Kariyer

Enka İnşaat İş Başvurusu

Enka İnşaat iş başvurusu ve firmanın insan kaynakları politikaları hakkında bilgiler vereceğiz. Bu makaleyi okuduktan sonra Enka İnşaat’a hızlı ve kolay bir şekilde iş başvurunuzu gönderebileceksiniz. Sizlere öncelikle tavsiyem iş başvurusu yapmak istediğiniz Enka İnşaat hakkında öncelikle verdiğimiz bilgileri okuyun. Kariyer yapmak isteyeceğiniz firmanın tarihçesini bilmek size büyük avantaj kazandıracaktır.

Enka İnşaat Tarihçesi
1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olan iki inşaat mühendisi olan Şarık Tara ve eniştesi merhum Sadi Gülçelik nezdince kurulan bir ortaklık şirketi olarak kuruldu. Hizmet vermeye başlaması ile birlikte ENKA kurucularının yoğun çalışması ve kendi hayatlarından fedakarlık etmesi ile oldukça güç kazanmıştır.

Yeni kurulmuş olan bu şirket İstanbul’da İstinye Karayolu Köprüsü ve Rıhtımının yanı sıra Babaeski-Kuleli gibi oldukça büyük inşaat projelerinde aktif bir şekilde rol almıştır. Bunlara ilave olarak üst düzey isimlerin dikkatini çekmesi nedeni ile de pek çok firma gibi standart işlerle uğraşmak yerine daha çok özel teknik isteyen ya da zorluk derecesi daha fazla olan projeler ile ilgilenmiştir.

Bütün bunlar bir yana karmaşık tasarım ve mühendislik çalışmaları gereken ve risk içeren işler ile faaliyet göstermesinden ötürü pek çok kişi tarafından takdir görmüştür. Hizmet vermeye başlaması ile birlikte yönetim ve personel ile birlikte mühendis ve işçiler hep beraber iş yükünde hareket etmiştir. Bundan ötürü de ENKA samimi ve işbirliği halinde kendi işlerini yürütmeye devam etmiştir.

Türkiye ve Yurtdışında Büyük Başarılar; İlk kurulduğu zamanlarda en önemli projeleri arasında yer alanlar ise, “İstanbul’da Unkapanı Üst Geçidi, General Electric Motors Fabrikası ve Haydarpaşa Tahıl Ambarı; Mudanya’da Siemens Kablo Fabrikası; İzmit’te Goodyear lastik fabrikası; Gebze’de Chrysler Kamyon Montaj Fabrikası; Giresun’da Aksu Kâğıt Fabrikası” şeklinde ifade edilmektedir. 1970’lerin başında ENKA firması 10 tane yırt dışı olmak üzere toplamda 35 tane projeyi aynı anda yürütme başarısını elde etmiştir. Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pek çok yabancı şirket ile yapılan sözleşmeler sayesinde iş ortaklıkları yapılmıştır.

1970-1980 Yılları Arası
Yabancı şirketler ile gerçekleştirilen bu adımlar ve iş birlikleri sayesinde ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve Alman ortak ile beraber Ortaköy Viyadükleri ve Boğaz Köprüsünün bağlantı yollarının yapımında yer almak üzere ilk olarak 1970’de uluslararası bir ihaleyi kazanma başarısını elde etmiştir. Daha sonrasında ENKA aynı sene içinde Libya’da yer alan Bingazi’de çimento fabrikasının inşasını gerçekleştirmiştir.

660 m uzunluğa sahip İzmit açık tüneli, 580 m uzunluğunda olan Dilderesi ve 440 m uzunlukta Hereke ikiz tüp tünelleri ile Anadolu’daki karayolu projelerinde oldukça söz sahibi olan bir yol çizmeye başlamıştır. aynı zamanda ENKA firması 1970’de içerisinde Tunçbilek Termik Elektrik Santrali ve Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy linyit ateşlemeli santrallerin de olduğu elektrik santrali projeleri ile çok güzel bir yükseliş yaşamıştır.

Türkiye’de yer alan diğer büyük projelerin yanı sıra aynı zamanda Türkiye’deki endüstriyel tesisler içinde en büyüğü olan İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nın kok fırınları, hammadde tedarik sistemleri, hadde makinesi fabrikaları ve maden eritme ocakları gibi belli bir alanda uzmanlık isteyen faaliyetlere yönelerek işlerine devam etmiştir.

Enka İnşaat Yurtdışı Faaliyetleri
Daha sonrasında ise Türkiye, Suudi Arabistan, Libya, Ürdün ve Irak ülkelerinde bulunan Almanya, Polonya, Avusturya, İngiltere, Fransa, Ürdün ve Japonya gibi pek çok farklı ülkede yer alan oldukça  büyük firmalar ile işbirliği yapılması gibi adımlar atılmıştır. Bu zaman içinde ENKA üç faaliyet alanında kendi adına yoğunlaşma kararı almıştır. Bunlar ise inşaat, üretim ve ticarettir. Bundan ötürü de 1972 senesinde ENKA İhracat-İthalat Şirketi kurmak gibi bir yol çizmiştir.

ENKA iş hacmindeki ortaya çıkan bu büyüme sayesinde karşılıklı şekilde uzmanlaşmış olan departmanlarını kendini kanıtladığı uzmanlık alanlarında büyük yatırımlara sahip özel ve kendi adına işler üstelenen firmalar haline gelmesini başarmıştır. Bu bahsi geçen şirketler ise çelik yapıların/bileşenlerin üretimi ve inşasını sürdürme işini üstelenen Çimtaş; hafriyat ve zemin mühendisliği amacı ile kurulan Titaş ve kazık çakma işlerini yapmak amacı ile kurulan Kasktaş yer almaktadır.

1981-1990 Yılları Arası
1980’li yılların başı ile beraber ENKA Tasluca ve Kerbela Çimento Fabrikaları’nın inşa edilmesi ile birlikte Irak’ta; Suudi Arabistan’da ise Riyad Su İletim Sistemi, Al Khafji Tuz Giderme Tesisi ve Medine Konut Projesi işleri ile farklı ülkelerde imzasını atmaya başarmıştır. Türkiye’deki işlerinden biri olan Gerede-Ankara oto yolu ve Ankara çevre yolu, Irak’ta ise Bekhme Barajı ve Libya’da Ras Lanuf ve Brega Yeni Kent projeleri hakkında ENKA’nın ilk büyük ölçekli projeleri arasında yer aldığını eklemek gerekli olacaktır.

Bunların yanı sıra diğer büyük bir proje ise ülkemizde 1.200 MW kapasitesi olan Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Elektrik Tesisine de imza atmıştır. 1980’nin sonuna değin  ENKA İhracat-İthalat Şirketi Türkiye yer alan ihracat şirketleri içinde en büyük ticari kuruluşu olmayı başarmıştır. Bunların yanı sıra ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. dünyada yer alan en büyük 64. Uluslararası Yüklenicisi olmaya hak kazanmıştır. Bunlara ek olarak ENKA Spor, Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurulmasını da beraberinde getirmiştir. Sadi Gülçelik Spor Merkezi ise 1983 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Aynı zamanlar içinde şirket rafineri, petrokimya ve boru hattı  gibi projelerde de kendi imzasını atmaya devam etmiştir. 1984 senesi içinde Japon ortağı ile işbirliği yaparak Irak-Türkiye ham petrol boru hattını genişletilmesi ve kapasitesinin yükseltilmesini sağlamaktır. Bunların yanı sıra enstrümantasyon ile birlikte pompa istasyonlarını teslim etmeyi başarmıştır. ENKA firması 1986’da 118 km uzunluğuna sahip bir bölümü kıyıdan uzak olacak şekilde Marmara Denizinde yer alan Türkiye Bulgaristan sınırı ile Ankara’ya kadar  olan 842 kimlik uzunlukta olan bir doğal gaz boru hattının inşa edilmesi adına bir Fransız şirketi ile ortaklık işine girmiştir.

1986 yılı ile birlikte İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının kurulması sonrasında ENKA hisseleri 2002’deki birleşmenin neticesinde ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. şeklinde iken artık ENKA Holding Yatırım A.Ş. ismi ile kısmen de olsa borsada işlem görmüştür.

Enka İnşaat iş başvurusu
Enka İnşaat iş başvurusu

Enka İnşaat İş Başvurusu; İş başvurunuzu online ve hızlı bir şekilde yapmak için cv bilgilerinizi recruitment@enka.com ya da hr@enka.com mail adresine gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz özgeçmiş bilgileriniz Enka insan kaynakları tarafından incelenecek ve size uygun açık iş pozisyonu olduğunda geri dönüş olacaktır. Konuyla alakalı detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Kariyer.net Enka İnşaat İş Başvurusu; Başvurunuzu kariyer.net üzerinden yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer kariyer.net üyeliğiniz varsa e-mail atmak yerine bu site üzerinden de özgeçmiş bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

Enka İş İlanlarıBuraya tıklayarak Enka İnşaat açık iş pozisyonlarını listeleyebilirsiniz. Eğer açık iş pozisyonu yoksa genel başvuru yapmanız gerekmektedir.

Enka Yurtdışı İş İlanları; Enka İnşaat’ın yurtdışı faaliyetlerinde bulunmak ve kariyerinizi yurtdışında yapmak istiyorsanız recruitment@enka.com ya da hr@enka.com adresine göndereceğiniz cv dosyanızda bu durumu belirtmeniz gerekmektedir. Yukarıda yer alan link üzerinden de yurtdışı açık iş pozisyonu olup olmadığına bakabilirsiniz.

Enka İnşaat iş ilanları
Enka İnşaat iş ilanları

Enka İnsan Kaynakları Hakkında
Enka iş başvurusu yapan adaylara insan kaynakları departmanı tarafından geri dönüşler iş ihtiyacına göre belli zamanlarda yapılmaktadır. Sizlere tavsiyemiz 6 ay içerisinde geri dönüş yapılmadığında tekrardan cv bilgilerinizi göndermeniz olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özgeçmiş bilgilerinizi recruitment@enka.com adresine mail ile gönderebilirsiniz. Yurtdışında çalışmak isteyen adaylar bunu cv dosyalarına uygun bir şekilde eklesinler.

Enka İnşaat Personel ve İşçi Alımı Hakkında
Enka İnşaat bünyesine zaman zaman işçi alımı, mühendis ya da kısaca beyaz yaka, mavi yaka personel alımı yapmaktadır. Dönem dönem kariyer.net ve kendi sitesi üzerinden açık pozisyonlar açmaktadır. Adaylarında göndermiş oldukları cv dosyaları havuzda birikmektedir ve iş ihtiyacına göre bu cv dosyaları değerlendirilmektedir.

Öğrenciler İçin Staj Başvurusu; Öğrencilerde staj başvurularını recruitment@enka.com adresine gönderebilirler. Bu konuda detaylı bilgi almak için +90 (212) 376 10 00 numaralı telefonu arayarak insan kaynakları departmanına bağlanabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Enka İş Başvurusu hakkında sorularınız varsa alt kısımdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Güncel iş ilanları ve iş fırsatları için sitemizi Twitter ve Facebook üzerinden takip etmenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu