İş ve Para Dünyası
Ev Alırken Tapu Bedeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
Yazar: - 30 Temmuz 2018
246
0
Ev Alırken Tapu Bedeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Gelecekte değerlendirmek ve kullanmak amacıyla ya da yalnızca fiyatının yükselmesi beklenerek yatırım aracı olarak kullanmak amacıyla alınan arsa ve arazilerin satın alımında, arsaların bedelleri olarak ödenen paraların dışında da gider kalemleri oluşmaktadır.

Daha sonra çeşitli projelerde değerlendirmek, ev yapmak ya da yalnızca değerlenmesinden sonra satmak amacıyla alınan arsa ve araziler için çeşitli giderler oluşmaktadır ve bu giderlerden biri de tapu masrafı olmaktadır. Arsa alımı sırasında oluşacak masrafların önceden bilinmesi ve bunlara göre daha önceden önlem alınması, kişilerin kötü sürprizlerle karşılaşmalarını önleyecek ve bunlara karşı hazırlıklı olmalarını sağlayacaktır.

Tapu Masrafı Nedir ve Nasıl Ödenir?
Sahipliği bulunulan bir arsa ya da gayrimenkul bulunması durumunda ve arsa ya da gayrimenkul satın alma durumlarında satıcı ve satın alan kişilerin tapu masrafı ve diğer adıyla tapu harcıyla karşılaşmaya hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Satın alma işlemini gerçekleştirenden de satış işlemini gerçekleştirenden de tapu dairesi %2’ lik bir komisyon almaktadır. Taraflar arasında anlaşmaya varılması durumunda bu harcın tamamının taraflardan birisinin ödemesi de mümkün olmaktadır. 150 bin TL’ lik bir ev için tek bir tarafın ödemesi gereken tapu harcı 3 bin TL; iki tarafın toplamda ödemesi gereken tapu harcı 6 bin TL olmaktadır.


Tapu İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?
Arsa ya da gayrimenkul satın alma ve satma işlemlerinin tamamında tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için yaşanılmakta olan ildeki tapu dairelerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında hem alıcıdan hem de satıcıdan alınan tapu masrafının yanı sıra kişilerden ek olarak döner sermaye ücreti, satışı gerçekleştirilen gayrimenkulün durumuna bağlı olarak veraset ve intikal vergisi gibi giderler de eklenebilmektedir.

Tapu dairesinde gerçekleştirilecek olan işlemlerin sorunsuz bir şekilde işlemesi için satıcı tarafın en eski 6 aylık olan bir vesikalık fotoğrafı ile kimlik belgesi, kimlik belgesi fotokopisini yanında bulunduruyor olması; alıcı tarafın en eski olacak şekilde 6 aylık 2 adet vesikalık fotoğrafını, kimlik belgesini ve kimlik belgesi fotokopisini işlemlerini gerçekleştirileceği tapu dairesine getirmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak satışı gerçekleştirilen taşınmazın belediye rayiç belgesi, tapusunun aslı ve fotokopisi ve eğer varsa ipotek belgelerine gereksinim duyulmaktadır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ