İş Fikirleri

Düşük Sermayeli İş Fikirleri 2019

Kendi işinin başında olmak ve kendi işi için çalışmak, kendisi için enerji sarf etmek isteyen birçok kişi vardır. Bu kişiler, girişim fikirleri için gereken finansmanı sağladıkları zaman işlerini kuracak oldukları alan ve eğer kendilerinin altında çalıştıracak eleman ihtiyaçları varsa bu kişileri bulduktan sonra kendi işlerine zaman kaybetmeden başlamaktadırlar.

Yeni bir iş fikrini hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan şey şüphesiz ki tüm bu fikirleri hayata geçirirken harcanacak olan paradır. Kimi iş yüksek miktarda finansman sağlanmasından sonra gerçekleştirilebilecekken bazı işler de çok fazla para bulmaya gerek kalmadan hayata geçirilebilecek ve kişilerin kendi işlerinden para kazanmaya başlamalarını sağlayacaktır. Yazının devamında aşırı büyüklükte finansman bulmadan da gerçekleştirilebilecek ve kazanç elde edilebilecek olan bazı iş dallarından bahsedilecektir. Umarız kendi işinizi kısa süre içerisinde hayata geçirir ve sürekliliğini sağlarsınız.

Korku Evi ve Evden Kaçış Oyunu Hizmete Sunmak
Tüm şehirlerde sayısı artmaya devam eden bir akım olan korku evi, sosyalleşmek için kafelerde ya da AVM’ lerde vakit geçirmekten sıkılmış ve bir değişiklik arayan gençlerin sıklıkla ziyaret ettikleri mekanların başında gelmektedir. Evlerin sıra dışı tasarımı, her birinin kendisine has olan hikayesi ve teması ile zamanını daha yaratıcı ve değişik bir şekilde, arkadaşlarıyla geçirmek isteyenlerin uğrak noktası durumunda. Sosyal anlamda çevresi geniş kişilerin, özellikle de genç yetişkinlerin altından kalkabilecekleri işler arasında bulunan korku evleri, kişiler isterlerse kendi işletme isimleri altında açılabilir ya da isterlerse başka bir korku evi markası ile anlaşarak bu korku evlerinin isimleri ile de yollarına devam edebilirler. İyi bir Pazar araştırması ile hangi bölgede nasıl bir senaryo ile gelir elde edilebileceği öğrenilebilecektir. Bu Pazar araştırması sonrasında da işletmeler kurulup kazanç sağlamaya başlanabilecektir.

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak
Mantar yetiştiriciliği, ne miktarda mantar yetiştirileceğine bağlı olarak değişen alan ihtiyacı ve bu alanın korunması için gereken donanım dışında çok büyük sermayeler isteyen bir iş değildir. Az bir sermaye ile başlanarak kısa süre içerisinde kara geçilebilecek ve kazanç sağlanmaya başlanabilecektir. Bulunulan bölgedeki insanların hangi mantar türünü daha çok sevdiğini ve tercih ettiğini tespit ettikten sonra o mantar türünden üretmeye başlanmalıdır. Mantar türleri arasında bazı farklılıklar olsa da genel olarak aynı teknikler kullanılarak üretileceklerdir.

Yarasa Gübresi Üreticiliği Yapmak
Türkiye’ de yeni yeni popüler olmaya başlayan yarasa gübresi üretimi, yarasa gübresinin toprağa olan etkilerinin bilinmesi ve tanınmaya başlanması ile yükselişe geçmiştir. Şöyle ki yarasa gübresi toprağın sürekli olarak nemli kalmasını sağlar, suyu tutar. Kullanılan yarasa gübresinin doğallığına ve kalitesine bağlı olarak da kullanılan topraktaki verimliliğinde %50 ile %120 arasında artış yaşanır. Yarasa gübresi üretimi bakımından da ülkemizdeki mağaralar tercih edilmektedir. Yarasaların doğal yaşam alanları mağaralar olduğu için yarasa gübresi üretimi de bu alanlarda gerçekleşmektedir. Yetkili otoritelerden izin alarak mağaralar bu işler için kiralanabilmekte ve bu mağaralardan yarasa gübresi üretimi sağlanabilmektedir. Ülkemizin özellikle Akdeniz bölgesinin kalkerki yapısı sayesinde oluşan birçok mağara bulunmaktadır ve bu mağaralar da yarasaların doğal yaşam alanlarıdır. Bu alanlarda yarasa gübresi üretimi mümkün olacaktır.

Yumurta Üreticiliğinde Bulunmak
Yumurtalarda da hile hurda haberlerinin yayılmasından sonra insanlar artık yalnızca güvendikleri ve yumurtalarının kalitesine inandıkları insanlardan yumurta alışverişinde bulunmaktadırlar. Organik yumurta ve köy yumurtası üretiminde bulunan kişilerin ürünleri daha ürünlerin üretim aşamasında satılabilmektedir bile. Sipariş üzerine, haftalık belirli miktarlarda yumurta satın alan müşterilerin bulunması ile yumurtaların daha oluşmadan bile sahipleri ayarlanabilir. Metropol merkezlerinde yapmak için pek uygun olmasa da kırsal kesimlerde uygun alanların tesis edilmesi halinde, bu alanların büyük, devasa alanlar olmasına gerek bile yoktur, kolaylıkla organik yumurta üretimine başlanabilecektir. Bu işin altından kalkarsanız ve işi severseniz, KOSGEB’ in yumurtacılık ve kanatlı hayvancılık için vermekte oldukları desteklerden faydalanarak çok büyük üretim tesisleri bile kurabilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak
Her ne kadar klasik bir fikir gibi görünse bile açılan çay ocakları çevrede onlarca çay ocağı olmaması durumunda müşteri çekmektedir. Standart bir çay ocağı oluşturulabilecek olduğu gibi bir konsept çerçevesinde de bu hizmet verilebilmektedir. Görüntünün ve tarzın nasıl olduğundan önce hizmet sunarken gösterilen tavır ve hizmetin kalitesi, işletmenin kazanç sağlaması ve kara geçmesi için gereken birincil etmendir. Belirli bir müşteri kitlesinin sağlanmasından sonra bu işin de devamı gelecektir. Çay ocağı denilmesinden yalnızca çay servisinde bulunulduğu anlamı çıkmasın, istenirse farklı lezzetler de müşterilere ulaştırılabilir ve bu ürünlerin beğenilmesi durumunda da işletmenin kartı artarken sadık bir müşteri kitlesi de oluşturulmuş olur.

Köfte Ekmek Arabası Kurmak
Kaliteli ürünlerin ve menü yelpazesinin tatmin olması ile birlikte devamlı uğrak noktası haline dönüştürülebilecek olan köfte ekmek arabası kurmak, aslında çok kolay gibi görünse bile aradan çıkartılması gereken birkaç evrak işi bulunmaktadır. Seyyar satıcılık olarak geçen bu arabalar bazen küçük camlı el arabalarında yapılırken çoğu zaman minibüs gibi araçlar tercih edilmektedir. Bu araçlarla üretim faaliyetinde bulunabilmek için kişilerin bulundukları bölgedeki belediyeden faaliyet izni almaları gerekmektedir. Faaliyet iznin alınmasından sonra da kişiler şehirde istedikleri her noktada hizmet veremeyecek, belirli noktaların dışına çıkamayacaklardır. Bu araçlarda üretilen ürünlerin Türk Gıda Kodeksi ve 5179 Sayılı Gıdaların Üretimi ve Tüketimi Hakkında Kanun çerçevesine uygun olarak üretilip tüketicilere ulaştırıldığına dair yetki belgelerinin araçların camına, hizmet almakta olan herkesin görebilecek olduğu şekilde yapıştırılması gerekmektedir.

Prosedür kısmı atlandıktan sonra ve gereken evraklar temin edildikten sonra bu işten yüksek gelirler elde etmemek elde değildir. Yüksek işletme kiralarından kurtulmuş olunacak ve aynı zamanda insanların daha samimi bulduğu bir şekilde hizmet vermeye başlayacaksınız.

Meyve Suyu Barı Hizmeti Sunmak
Çok yüksek olmayan bir sermaye ile başlanabilecek işler arasında bulunan meyve suyu barı fikri, iş gerçekleştirildikten kısa süre sonra kazanç sağlanmaya başlanacak olan işler arasındadır. Lezzetli karışımların yapılması ve taze meyvelerin tercih edilmesi, işletmenin kısa süre içerisinde tanınır ve işler hale gelmesini sağlayacaktır. Bu şekilde kurulacak olan iş yerlerinin insanların yoğun olarak bulundukları, ayaküstü alanlar olmasında fayda vardır; AVM’ ler, insan yoğunluğunun yoğun olduğu sokaklar gibi alanlarda bu işler son derece verimli şekilde işleyecektir. İzmir’ de bulunduğum zamandaki gözlemlerime göre çok da büyük alanlarda faaliyet göstermemelerine rağmen onlarca meyve suyu barı, son derece yoğun olarak çalışmaktaydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu