Kredi Kartları

En Avantajlı Kredi Kartları Hangileri?

Bankaların sunmakta oldukları hizmet ve ürünlerden biri olan kredi kartları, banka müşterilerine yani kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunan finansman ürünleridir.

Kredi kartı sahipleri yapacak oldukları alışverişlerini kredi kartlarını kullanarak yaptıkları taktirde alışverişlerini taksitli şekilde planlayabilmektedirler.

Bunun yanı sıra alışverişlerini, bankalarının daha önce anlaşma yoluna giderek kampanya oluşturdukları şirket ve firmalardan yaptıkları zaman kredi kartlarına daha sonra kullanabilecek oldukları alışveriş puanları yüklenmektedir. Kredi kartlarının genelinde bu sayılan avantajların olmasının yanında, kartların karakteristik özellikleri de bulunabilmektedir. Örnek vermek gerekirse alışverişlerden toplanan puanla uçak bileti alınmasına imkan veren kredi kartları gibi kartlar sıkça seyahat etmekte olan kişilerin tercih edebileceği kredi kartları arasında bulunmaktadır. Bazı kredi kartlarını kullanarak müzelere ve ören yerlerine ücretsiz giriş hakkı kazanılabilmektedir. Bunun gibi kampanyalar, kredi kartı sahibinin sosyal ilgi alanının ve yaşam tarzının doğrultusunda kredi kartlarının özelliklerini avantajlı kılmaktadır.

Kart Aidatı Olmayan Kredi Kartları
Bankaların bazıları, kart aidatsız kredi kartı sunmaktadırlar. Başlangıçta bu kredi kartlarının kullanımı, aidatlı kredi kartlarının kullanımından daha avantajlı olarak görünebilmektedir fakat bankalar, kazanç sağlayacakları nehirleri kendileri kurutacak kuruluşlar değillerdir. Aidatsız kredi kartları, bankalar tarafından sunulan diğer kredi kartlarının tüm özelliklerini taşımamaktadırlar. Bazı aidatsız kredi kartlarında, bankanın sunduğu diğer kredi kartlarının özelliklerini kullanabilmek için ayrıca satın alma yoluna gidilebilmektedir. Kredi kartlarını yalnızca nakit taşımamak için kullanan bireylerin aidatsız kredi kartlarını kullanmaları mantıklı olabilir fakat kredi kartlarını, hafta sonlarında sinemada indirimli bilet almak, para puan biriktirerek daha sonra alışverişlerde harcamak ya da biriktirilen mil puanlarıyla uçak bileti almak isteyenler için aidatsız kredi kartları o kadar da çekici olmayacaktır.

Bu sebeplerden dolayı, kredi kartı kullanıcılarının sosyal yaşam şekilleri ve alışveriş alışkanlıkları, kullanacak oldukları kredi kartlarının avantajlı ya da avantajsız olmasını belirleyen esas unsurlardır. Kredi kartı almak isteyen kişilerin öncelikle alışveriş alışkanlıklarını ve sosyal yaşantılarını göz önünde bulundurmaları ve daha sonrasında bankaların sunduğu kredi kartlarının detaylarını araştırarak hangi kredi kartının kendilerine uygun olduğuna karar vermeleri gerekmektedir. Aşağıda, kullanıcı sayısı çok ve sunduğu kampanyalar bakımından önde olan kredi kartlarından bazılarına yer verilecektir. En avantajlı kredi kartına sahip olmak isteyen birey, aşağıda verilecek olan bilgilerden ayrıca kendi yapacağı araştırmalarla bir sonuca ulaşabilecektir.

Yapı Kredi Bankası Worldcard
The Banker tarafından en değerli kredi kartları listesinde ilk ona girmeyi başaran Worlcard, ülkemizde, anlaşmalı işyerleri bakımından kullanıcılarının yüzünü güldüren kredi kartlarındandır. Ayrıca çeşitli aralıklarla sunmakta olduğu kampanyalarla kullanıcılarına alışverişlerinde ek taksit imkanı, alışveriş puanı gibi çekici imkanlar sunmaktadır.

Garanti Bankası Bonus Card
Ülkemizde en avantajlı ve kullanım sırasında ilklerde olan kartlardan Bonus Card, en çok kampanya düzenleyen ikinci kredi kartı konumunu korumaktadır. 200 binin üzerindeki üye işyeri sayısı ve zaman zaman oluşturduğu kampanyalarla kullanıcılarının yüzünü güldüren kartlar arasında yer almaktadır.

İş Bankası Maximum Kart
Türkiye’ de müşteri sayısı olarak en fazla kullanıcıya sahip olan kartlar sıralamasında üçüncü sıradadır. Hafta sonları sinema rutinu olanlara ya da gardırobunu sürekli olarak yenileyenlere yönelik sunduğu kampanyalar sayesinde popülerliğini korumaktadır.

Akbank Axess Kart
Kullanıcı sayısı bakımından popülerlik sıralamasına giren kredi kartlarından biri olmayı başaran Axess, kullanıcılarının ilgisini çekecek ve faydalanabilecekleri kampanyaları sürekli olarak yenileyerek sıralamada üst sıralarda kalmayı başarmaktadır.

Finansbank CardFinans
Müşteri sayısı ve sunmakta olduğu kampanyalar bakımından diğer bankalarla rekabet halinde ve üst sıralarda olan CardFinans, anlaşmalı işyeri ve ürettiği kampanyalar bakımından iştah kabartan kredi kartlarındandır.

Alışverişlerden Mil Puan Kazanılmasına İmkan Veren Kredi Kartları
Garanti Shop&Smiles
Türk Hava Yolları ve Garanti Bankası’ nın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan Shop&Miles, alışverişler sonrasında oluşan puanların mil puan olarak uçak bileti alınabilmesine imkan veren bir karttır ve bu alanda Türkiye’ de oluşturulan ilk kart özelliğini taşımaktadır. Shop&Smiles ile yapılan alışverişlerde biriken mil puanları Türk Hava Yolları tarafından sunulan mil programı Miles&Smiles’ a aktarılmaktadır.

Akbank Wings
Türk Hava Yolları ile Akbank arasında gerçekleştirilen anlaşmadan doğan Wings, Shop&Smiles’ a alternatif olarak tercih edilebilecek kredi kartlarındandır. Yapılan alışverişlerle mil puan kazanılmasına imkan veren Wings, yapılmakta olan alışverişlerin bankayla anlaşmalı işyerlerinde yapılması durumunda ekstra mil puan kazanılmasına imkan vermektedir.

Aidatsız Kredi Kartları
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın yaptığı çalışmalar sonrası bankalar, kart aidatsız kredi kartlarını oluşturmak ve hizmete sunmak durumunda kaldılar.

HSBC Concept: HSBC’ nin sunduğu Concept kart için kart kullanıcılarının yıllık olarak kart aidatı ödemelerine gerek bulunmamaktadır. Concept kart kullanıcıları, kredi kartlarından taksit yapma ve alışveriş puanı biriktirme imkanlarından faydalanabileceklerdir. Concept kart kullanıcıları, kredi kartlarından diğer alışveriş fırsatlarından da faydalanmak için bankalarıyla temasa geçerek kredi kartlarına ekstra özellikler tanımlayabileceklerdir.

Garanti Bonus Genç: 18-25 yaş aralığı için Garanti Bankası tarafından özel olarak geliştirilen kredi kartı olan BonucGenç, kullanımı durumunda yıllık kart aidatı şartı olmayan ve kullanıcılarının yapacakları alışverişlerle para puan biriktirebilmelerine, taksitli alışverişlerde bulunabilmelerine imkan veren bir karttır.

Akbank Free Kart: Akbank tarafından müşterilerinin kullanımına sunulan kredi kartlarından olan Free Kart ile kart sahipleri, kredi kartlarının kullanımından doğan yıllık kart aidatlarını ödeme zorunluluğunda bulunmamaktadırlar. Free Kart sahipleri, yapacakları alışverişlerle chip-para kazanmaya devam ederken alışverişlerini taksitlendirebilme avantajlarını da korumaktadırlar. Bankanın kredi kartı kullanan müşterilerine yönelik hazırladığı diğer kampanyalardan faydalanmak isteyen Free Kart kullanıcıları, bu kampanyaları Free Kartlarına tanımlamak ve hizmet bedeli ödemek durumdadırlar.

Finansbank Fix Kart: Finansbank, aidatsız kredi kartı sunan bankalarla rekabet konusunda geride kalmak istemedi ve Fix Kart’ ı oluşturdu. Fix Kart kullanıcıları, kredi kartı kullanıcılarının olağan olarak yıllık ödedikleri kart aidatlarını ödeme zorunluluğunda bulunmamaktadırlar. Bunun yanında Finansbank’ ın anlaşmalı bulunduğu işyerlerinden yapacakları alışverişlerde puan kazanma avantajlarını korumaktadırlar. Fix Kart sahipleri alışverişlerini dilerlerse taksitli dilerlerse tek çekim olarak gerçekleştirebilmektedirler. Bankanın kredi kartları için sunduğu diğer avantajlardan faydalanmak isteyen Fix Kart sahipleri, bankalarıyla temasa geçerek kartlarına bu hizmetlerin tanımlanması başvurusunda bulunabilmektedirler. Karta olağanın dışında tanımlanan her özellik için ödenmesi gereken bedeller bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu