Krediler

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Evde çalışan, kendi yaptıkları ev ürünlerini satarak ek gelir sağlayan, maaş bordrosu bulunmayan kadınlar için de kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ev hanımlarının ve aile gelirine evinde yürüttüğü ek işlerle destek olan kadınların kredi kullanma ihtiyaçları doğduğunda sayılan bankalardan birine başvurarak kredi almak hakkına kavuşabilirler.

Akbank, Halkbank, Denizbank, İşbankası, HSBC, TEB, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank gibi bankalar, ev hanımlarına yönelik kredi paketleri hazırlamakta ve bu kişilerin bankadan kredi kullanma imkanına kavuşmalarını sağlamaktadır.

Sayılan bu bankalar, ev hanımlarına özel, uygun faizli krediler oluşturmaktadırlar. Evlere iş veren firmalardan iş alıp bunlarla meşgul olan ya da evde kendi yaptığı ürünleri satarak aylık belirli bir gelir elde eden fakat elde ettikleri bu gelirleri belgeleyemeyen ev hanımları için yukarıda saymış olduğumuz bankalar, ev hanımlarının aylık gelirlerine göre ödeyebilecekleri düzeyde krediler hazırlamaktadır. Ev hanımlarının kredi alabilmeleri için bankaların kişilere kredi verirken gözettikleri kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Bunlar; sorunsuz bir kredi skoruna sahip olmaları, icra işlemine tabi olmamaları, daha önce eğer kullanmış iseler kullandıkları kredileri geri ödemelerinde herhangi bir sorunun görünmüyor olması önem taşımaktadır.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Kullanabilirler?
Bankalar, kredi skorlarında ve borç ödeme alışkanlıklarında sorun olmayan kişilere zaten yoğun olarak kredi vermektedirler. Ancak kredi kullanan müşteri portföylerini genişletmek isteyen bankalar, aylık düzenli gelirleri olmayan ev hanımlarına da kredi paketleri hazırlamaya başlamışlardır. Bankalar genellikle ev hanımlarının eşlerinin maaş bordroların baz alarak kredi oluşturmaya başlamaktadırlar. Ayrıca ev hanımlarının üzerine olan gayrimenkul, ev arsa ve benzeri taşınmazlar bulunuyorsa ev hanımları, kredi almak istedikleri bankalara bu taşınmazları güvence olarak gösterip daha sonra kredilerini çekebilmektedirler.  Bankalara taşınmazların teminat olarak gösterilmesi durumunda alınan kredilerin türü ihtiyaç kredisi olmaktadır. Aynı zamanda ev hanımları, kamu bankalarının hepsinden 20 bin TL’ ye kadar kredi kullanma şansına sahiptirler.

Ev hanımlarının kredi başvurusunda bulundukları bankalar kendilerinin daha önce kredi kullanıp kullanmadıklarını da incelemektedirler. Eğer ev hanımlarının daha önce kullanmış oldukları krediler varsa kredilerin geri ödenme düzeni banka tarafından çok önemli bir değerlendirme ölçütüdür. Daha önce sorunsuz bir şekilde alınmış ve borcu kapatılmış bir kredinin varlığı yeni kredi başvurusunda bulunulan bankaya kişiler hakkında güven verecektir.

Ev hanımları daha önceleri eşlerinin ek kartlarını kullanarak gerekli harcamalarını gerçekleştirirlerdi fakat şimdilerde bankalar, ev hanımlarının da kendi adlarına kredi kartlarına sahip olmasının önünü açtılar. Ev hanımlarının kendi adlarına aldıkları kredi kartlarını aktif şekilde kullanmaları ve ödemelerini düzenli bir şekilde aksatmadan yapmaları, kendilerinin kredi skorlarını arttıracak ve ileride başvuracakları kredilerin onaylanma olasılığını yükseltecektir. Bu kredi kartlarının düzenli  kullanılmasıyla ilerleyen 2 ay içerisinde yapılacak kredi başvurusunun onaylanma ihtimali öncesine göre yükselmiş olacaktır.

Bayanlara Devlet Teşvik ve Hibe Kredileri
18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük kadınların istihdam edilmesi durumunda işverenlerin işçileri için ödemeleri gereken prim 48 ay boyunca işsizlik sigortası fonu tarafından karşılanmaktadır. İstihdam edilen kadınların İş-Kur’ da halihazırda kayıtları bulunuyorsa kişilerin primlerinin İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödenmesi 54 aya çıkmaktadır.

İşyeri açma fikrine sahip olan ev hanımlarına yönelik Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir çalışma yürütmektedir. Bakanlık aracılığıyla bir girişim fikri olan ev hanımları fikirlerini hayata geçirebilmek amacıyla 15 bin TL’ ye kadar kredi alabilmektedirler. Aynı zamanda kredinin alımından ve projenin hayata geçirilip başarılı şekilde ilerletilmesinden sonra bakanlık, vermiş olduğu kredinin bir kısmını hibe etmektedir. Bakanlıktan kredi desteği alan ev hanımları projelerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesiyle kredilerinin bir kısmını hibe olarak alabilmeleri gibi kredinin kalan kısmının geri ödemesi için de ödemelerin 2. Yılının sonunda kalanını 6 yılda eşit taksitler şeklinde ödeyebilmektedirler.

Evde kendi çabalarıyla çalışan, ek gelir sağlayan, evlere iş veren firmalardan iş alarak gelir sağlayan fakat gelir belgesine sahip olmayan ev hanımları, kredi kullanmak istediklerinde bankaların telefon bankacılıkları, banka şubeleri ve internet şubeleri aracılığıyla başvuruda bulunabilmektedirler. Ev hanımları, kredi alabilecekleri bankaları telefon bankacılık numaraları aracılığıyla arayarak kredilerin detayları konusunda bilgi alabilirler ve kendilerine en uygun olacak olan kredi ve bankayı belirleyebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu