İş ve Para Dünyası
En Uygun Avantajlı Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi
Yazar: - 30 Haziran 2018
363
0

Yaşanan ekonomik krizlerin ardından da en güvenilir ve değer kaybetmeten yatırımın konut almak ve bu alanda yatırımda bulunmak olduğu her seferinde anlaşıldı.

İnşaat sektörünün temel amacı, kaliteli konutlar inşa ederek depreme ve diğer afetlere karşı evleri satın alacakları korumak ve daha iyi hizmet vererek sektörün devamlılığını sağlamaktır.

İnşaat sektöründeki yeniliklerden etkilenen ya da uzun zamandır bir ev almayı düşünen kişilerin, bankaların sunduğu konut kredisi fırsatlarına göz atmalarında fayda olacaktır. Konut kredilerinin faiz oranları ve vade sayıları, kredi masrafları, bankadan bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Bu aradaki küçük farklılıklardan ve konut kredilerinin uzun vadede geri ödenmesinden dolayı, ödenmesi gereken tutarda büyük değişimler gerçekleşebilmektedir. Konut alma niyetinde olan birisinin piyasadaki konut kredisi veren tüm bankaları ve kredi özelliklerini iyice araştırması ve sonrasında nihai karara varması yapılacaklar arasında en rasyoneli olacaktır.

En Avantajlı Konut Kredisi
En avantajlı kredi, kişinin kullanıp ihtiyacını giderdikten sonra, geri ödeme sürecinde zorlanmadan ödeyebileceği kredilerdir. En uygun kredinin bulunmasında kişilerin dürüst bir öz değerlendirme ardından ödeyebilecek oldukları kredi tutarlarını belirlemeleri ve daha sonrasında piyasa araştırmasına başlamaları önerilecektir. Kredi geri ödemeleri ve özellikle konut kredisi geri ödemeleri, uzun ve disiplin isteyen bir süreçtir. Konut kredilerinin vadelerinin ödenmesinde yaşanabilecek gecikmeler ya da aksaklıklar bankaların ipotek altındaki evler üzerinde işlem yaplamarına neden olabilecektir. Bu nedenle zorlanmadan kullanılacak kredi tutarları belirlenmeli ve disiplinli bir geri ödeme süreci oluşturulmalıdır.

Konut Kredisi Kullanmak İsteyenlerde Bankaların Aradığı Özellikler
Bankalar, sundukları hizmet ve ürünler sonrasında aldıkları geri ödemelerden kazanç sağlayan kuruluşlardır. Sundukları ürün ve hizmetlerin, hizmet sunumu sırasında imzalanan sözleşmedeki şartlar altında kendilerine geri dönmesini isterler ki ancak bu durumda hizmetlerinin karşılığını alacaklardır. Bankaların sunduğu kredilerden en popüler olanı, artık günümüzde ev almak isteyen kişilerin tek çare olarak baktıkları konut kredileridir. Konut kredilerinin geri ödeme süresinin uzun ve verilen kredi miktarının fazla olması, bankaların kredi kullanacak kişileri iyi şekilde araştırma ihtiyacına düşürmektedir. Kredi kullanımından sonra herhangi bir problem yaşanmasını istemeyen banka, kredi verecek olduğu kişilerin finansal geçmişlerini ve şimdiki finansal durumlarını derinlemesine araştırmaktadır. Bu araştırmalara kişilerin kredi skorlarına bakılarak başlanır ki kredi skorları, bankaların himet sunumu öncesinde kişileri değerlendirirken kullandığı en güçlü argümanlardandır. Konut kredisi almak isteyen kişilerin kredi skorlarının krediyi alabilmeleri için yeterli düzeyde olması gerekmektedir.

Aynı şekilde kişilerin finansal geçmişlerinin almak istedikleri kredi üzerinde etkisi olması gibi kredi almak istedikleri andaki finansal durumları da kredinin onay alması üzerinde etki sahibidir. Kredi almak isteyen bireylerin düzenli gelirlerinin olması ve krediyi karşılayabilecek düzeyde bulunması gerekmektedir. Ayrıca, isteklilerin konut kredisi almak için başvuruda bulundukları sırada başka bir kredi borçlarının bulunup bulunmadığı ve ödenmekte olan kredilerin varlığı da konut kredilerinin onaylanması üzerinde etki sahibidir.

Akbank’ tan Konut Kredisi
Akbank’ ın sunduğu konut kredisi fırsatından faydalanarak ev sahibi olacak kişilerin karşılaşacakları faiz oranı %1,11 oranında olacaktır. 100 bin TL değerindeki bir konut kredisi için hesaplama yapılacak olursa 120 ay vade üzerinden ödenmesi gereken aylık taksit tutarı 1,512 TL gibi bir değere denk gelecektir. Kredinin oluşması sırasında banka şubesindeki operasyonel giderler için 500 TL civarında kredi masrafı oluşmaktadır. Akbank’ tan 100 bin TL’ lik konut kredisi kullanacak olanların 120 ay yani 10 yıl sonrasında ödemiş olacakları toplam tutar 182.810 TL olacaktır.

Garanti Bankası Kiracıya Mortgage Kredisi
Garanti Bankası’ ndan kullanılacak olan konut kredisinde kişilerin karşılaşacakları faiz oranı %1,20 oranında olacaktır. 120 aylık yani 10 yıllık bir geri ödeme sürecinde ödenmesi gereken aylık taksit 1.722 TL değerinde olacaktır ve bankada oluşacak diğer masraflar 500 TL değerindeki dosya masrafı, 620 TL değerindeki ekspertiz değeri ve 160 TL değerindeki ipotek ücreti olarak sıralanabilir. Vade bitiminde yani 10 yılın sonunda ödenmiş olacak toplam borç 173.534 TL olacaktır.

Yapı Kredi Bankası’ ndan Konut Kredisi
Yapı Kredi’ den konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin 100 bin TL’ lik konut kredisi kullanmaları durumunda karşılaşacakları faiz oranı %1,09’ dur. 120 ay yani 10 yıl boyunca ödeyecek olduklar aylık kredi taksiti 1.497 TL olacaktır ve 10 yıl sonunda ödenmiş olacak toplam borç tutarı 180.970 TL olacaktır. Kredi oluşturulması sırasında bankada oluşacak çeşitli masraflar olmaktadır ve bu mastaflar da 500 TL değerindeki dosya masrafı, 185 TL değerindeki ipotek ücreti, 545 TL değerindeki ekspertiz ücreti gibi sıralanabilir.

Anaolubank’ tan Konut Kredisi
Anadolubank’ tan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler, 100 bin TL değerindeki konut kredisini kullanmaları durumunda %1,20 oranında kredi faiz oranıyla karşı karşıya kalacaklardır. 120 ay boyunca ödemeleri gereken aylık kredi taksit tutarı 1.576 TL olacaktır ve vade bitiminde ödenmiş olacak toplam borç 190.161 TL olacaktır. Kredinin oluşturulması için bankada meydana gelecek ve kredi alacak kişilere yansıtılacak olan masraflar da 500 TL değerindeki dosya masrafı, 445 TL değerindeki ekspertiz ücreti gibi olacaktır. Banka, satın alınacak olan evlere uygulanacak olan ipotek işlemleri için ücret talebinde bulunmamaktadır.


Halkbank’ tan Konut Kredisi
Akbank’ ın sunduğu konut kredisi fırsatı, belki de piyasadaki bankaların oluşturduğu konut kredilerinin en düşük faiz oranına sahip olanıdır. 120 ay vadeli ve 100 bin TL değerindeki konut kredisi için bankanın uygulayacağı faiz oranı %0,95 oranında olacaktır. Bu faiz oranlarıyla aylık ödenmesi gereken kredi taksit miktarı 1.400 TL olacak ve vade bitiminde ödenmiş olacak toplam borç 169.334 TL’ yi bulacaktır. Kredinin oluşturulması sırasında bankada oluşan ve tüketicilere yansıtılacak masraflara gelince, 500 TL değerindeki dosya masrafı, 155 TL değerindeki ipotek ücreti ve 650 TL değerindeki ekspertiz ücreti, kredi kullanacak olanların karşısına çıkmaktadır.

Türkiye İş Bankası’ ndan Konut Kredisi
Türkiye İş Bankası’ nın sunmakta olduğu konut kredisinde, 120 ay vadede ve 100 bin TL değerindeki bir kredide bankanın vereceği faiz oranı %1,05 oranında olacaktır. 120 aylık vade sürecinde aylık olarak ödenmesi gereken kredi taksiti 1.469 TL olacaktır ve vade bitiminde ödenmiş olacak olan toplam kredi borcu 177.703 TL olacaktır. Kredinin hazırlanması sırasında bankada meydana gelen operasyonel işlemlerin masrafları tüketiciye yansıtılacaktır ve bunlar da 850 TL değerindeki ekspertiz ücreti, 500 TL değerindeki dosya masrafı olacaktır. Banka, kredi kullanılan evin ipotek işlemleri için ücret talebinde bulunmamaktadır.

ING Bank’ tan Konut Kredisi
ING Bank’ tan konut kredisi kullanacak olanlar 120 ay vade ve 100 bin TL’ lik konut kredisi başvurularında % 1,12 oranındaki faizle karşılaşacaklardır. Kredinin kullanılması durumunda, 10 yıl boyunca aylık olarak ödenmenmesi gerekecek olan taksit tutarı 1.519 TL olacaktır. Vade sonunda tüm borcun bitmesiyle ödenmiş olacak toplam borç 183.669 TL olacaktır. Kredinin oluşturulması için bankanın müşterilerine yansıttığı masraflara gelinecek olursa 650 TL değerindeki ekspertiz ücreti, 500 TL’ lik dosya masrafı ve kredi kullanılacak olan evlerin ipotek işlemleri için 189 TL değerindeki ipotek ücreti şeklinde olacaktır.

Kuveyt Türk’ ten Konut Kredisi
Konut kredisi kullanarak ev alacakların kredi kullanacakları bankayı Kuveyt Türk seçmeleri halinde, 100 bin TL’ lik konut kredisi kullanımı ve 10 yıllık vade seçeneğinden faydalanılması durumunda karşılaşılacak olan faiz oranı %1,16 olacaktır. Bu faiz oranıyla vade boyunca ödenmesi gereken aylık kredi taksiti 1.547 TL ve vade bitiminde kişilerin ödemiş olacakları toplam borçları 187.013 TL olacaktır. Kredinin oluşturulması için bankada meydana gelen masraflar tüketicilere yansıtılacaktır ve ödenmesi gereken masraflar 500 TL dosya masrafı, 550 TL ekspertiz ücreti ve 220 TL değerinde ipotek ücreti olacaktır.

Bank Pozitif’ ten Konut Kredisi
Ev almak için konut kredisi kullanacak olanların, kredi kullanacak oldukları bankayı Bank Pozitif şeçmeleri ile bankanın 10 yıl vade ve 100 bin TL değerindeki konut kredisi için uygulayacağı faiz oranı %1,15 olacaktır. Bu şartlarla 10 yıl boyunca, her ay ödenmesi gereken aylık kredi taksit tutarı 1.540 TL ve vade sonuna kadar ödenecek toplam borç 186.049 TL olacaktır. Kredilerin oluşturulması için bankada meydana gelen masraflar müşterilere yansıtılacaktır ve bu masraflar da şu şekilde sıralanabilecektir; 500 TL değerindeki dosya masrafı, 528 TL değerindeki ekspertiz ücreti, 142 TL değerindeki ipotek ücreti olacaktır.

Burgan Bank’ tan Konut Kredisi
Burgan Bank’ tan konut kredisi kullanacak olanlar için banka, 100 bin TL değerindeki kredi ve 120 ay vade için %1,29 oranında faiz uygulamaktadır ki bu şekilde, aylık olarak ödenmesi gereken taksit tutarı 1.642 TL olmaktadır. Kredinin kullanılması ve 10 yıl sonra tüm borçların ödenmiş olması durumunda ödenmiş olacak toplam borç 198.829 TL olacaktır. Burgan Bank’ ın konut kredisini oluşturması sırasında banka şubesinde meydana gelen operasyonel işlemlerden kaynaklanan masraflar tüketicilere yansıtılmaktadır ve bunlarda; 1000 TL değerinde ekspertiz ücreti, 500 TL değerindeki dosya masrafı, 185 TL değerindeki ipotek ücreti gibi sıralanabilir.

Denizbank’ tan Konut Kredisi
Konut almak için konut kredisi kullanacak olanların kredi kullanacak oldukları bankayı Denizbank olarak belirlemeleri durumunda banka, 100 bin TL değerindeki kredi ve 120 ay vade için kapıları %1,30 oranında faiz oranıyla aralamaktadır. Bu faiz oranlarıyla kullanılacak konut kredisinde, aylık olarak ödenmesi gereken kredi taksiti 1.650 TL, vade boyunca borçların düzenli şekilde ödenmesi durumunda ödenmiş olacak toplam borç 199.383 TL olacaktır. Kredi oluşturulurken meydana gelen ve tüketiciye yansıtılacak masraflar da şu şekilde olacaktır; 700 TL değerindeki ekspertiz ücreti, 500 TL değerindeki dosya masrafı ve 148 TL değerindeki ipotek ücreti olacaktır.

ICBC Bank’ tan Konut Kredisi
Konut kredisi için ICBC Bank’ ı tercih edenler, 100 bin TL değerinde ve 120 ay vadeli konut kredileri için %1,35 oranında faiz değerleriyle karşılaşacaklardır. Bu şartlar altında kullanılacak konut kredisinde aylık olarak ödenmesi gereken kredi taksit tutarı 1.687 TL, vade boyunca tüm taksitlerin düzenli şekilde ödenmesi ve borcun kapatılması durumunda ödenmiş olacak toplam borç 203.653 TL olacaktır. Kredi sunumu için oluşacak ve tüketicilere yansıtılacak olan kredi masrafları da şu şekilde olacaktır; 450 TL ekspertiz ücreti, 500 TL dosya masrafı, 189 TL ipotek ücreti gibi.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

En Uygun Avantajlı Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi

Yorumlar

Yorum ya da soru sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ