Ek İş Fikirleri

Emeklilerin Yapabileceği 3 Farklı İş Fikirleri

Emeklilere Prestij Dolu Bir İş; Antikacılık; Herhalde bir insanın isteyebileceği tek şey hobisi olan ve zevk alarak yaptığı bir işten para kazanmaktır.

Bu iş her şeyden önce entelektüel bir alt yapı ve birikim gerektiren bir iş koludur çünkü antika herkesin anlayabileceği bir konu değildir. Ülkemiz bu konuda oldukça zengindir.

Bunda ülkemizin kültürel alt yapısının son derece sağlam olmasının da büyük etkisi vardır. Antika, takı, mutfak gereçleri, süs eşyası, el işleri gibi pek çok ürünü kapsayabilir. Bireyin antika olup olmadığının belirlenmesi o kadar kolay değildir. Bunun için kesinlikle bilgili olmak gerekir. Bu bilgiyi edinmenin yolu da belli bir eğitimden geçmeyi ve araştırmayı gerektirir. Bu işe soyunmak isteyen kişiler gerekli donanıma sahip olmak istedikleri zaman araştırma yapılabilecek en akla gelen yer İstanbul’da bulunan antika çarşısıdır. Antika konusu salt satış yapmak değil aynı zamanda güzel zaman geçirmeye yarayan bir hobidir. Bu konunun meraklılarına bir antika dükkânı eşliğinde kafeterya, kütüphane, restoran eklemek de mümkündür. Bu konu ile ilgilenen kişilerin bir araya gelmesi bu şekilde sağlanabilir.

Bu işte şehir bazında İstanbul başı çekse de Anadolu’nun diğer kesimlerinde de yapılabilecek bir iştir. Eskici çarşıları Anadolu’da rağbet görmektedir ancak eskici desek de ürünlerin antika değeri taşıması gerekmektedir. Severek yapılabilecek emeklilere prestij dolu bir iş; Antikacılıktır. Aynı zamanda sürdürüldükçe bu konuda uzmanlık da oluşur ve uzmanlık oluştukça para kazanma olanağı da artar. Hem bir iş hem de sosyal faaliyet olması açısından emeklilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir iştir. Belirli bir alt yapısı ve merakı olan kimseler bu sektörde ciddi hizmetler verebilirler. İleri yaş grubu kesinlikle tercih etmelidir.

Emekliler için çamaşır yıkama kabinleri işi
Emekli insanları kurabileceği birçok iş vardır. Emekliler için çamaşır yıkama kabinleri işi bunlardan biridir. Batıda fazlası ile bulunan bu iş alanı yavaş yavaş ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır.Batıda hemen hemen her mahallede bulunan hem çamaşırhane hem cafe tarzında mekânlardır. İnsanlar çamaşır yıkama ihtiyaçlarını karşılarken bu süre içerisinde kafeterya bölümünde vakit geçirebilmektedirler. Bu hizmetten yararlanmak isteyen büyük oteller, yurtlar, öğrenciler, cafe ve restoranlardır.

Emeklilerin bir araya gelip böyle bir işletme kurmaları mümkündür. Bankalarda bu konuda emeklileri iş yeri açmaları konusunda kredi desteği sağlayabilmektedir. Bu iş yerlerindeki personel tamamen emekli insanlardan oluşmaktadır. Emekliler için çamaşır yıkama kabinleri işi henüz ülkemizde çok fazla bilinmese ve yapılmasa da aslında son derece karlı bir iştir. Emekli beyler tam zamanlı çalışabilirken, ev işlerini ihmal etmek istemeyen emekli hanımlarda evlerine maddi katkı sağlayabilmek adına yarım zamanlı olarak çalışabilmektedirler.

Aslında bu iş biraz daha genişletilerek kuru temizleme de ilave edilebilir. Bilhassa butik otel ve restoranlarda her gün çamaşır yıkama şart olduğu için bu sektörlerden sürekli iş almak daha kolaydır. Sağladığı karın yanı sıra aynı zamanda çok zahmetli ve zor bir iş değildir. Bu nedenle yaşı ilerlemiş kişilerin çok fazla yorulmadan para kazanabilecekleri bir sektördür. Bu tarz bir iş yerini geniş tutmak isteyen emekliler yurt dışında olduğu üzere çamaşır yıkanan bölümün yanına ufak bir kafeterya da ekleyebilir ve bundan da ayrı bir gelir elde edebilirler. Aslında biraz yaratıcılık ve cesaretle emekliler için çamaşır yıkama kabinleri işi son derece cazip bir iş koludur. Çok fazla sermaye gerektirmediği için tercih edilebilir ama sermayesi olmayanlar için bankalardan destek almak mümkündür ki bankalar emekli kişilere daha rahat kredi verirler.

Emeklilere Abajur İşi
Ekonomik şartların her geçen gün zorlaşması nedeni ile insanlar emekli de olsalar emekli maaşları dışında ev bütçesine katkıda bulunabilmek için ek iş arayışına girmektedirler. Şu günlerde insanların değerlendirebileceği pek çok alternatif bulunmaktadır. Emeklilere abajur işi bunlardan biridir. Abajurlar hem dekoratif bir görüntüsü olması hem de aydınlatma olarak evlerde, ofislerde ve birçok yerde kullanılması itibarıyla üretimi çok olan bir üründür. Talebin fazla olması nedeniyle emekli kişiler bu talebe cevap vermek adına evde kendileri veya birkaç kişi bir araya gelmek suretiyle çalışıp üretim yapabilmektedir. Emeklilere abajur işi için gereken şey kişinin el becerisi ve resim yeteneğinin olmasıdır.

Bu üretimin yapılmasında kullanılan malzemelerde çeşitlilik göstermektedir. Boncuklar, porselen, cam, ahşap, kumaş, lake sac gibi daha pek çok materyal bu ürünün yapımında kullanılabilmektedir. Burada mühim olan üretilen ürünün tasarım olması ve bu nedenle biraz hayal gücüne gerek olduğu. Emeklilerin bununla alakalı olarak abajur üreticilerinden fason iş alması mümkün. Bunun dışında yine KOBİ dediğimiz imalatçılarla da anlaşmak mümkün.

Piyasada bulunan birçok üründe Çin’in etkisinin büyük olduğu bir gerçek. Bu, abajurlar içinde geçerli ama tasarım olmadığı için son zamanlarda pek tercih edilmemekte dolayısıyla burada emeklilere iş imkânı doğmaktadır. Emekli insanlar ilk etapta bununla ilgili mobilya mağaza ve nalbur satışı yapan yerlerle yapmış oldukları bir ürünle görüşebilirler. Sipariş aldıkları zaman aile bireyleri ile birlikte evde bu işi yapabilirler. Bu siparişleri alabilmenin tek şartı ise yaratıcılıktır. Görmeye alışkın olduğumuz sıkıcı modellerin dışında imal edilen abajurlar piyasada şu anda fazlasıyla ilgi görmektedir. Emeklilere abajur işi zevkli tasarımlar oluştururken hem güzel vakit geçirebilir ve bireyler üretmenin tadına varabilir hem de para kazanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu