İş Fikirleri

E-Ticaret Nasıl Yapılır? Sektör ve Ürün Tespiti Yapmak

İnternet ortamından yapılabilecek olan işlerin sayısı ve bu işlerin hacminin yıldan yıla gelişmekte olduğunuz bilirsiniz. Geçtiğimiz 2015 yılında %30 oranlarında büyüyen e-ticaret sektöründe, o zamandan bu zaman kadar devam eden istikrarlı eğri aynı şekilde yükselmeye devam edecek ve bu yıl içerisinde 30 milyar dolarlık bir hacmi bulması bekleniyor. Marketlere, mağazalar ve alışveriş merkezlerine gitmektense evinin rahat ortamında ya da mesai saatlerinde, okulda ders aralarında, her anda yapılabilecek olan online alışveriş, hem tüketicilerin hem de üreticilerin yüzünü güldürmektedir.

e-Ticaret sitesi kurarak işe başlamak, bu büyük pastadan pay alarak kazanç sağlamak kulağa hem oldukça karlı hem de zaman alıcı ve masraflı gibi gelebilir fakat yazının devamında aktarılacak olan bilgiler uygulanır ve bu bilgilere sadık kalınırsa kısa süre içerisinde başarılı bir girişimde bulunulabilecektir. Bu süre zarfında ihtiyaç duyulan şeylerin başında; öğrenme isteği, sabır ve kendinizi bu işe adamanız gelmektedir.

Sektör ve Ürün Tespit Etmek
Bu alanda çalışan kişilere ya da bu alana yeni girecek olan kişilerin fikirlerine göre, internet üzerinden pazarlanacak olan ürünlerin seçimi, işin kendisi kadar önemli olmaktadır. İnternet üzerinden pazarlanabilecek olan sınırsız çeşitte ürün olmasına karşın hangi ürünün pazarlanmasına nasıl karar verilecek? Bu soruya cevap verirken göz önünde bulundurulması gereken bazı durumlar bulunmaktadır ve bunlarda aşağıda yer almaktadır.

Sektör ile ürün belirlenirken dikkat edilecek hususlar;
Fiyat; İnsanların hangi fiyat aralığında bulunan ürünleri online olarak satın aldıklarını incelemeniz ve araştırmanız gerekmektedir. örnek vermek gerekirse; 1000 TL ve üzerinde olan ürünler için alışveriş yapacak olan kişiler mala ya da hizmete tereddütle yaklaşabileceklerdir. Ürünün daha detaylı bilgilerini almak, garanti koşullarını ve benzeri bilgilerini almak için görüntülü ya da sesli destek almak isteyebileceklerdir. Sitenizde bu gibi hizmetleri sunacak olmanız size ekstra maliyetler getirebilir fakat satacak olduğunuz ürünlerin de yüksek fiyat aralığından olacağını unutmayın. Tam tersi durumda, düşük fiyat aralığından satış yaptığınız zaman satışlarınızdan büyük kazançlar sağlayamayabilirsiniz. İnternet üzerinden 150-250 TL aralığında olan ürünler, birçok kişi için makul olarka algılanmakta ve bu tutarlardaki ürünler tereddüt edilmeden satın alınmaktadır. Satacak olduğunuz ürünlerde, fiyat unsurunu bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Kar payı; Satacak olduğunuz ürünlerden, satış başına ne kadar kazanç sağlayacaksınız? İnternet üzerinden satılmakta olan ürünlerin satış başına kişilere getirdikleri kazanç oranı yaklaşık olarak %30 ile 35 arasındadır. Fakat bu oran, hangi ürünlerin pazarlamasında bulunacak olduğunuza göre de değişim gösterebilmektedir. Satılacak olan ürünlerin ne kadar getiri sağlayacak olduğuna dikkat etmeniz sizin için oldukça sağlıklı olacaktır.

Yerel anlamda ulaşılabilirlik; Yakın çevrenizde reel olarak sizin internetten pazarlamakta olduğunuz ürünler marketlerde ve yerel satıcıların tezgahlarında da bulunuyor mu? İnsanlar sizin internetten satmakta olduğunuz ürünlere çevrelerinden de kolaylıkla ulaşabiliyorlar mı? Bu gibi sorulara verecek olduğunuz cevaplar oldukça önemli olmaktadır. Açıklamak gerekirse; insanlar yakınlarında bulunan malları görerek almaya ve buralardan temin etmeye eğilimlidirler. Fakat çevrelerinde bulamadıkları malları el mahkum, internet üzerinden alacaklardır ve sizin satış yapma oranınız da buna göre artacaktır.

Nakliye; satmayı düşündüğünüz ürünlerin boyutları ne oranda? Satmakta olduğunuz ürünlerin boyutları ile ağırlığı ne kadar artarsa nakliye masraflarınız da aynı oranda yükselecektir.

Satacak olduğunuz ürünlerin taşımacılık, kargo masraflarını sizin karşılamanız durumunda elde edecek olduğunuz kar payında bir azalma olacaktır. Alıcılar da kargo ücreti olmayan ve kargo ücretleri satıcılar tarafından karşılanan ürünleri satın alma eğilimindedirler. Satıcıların birçoğu, satmakta oldukları ürünlerin fiyatı üzerine kargo masrafını da ekleyerek satış fiyatı belirlemekte ve ücretsiz kargo olarak ürünlerini pazarlamaktadırlar. Bu gibi bir strateji izleyebilirsiniz.

Yine de en iyisi, hem kolaylıkla müşteri bulabilecek olduğunuz hem de kargo açısından kolay; boyutu ve ağırlığı münasip olan ürünleri satmanız daha iyi olacaktır.

Tutku; günlük yaşantınızda genel olarak hangi alanlara karşı ilginiz var ve hangi alanlarda aktivitelerde bulunuyorsunuz? Gerçekleştirecek olduğunuz e-ticaret alanında da zaman zaman hayal kırıklıkları ve aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz fakat sizi bu gibi zamanlarda motive edecek olan şey, sizi gerçekleştirmekte olduğunuz işe duyduğunuz ilgi ve alaka olabilir. İşinizi severek yapmanız, içten gelen bir motivasyon ile çalışmalarda bulunmanızı ve sürekli olarak sizi daha ileriye gitmek için ateşlemeyi sağlayacaktır.

Kaliteli Ürünler Tedarik Edecek Olduğunuz Üreticilerle Çalışın
Satacak olduğunuz ve aktivitelerinize konu olacak ürün ya da ürünlere karar verdiniz. Sırada, bu ürünleri hangi kanallar aracılığı ile temin edecek olduğunuzdur. Ürünlerinizi tüketicilerin beğeneceği kalitede, sürdürülebilir ilişkiler kurabilecek olduğunuz üreticilerden aldığınız zaman müşterilerinize uygun fiyatlardan hizmet vermiş olacaksınız. Hem internet ortamında rekabet edebilir fiyatlarda ürünler sunarken hem müşterilerinizin devamlılığını ve memnuniyetini sağlamış olacaksınız.

Direkt olarak üreticilerle iletişime geçmek, aracılarla ya da toptancılarla muhatap olmamanızı ve maliyetlerin daha hesaplı gelmesini sağlayacağı için bu seçeneği değerlendirmenizi ısrarla tavsiye ederiz.

Web Sitesi Kurulumu
Satacağınız ürünlere ve ürünleri alacak olduğunuz satıcılara karar verdiğinize göre geriye, ürünleri tüketicilerle bir araya getirecek ve pazarlayacak olduğunuz internet sitesini oluşturmak kaldı. İnternet üzerinde gezindiğiniz ve online satış sitelerine göz attığınız zaman genellikle aynı yapıyı taşıyan internet siteleri ile karşı karşıya kalırsınız. Ürünlerin kategorize edildiği menüler, ürünlerin açıklama ve yorum kısımları, iletişim, garanti notları gibi bilgilerin yer aldığı kesimler genellikle bu sitelerde benzerlik göstermektedir. Bu sitelerde kullanıldığı gibi hazır bir platformda hizmet vermeye başlayarak hemen faaliyete geçmeniz bizim tarafımızdan önerilen seçenek olacaktır. Kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacak olduğunuz bu platformlarda aylık 100 ile 200 TL arasında bir para ödemeniz şartıyla hizmet vermeye devam edebilirsiniz.

Dediğimiz gibi hazır olarak sunulacak ve belirli şablonlarda verilecek olan bu sitelerde belirlenen şablonlar dışına çıkmak genellikle imkansız olmaktadır. Site üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz zaman seçenekleriniz bir hayli kısıtlı olabilecektir. Site üzerinde değişiklik yapmak ve sitenize daha fazla hakim olmak istiyorsanız WordPress gibi bir açık kaynak kodlu yazılım ile oluşturulan internet sitesinden faydalanmanız daha yararlı olacaktır.

Domain adı ve hosting; yukarıda belirttiğimiz gibi, hazır şablonların kullanılacağı ve anahtar teslim denilebilecek olan bir internet sitesi kullanacak olursanız bu aşamayı geçebilirsiniz. WordPress gibi bir yazılım dili ile galiştirilen bir platform kullanmayı düşünüyorsanız bu bölüme dikkatinizi verebilirsiniz.

Kuracak olduğunuz internet sitesinin de her internet sitesinin ihtiyaç duyduğu gibi bir domain ismine ve hosting hizmetine ihtiyacı olacaktır. Kuracak olduğunuz e-ticaret sitesi üzerinden kişiler, kredi kartları ve banka kartları bilgilerini paylaşarak işlem yapacak oldukları için SSL sertifikası denilen güvenlik soket katmanından da temin etmeniz gerekecektir. Saymış olduğumuz hosting hesabı, SSL sertifikası ve domain adı alma gibi işlemlerin tamamını hızlı bir şekilde halledebilirsiniz ve bunu da yerli ve yabancı hosting hizmeti vermekte olan birçok firma ile çalışarak sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz kısa bir araştırma ile hosting hizmeti vermekte olan birçok firmaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Logolar ve tasarımlar; insanların ilk bakışta dikkatini kendisine çekecek ve sitede kalmalarını sağlayacak olan yegane unsur görsellik olacaktır. Kuracak olduğunuz internet sitesinin görünümüne; temasına ve logosuna, ne kadar çok dikkat ederseniz, müşterileriniz de işinize ve kendilerine o kadar değer verdiğinizi düşüneceklerdir.

ThemeForest örneğinde olduğu gibi internet üzerinden ulaşılabilecek ve birbirinden farklı, dikkat çekici temaya ulaşılabilecek olan internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerden elde edilecek olan temaların görüntülerinin birçoğu, akıllı telefonlardan yapılan ziyaretlerde de müşterilerin aynı kalitede görselliği sürdürmeleri için özel olarak tasarlanmaktadır.

Logo konusuna gelince, insanların kafalarında bir kavram oluşmalarını sağlayacak, logonuzu gördükleri zaman sizden aldıkları iyi kalitedeki hizmeti hatırlamalarını sağlayacak bir logodan bahsediyoruz. Görselliğin ne kadar önemli olduğunu yukarıda anlatmıştık ve logo konusunda bu konu daha da ciddileşmektedir. Büyük markalar ve logoları zaman içerisinde birbirleri ile nasıl bütünleşmiş ve kişilerin akıllarında bir yer edinmiş ise sizin sitenizin logosu da sunmakta olduğunuz hizmet ve siteniz ile bütünleşecektir. Bu nedenle, paradan kısmadan, profesyonel bir logo-grafik tasarımcısı ile çalışmanızı ve isteklerinize, kullanabilecek olduğunuz kalitede bir logo elde etmenizi öneririz.

E-Ticaret Alanında Karlar Nasıl Maksimize Edilir?
Hazırlayacak olduğunuz ya da hazır olarak satın alacak olduğunuz web sitesi, müşterilerinizin ürün satın almasından sitenizde geçirecek olduğu zamana kadar her şeyde birincil olarak etkili olacaktır. Sitenizi ziyaret edecek olan potansiyel müşterilerinizin hareketlerini emin olun ki siteniz oldukça fazla etkisi altına alacaktır.

Akıllı cihazların günlük anlamda sıklıkla kullanıldığı ve artık bilgisayarlarla yapılabilecek olan işlemlerin de neredeyse tamamının bu cihazlarla yapılabiliyor olması, sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz için birincil nedeniniz olacaktır. İnsanların otobüste ya da yemek arasında, telefonları ile sizin sitenize gelmeleri ve ürünleri incelemeleri için bu optimizasyonu kesinlikle yapmalısınız.

Sitenizi sürekli olarak güncellemelisiniz. Satmakta olduğunuz ürünlere yenisi geldikçe bu ürünleri müşteriler ile buluşturmak için internet siteniz üzerine, zaman kaybetmeden yüklemelisiniz. Aynı zamanda, faaliyet göstermekte olduğunuz, satmakta olduğunuz ürünlerle ilgili yenilikleri de takip ederek müşterilerinizin her zaman en son moda ve son teknoloji ürünleri ile buluşmalarını sağlamalısınız.

Ürünlerinizi tanıtırken de görselliğe oldukça önem vermelisiniz. Ürünlerin fotoğraflarını oldukça kaliteli ve şık bir şekilde çekmeli ve sisteme de mümkün olduğu kadar orijinal boyutlarını koruyarak yüklemelisiniz.

İnternet sitenizin reklamını her alanda yapmalısınız ve insanların sizden, hizmetinizden ve ürünlerinizden haberdar olmalarını sağlamalısınız. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ortamlarında son derece aktif olmalı, youtube reklamları vermelisiniz. İnsanların sizden haberdar olmalarını sağlayın ve popülerliğinizi koruyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu