Kredi Kartları

Emeklilere Kredi Kartı Hangi Durumlarda Verilir ve Şartları Nelerdir?

Emekli, belli bir süre iş hayatında yer almış ve yaşının ilerlemesi ve verdiği hizmetlerden dolayı çalışmayı bırakan ve sosyal haklarından dolayı her ay düzenli gelir elde eden kişilerdir.

Emeklilerin kredi kartı alması konusunda birçok soru yer almaktadır. Alabilirler mi? Nereden alabilirler? Ne kadar limit sahibi olabilirler? Bizlerde sizlerle bugün bu soruların cevaplarını öğrenmeye çalışacağız.

Emekliler Nasıl Kredi Kartı Alır?
Emekli olan bireylere de elbette ki kredi kartı fırsatı verilmektedir. Kredi kartı genellikle öğrencilerden, işi olmayan kişilere ya da düzenli gelir sahibi olmayan bireylere verildiği görülmektedir. Kredi kartı başvurusu da çok az kişinin olumsuz yanıtlanmaktadır. Kredi kartı başvurusu yaparken sadece bankaya göre değil aynı zamanda sizlerin de bu borç yükünün altına girmeye hazır olup olmadığınızdır. Kredi ya da kredi kartı ödemelerinin aksatılması sizlere ciddi sorunlar oluşturabilir. Emekli maaşınıza ve üzerinizde bulunan malların durumuna göre banka sizlere kart limiti belirlemektedir. Sizlerin yaptığı başvurular da büyük olasılıkla olumlu yanıtlanacaktır.

Emekliler Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne olur?
Emekli, çalışan, öğrenci ya da herhangi bir kişi kredi ya da kredi kartı borcunu ödemezse normal prosedüre maruz kalacaktır. Bankalar kredi kartı ya da kredi verirken kampanyalar düzenlese de borçlarını alırken öğrenci, emekli, çalışan, ev hanımı ya da işsiz diye durumu incelemez. Öncelikli olarak hem krediler için hem de kredi kartları için durum şu şekilde işlemektedir. Borcunuzu ilk ay ödememeniz halinde sizlere uyarı amaçlı telefon edilir, mail yollanır ya da e-posta gönderilmektedir. Bu sizlere yapılan bir hatırlatmadır. Eğer ki bir ay kartınızı ödemediniz ve bir sonra ki ödeme dönemi geldi. Bu durumda da sizlerin en azından asgari tutarı ödemeniz beklenmektedir. Eğer ki ikinci ayda sizlerden bir ödeme yapılmama durumu olursa banka ikinci uyarısını sizlere bildirecektir. Tabii ki bu esna da bankaların sizlere faiz uygulaması da devam edecektir. Sadece faiz uygulaması değil aynı zamanda kredi notunuz da düşmeye başlamaktadır. Banka sizlere 90 gün süre tanımaktadır. Yani 3 ay. Bu süre zarfında eğer ki sizler borcunuzu ödemezseniz bu durumda banka sizler hakkında yasal süreç başlatacaktır. 90 günlük bekleme süresinden sonra banka yasal takip sürecine sizi alır. Bu süreçte sizlerin kredi notu düşer, kara listeye alınma riskiniz bulunur. Banka bu yasal takip sürecinde de sizlerden herhangi bir ödeme göremezse o zaman hukuki süreç başlatacaktır. Hukuki süreç zarfında da bankalara ödeme yapılmazsa sizlere haciz yaptırımı uygulanabilir. Üzerinizde bulunan maaş, mal varlığına el koyulması muhtemeldir.

Faizsiz Emekli Kredisini Kimler Alamaz?
Faizsiz olarak emekliye kredi verecek olan bankalar son dönemlerde gündemde. Bu bankalar hangi şartlarla emekliye borç veriyor onlara bakalım. Eğer ki emeklinin bankalara borcu bulunuyorsa, kredi kartı borç varsa ve maaşının kredi kartı borcunu ödemesi için yetersizse, kredi notu düşükse ya da icralık, avukatlık duruma gelmiş ve kara listedeyse banka sizlere faizsiz kredi imkanı sunuyor.

Emeklilere Sunulacak Avantajlar Nelerdir?
Emekliye ne oranda kredi kartı verilirse verilsin, devlet desteği ile kredi almayan emeklilere düşük faiz koşullarında kredi veren banka sayısı oldukça azdır. Bu bankalar HSBC, Akbank, Denizbank ya da Garanti Bankasıdır. Bu bankalar emekliye oldukça uygun faiz oranlarında kredi imkanı sunmaktadır. Bu sene içinde müşterilerine bankalar tarafından hazırlanan kampanyalar ve avantajlar şu şekildedir; bankaların kampanya düzenlemesi, faizsiz kredi imkanı sunması, nakit avans hesabı açması, kredi kartı olmayanlar için kredi kartı fırsatı sunması ya da kampanyaların maaş hesaplarına ödenmesi gibi emekli dostu fırsatlara yer vermektedir.

Faizsiz kredi başvurusu yapabileceğiniz bankaları daha detaylı olarak internetten araştırabilirsiniz. Ayrıca bankalardan kredi kartı ya da kredi almak içinde öncelikli olarak gelir durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı tartmalısınız. Ülkemizde emekli maaşlarının düşük olmasından dolayı, oldukça ekonomik sıkıntılar çeken emekli, kredi ya da kredi kartı gibi borçların altına girebilecek kadar sağlam bir ekonomiye sahip olmayabilir. Bu da onların bu dönemlerinde daha büyük sorunlar ve sıkıntılar yaşamalarının önünü açabilir. Kredi kartı limitinizi ve kredi miktarınızı gelir ve gider hesabı yaparak belirleyebilirsiniz.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir; Emeklilere Hangi Bankalar Kredi Kartı Veriyor?

Peki Emekliler Kredi Alabilir Mi?
Emekli kişilerin kredi çekmesi için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan birisi yaştır. Çoğu banka yaşı 65 – 75 üzerinde olan kişilere kredi vermemektedir. Bunun nedeni de bu kredilerin geri ödenmeyeceğini düşünmeleridir. Emekli olan kişilerin kredi çekmesinde elbette ki bir sakınca yoktur. Bankalara gelirini ve değerli bir mal varlığını ipotek göstererek kolaylıkla kredi alma imkanına sahiptir. Ancak bahsetmiş olduğumuz gibi çoğu banka yaş sınırı koymaktadır. Bu durumda da emekliler için en uygun olan kredi PTT tarafından çekilebilmektedir. Acil nakit ihtiyacı olan kişiler ya maaş aldıkları bankalardan ya da PTT şubelerinden kredilerini rahatlıkla alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu