Bankalar

En İyi KOBİ Bankasını Sizler İçin Araştırdık

Bir çoğumuz ülkemizin bankacılık sektörü konusunda dünya lideri bir pozisyonda olduğundan haberdar bile değildir. Fakat bu durum hiç umulmadık derecede gerçek bir durumdur. Ülkemizde yer alan bankacılık sistemi, bankacılık faaliyetleri, bankanın nüfusa katılım oranı ve vatandaşlara yardım konusundaki titizliği dünya çapında bir tutum sergilemektedir. Bu durum uluslarası finans kuruluşlarının raporlarında bile yer almaktadır. Hal böyle olunca en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış olan KOBİ kavramı gündeme gelmektedir. KOBİ ismi, küçük ve orta ölçekli bireysel işletmelere verilen adın kısaltmasından doğmuştur.  Peki bankaların KOBİ’lerle olan ilişkisi nereden kaynaklanmaktadır ? Bankalar KOBİ’lere yönelik bankacılık faaliyetlerine neden daha çok önem vermektedir ? Hiç şüphesiz, bu soruların cevapları her bankanın kuruluş nedeni olan “para” ‘dır.

Kobilere Bankalardan Destek
KOBİ olarak bilinen işletmeler, ülkedeki para akışının ve ticaret mekanizmasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkemizin, nitelikli ve katma değeri yüksek ürünleri ortaya çıkarma konusundaki sıkıntıları belli iken, kobilerin ticari hacimleri, ekonomimiz açısından bir lokomotif görevi görmektedir. Buradan yola çıkan bankalar ve finans kuruluşları, kobilere sınırsız ve hayale gelmeyen kolaylıklar sağlamaktan geri durmamaktadırlar. Bunun sebebi ise, doğru bir şekilde yönetilen, nakit akışları düzgün ve ekonomik yönden güçlü olan kobilerin en büyük banka destekçisi olmalarından kaynaklanmaktadır. Yani bu durumda iki taraflı bir kazanç söz konusudur. Bankaların kobilere sağlamış olduğu bell balı ana destekler; düşük faizli kredi, başka araçlarda finansman desteği ve nitelikli eleman istihdamı gibi konulardan oluşmaktadır. Bu durumların sonucunda yüksek kar elde eden kobiler, bankaların vazgeçilmez ortağı olmuş duruma gelmektedirler.

Peki En İyi Kobi Destekçisi Banka Hangisi?
Asıl başlığımıza gelirsek, bilinen en iyi kobi hizmeti veren bankalar kişiden kişiye göre değişmektedir. Fakat kağıt üzerinde verdikleri hizmetler değerlendirildiğinde, bir çok bankanın birbiri üzerine üstünlüğü söz konusudur. Bu üstünlükler genellikle bankaların kobilere karşı yaratmış olduğu kolaylıklarla doğru orantılı olarak gelişim göstermektedir. Bazı bankalar kobilere, dış ülkelere ihracat yapmaları için ücretsiz destek sunabilmektedirler. Çevirmen desteği, ticaret yapılacak ülkede yer alan hukuki aşamalar ve gümrük konuları başlığı altında desteği olan bankalar, çoğu kobi tarafından tercih edilmektedirler.

Faiz Oranları: Kobi bankacılığından bir diğer ve en önemli konuda, bankaların kobilere sağladığı finansmandaki faiz oranlarıdır. Kobiler, bireysel ve kurumsal müşterilerin almış olduğu kredi faizlerinden ayrı bir baremde işlem yaparlar. Bu durum da bir çok kobiyi bankayla işbirliği yapmaya iter. Örneğin 100 bin TL kredi çeken bir kobinin, 1 sene vadeli bir kredi aldığı takdirde geri ödeyeceği toplam tutar yaklaşık 108 bin TL’dir. Bu faiz oranları, diğer finans kullanıcılarının aldığı faiz oranlarıyla kıyaslandığında bir hayli düşüktür.

Teknik Altyapı: Kobi bankacılığında değerlendirilmesi gereken bir diğer olgu da, bankanın vermiş olduğu hizmetlere paralel olarak teknik altyapısının ve insan kaynakları hizmetlerinin yeterli olmasıdır. Fakat ülkemizde bu tür sorunlar çok sık olarak yaşanmamaktadır. Bunun sebebi en başta bahsetmiş olduğumuz, Türk bankacılık sisteminin çok gelişmiş olmasıdır.

Kobiler Hangi Bankayı Tercih Etmelidir ?
Devlet bankası olarak, kobi bankacılığında bir hayli ilerlemiş ve sektörde lider olan Halkbank, bir çok küçük ve orta ölçekli bireysel işletme tarafından güvenle tercih edilmektedir. Bunun bir çok sebebi mevcuttur. Halkbank’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kuruluşu olması, tamamen müşteri ihtiyacı doğrultusunda iş yapması ve kobilere olan düşük faizli kredi desteği bu sebeplerin başında yer almaktadır.

Bir diğer kobi bankası Türk Ekonomi Bankası olarak da bilinen TEB’dir. TEB, kobilere yönelik bir çok avantajı müşterisine sunmaktan çekinmeyen bir banka olarak bilinmektedir. Kobi bankacılığında da bu tutuma son derece önem veren TEB, kobilere karşı vermiş olduğu yüksek teknik destek ve düşük faizli kredilerle tercih konusunda üst sıralarda olan bir bankadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu