İş ve Para Dünyası
E-Vadeli Mevduat Nedir ve Nasıl Açılır?
Yazar: - 25 Eylül 2018
430
0
E-Vadeli Mevduat Nedir ve Nasıl Açılır?

Herkesin belli başlı bir hayali vardır; kısa süreli olanlar, tatile çıkmak ya da araba yenilemek gibi olabilirken uzun süreli planlar yeni bir iş kurmak, ileriye dönük niş alanlarda yatırım yapmak gibi daha fazla emek ve sermaye ister. Herkesin her durumda hayallerini gerçekleştirmeleri için yeterli mali yapıları bulunmamakta, bu hayallerin gerçekleştirilmeleri için gereken fonların biriktirilmesi ve bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Bu paralar çoğu zaman evde, yastık altlarında biriktirilir, bu süre zarfında kişilerin atladığı şeyse her geçen gün daha kurnaz yollara başvurarak kişilerin ellerindeki ve evlerindeki birikimlerini almaya çalışan dolandırıcı ve hırsızlardır.

Evde yapılan birikimlerde bu gibi riskler mevcutken banka gibi kurumlarda yapılan birikimlerde hem faiz getirisi sağlanmakta hem de hırsız gibi faktörlerden korunulmuş olmaktadır. Yazının devamında bu paraların değerlendirilebileceği banka hesaplarından olan e-mevduat hesaplarını inceleyeceğiz. İlk olarak neden banka şubeleri aracılığıyla vadeli mevduat hesabı oluşturmak yerine internet bankacılığı kullanılarak e-mevduat hesabı oluşturulması gerektiğini anlatacağız.

Faiz Oranları
Vadeli mevduat hesaplarına ve e-vadeli mevduat hesaplarına belirli faiz oranları yansıtılmaktadır. Her iki vadeli hesaba da faiz uygulanmasına rağmen e-vadeli mevduat hesaplarına yansıtılan faiz, vadeli mevduat hesaplarına yansıtılan faiz oranlarından çok daha yüksek olmaktadır. Bankaların geneli vadeli mevduat hesapları için %2 ile %8 arasında gelip giderken e-vadeli mevduat hesaplarına yansıtılan faiz oranları %13’ leri bulabilmektedir.


Vadeli mevduat hesapları, banka şubelerinde oluşturuldukları ve operasyonel işlemler için belli başlı gelirler bulunurken e-vadeli mevduat hesaplarında bu giderlerin çoğu söz konusu olmamaktadır ve bankalar bu hesaplara daha yüksek faiz oranları yansıtabilmektedirler. Yani internet üzerinden işlem yapmaktan çekinmeyen, bankanın internet bankacılığı güvenliğini sağlamak için üstün güvenlik önlemleri aldığını bilen ve bu konuda şüphesi olmayan biriyseniz, e-vadeli mevduat hesabı kullanmanız, vadeli mevduat hesabı kullanmaktan çok daha avantajlı olacaktır.

E-Vadeli Mevduat Hesabı Oluşturma
E-vadeli mevzuat hesapları, kişilerin mevduat hesaplarını oluştururken bankaya gitmeleri gibi bir süreçle oluşturulmamaktadırlar. E-mevduat hesabı açılmak istenen bankanın müşterileri arasında bulunuyor olmak gerekmektedir. Bankanın müşterileri arasında değilseniz bankada bir hesabınızın bulunması gerekmektedir ve bunun için bankanın size en yakın şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz. Bu işlemden sonra bankanın internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanmak adına kullanıcı adı ve şifresi edinilmelidir.

Bankanın zaten müşterisi iseniz elinizde internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresi olacaktır. Bu kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme giriş yapılacak ve hesaplar sekmesi altından alt menüler takip edilecek ve e-vadeli mevduat hesapları bulunacak. E-vadeli mevduat hesabı menüsünden hesap açma işlemleri kolaylıkla tamamlanacak ve hesabınız 5 dk içerisinde kullanma hazır olacaktır. E-mevduat hesaplarını açma işlemi gibi kapatma işlemlerinde de internet bankacılığından faydalanılacaktır. İnternet bankacılığına kullanıcı adı ve şifresiyle yapılacak olan girişten sonra yine e-mevduat hesapları menüsü altından yapılmak istenen işlemlere devam edilebilecektir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ