdam edilen bazı insanlar bulunmaktadır.

Sıra Dışı Numaraların Denenmesi
Alışılmış olan kart numaraları ve bazı basit sihir numaraları insanları bir yere kadar etkilemektedir fakat televizyonda yayınlanmakta olan bazı programlarda bu etkileyicilik, farklı açılardan yakalanmaktadır. Bu programlarda yarışmacılardan tehlikeli görevlerde bulunmaları, ellerine tarantula almaları, hamamböceği yemeleri gibi kulağa bazen iğrenç gelebilecek görevler istenebilmektedir. Bu görevler sırasında insanların çok ciddi sorunlar yaşamamaları için daha önceden bu numaraları deneyen insanlar bulunmaktadır. Bu insanlara tehlikeli görev deneyicileri ya da test edicileri diyebiliriz. Bu işte tutunabilmek için oldukça sıra dışı bir kişiliğe sahip olmak ve son derece de cesur olmak gerekmektedir.

Profesyonel Uykucular
Birisi profesyonellik ve uykuyu aynı cümlede mi kullandı? Evet, yanlış okumadınız, bazı uyku ile alakalı sorunların araştırılması için araştırmacıların uyuyan deneklere ihtiyaçları vardır. Uyku bozukluğu ya da uyku apnesi gibi hastalıkların tedavisinde ya da belirtilerinin azaltılmasında araştırmacılar belirli tiplerde deneklere ihtiyaç duymaktadırlar. Araştırmacıların aradıkları nitelikte olan kişiler araştırmalara dahil olabilmekte ve zaman zaman bazı ilaçları da kullanarak uykuya dalabilmektedirler. İlaçların etkililiği ya da farklı türdeki tedavi yolları bu şekilde araştırılırken diğer taraftan da denek olan bu kişiler yalnızca uyuyarak para kazanabileceklerdir.

Tuvalet Kağıdı Koklayıcılığı
Tuvalet kağıtlarının kullanılmadan önce herhangi bir rahatsızlık uyandırmayacak seviyede olması, kullanmadan sonra da çevreye koku salmaması adına geliştirilen koku çalışmalarında da yüreği büyük insanlar yer almaktadır. Bu kişiler, tuvalet kağıtlarının ne kadar etkili olduklarını test etmektedirler.

Hindistan Cevizi Güvenliği Mühendisleri
10 metre yukarıdan kafanıza bir hindistan cevizi düştüğünü hayal edin, hayali bile oldukça acı verici. Kazara oluşabilecek yaralanmaların önüne geçmek amacıyla tatil köylerinde ve turistik alanlarda bulunan hindistan cevizi ağaçlarından meyveler, çevrede görevli olan kişileri tarafından toplanmaktadırlar. Düşme tehlikesi olan meyvelerin toplanması, ağaçların çevresinde bulunan insanlar için oldukça önemli bir meseledir.

Tatil Köyü Su Kaydırağı Gurmeleri
Gerçek anlamda da duyan insanların büyük ilgisini çekecek olan bir meslek, Su kaydırağı deneyicileri. Yoğun geçen bir yılın ardından insanların rahatlamak ve biraz da olsun kafa dağıtmak için gittikleri, bazen ailecek bazen de arkadaşlarla gidilen tatil köylerinin en büyük eğlencesi şüphesiz ki su kaydıraklarıdır. Peki kalitesiz, eğlenceden mahrum ve zevk vermeyen bir su kaydırağı olabilir mi? Olmaması gerekiyor. Bu nedenle İngiliz tatil firması olan First Choice, bu işte çalışmak ve su kaydıraklarının kalitesini; eğimi, su oranı, dönemeçler gibi değişkenleri hesaplamak için istihdam edilmektedir. Son derece eğlenceli bir meslek olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ