İş ve Para Dünyası
Ev Alımlarında Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Örnek Hesaplama Formülü
Yazar: - 03 Temmuz 2018
398
0
Ev Alımlarında Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Örnek Hesaplama Formülü

Konut alım satım işlemlerinin gerçekleşmesi sırasında evin bedeli dışında kişilerin karşı karşıya kaldıkları çeşitli masraflar oluşabilmektedir.

Tapu masrafları da ev alım ve satım işlemlerinin gerçekleşmesi sırasında tarafların ödemeleri gereken masraflar arasındadır.

Ödemesi gereken tapu harçları, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olarak alınmaktadır. Alıcı ve satıcının anlaşmaları durumda tapu harcını tek bir tarafın karşılaması da mümkün olmaktadır. Konut alım satımı sırasında oluşacak olan tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamakla birlikte alıcı ve satıcıdan yüzde 4 olmak üzere alınacaktır. Ev alım satımları sırasında alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı alınmak üzere hesaplanan harçlar evin değerinin binde 20’ si şeklinde olmaktadır.

Tapu Harçlarının Hesaplanması
Ev alacak ya da satacak olanların en çok merak ettikleri sorular arasında tapu dairelerine ödemek durumunda oldukları harçların ne kadar olduğu gelmektedir. Yazıda açıklanacak bilgiler ışığında ödenmesi gereken tapu harçlarının hesaplanması mümkün olacaktır. Halk arasında tapu masrafı olarak da bilinen tapu harçları, ev alım satımı sırasında tapu daireleri tarafından her iki taraftan da alınan masraflardır. 2012 yılına kadar geçerli olan yasal düzenlemeye göre kişilerden binde 16,5 oranında tapu harcı alınmaktaydı ve toplamda, evin değerinin binde 33’ ü şeklinde olmaktaydı. Daha sonraki düzenlemelerle taraflardan alınacak masraflar binde 20’ şer olacak şekilde tapu harcı ödenmesinin zorunlu tutmaktadır. Anlatılanların daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek yardımıyla, ev alım ve satımı sırasında oluşan tapu harçlarının nasıl hesaplanabileceği gösterilecektir.


Örnek vermek gerekirse; 250 bin TL’ lik bir evin satışında oluşacak tapu harcı, satışında bildirilmiş olan gerçek değeri üzerinden binde 20 oranında hesaplandığında 5 bin TL olmaktadır. Her iki taraf da 5 bin tl ödeyerek, toplamda ev için ödenecek olan tapu harcı 10 bin TL olarak belirlenecektir. Tapu harçlarına ek olarak , tapu dairelerinde ödenmesi gereken döner sermaye harçları 2016 yılı itibarıyla 120 TL olarak belirlenmiştir. Döner sermaye harçlarında gerçekleşen bu artışla birlikte tapu harçlarında herhangi bir artış yaşanmamıştır.

Bazı zamanlarda, dönemsel olarak tapu harçlarında indirime gidilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse 2017 yılında gerçekleştirilen tapu harcı indirimi örneğince bazı dönemlerde bu gibi harçlara çeşitli indirimler getirilebilmektedir. 2017 yılında Eylül ayına kadar geçerli olacak bu tapu harcı indirimiyle kişilerin 500 bin TL’ lik ev alımlarında ödemeleri gereken tapu harcı 10 bin TL yerine 7,500 TL olacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ