İş ve Para Dünyası
Ev Kredisinde Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir?
Yazar: - 03 Nisan 2018
374
0
Ev Kredisinde Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Kirada oturdukları evden kurtulmak ve artık kendi evine sahip olmak isteyenler ile bir yatırımda bulunmak, çocuklarına ya da torunlarına bırakabilecekleri kalıcı şeylerin olmasını isteyenlerin başvurdukları yatırım araçlarının ilk sıralarında konut alımı gelmektedir.

Konut alımı için de kişilerin uzun zamandır para biriktiriyor olmaları ve evin tamamını ya da tamamına yakınının karşılayabilecek olması gerekmektedir.

Uzun zaman önce oluşturulmaya başlanmayan bir konut fonunun olmaması durumunda kişilerin yatırım olması için ya da içinde oturmak için alacak oldukları evlerin finansmanı için en sık başvurdukları finansman yöntemi, bankaların sunmakta olduğu konut kredileridir. Alınacak olan evin büyük kısmı için hazırlanacak olan konut kredileri, kişilerin uzun borçlarını uzun zamana yayarak evin toplam değerine nazaran daha küçük paylar şeklinde ödenmesiyle kullanılan kredilerdir. Uzun vadeler, kişilerin büyük kredi taksitlerinin altında ezilmelerini önlerken bir taraftan da ödenmesi gereken faiz oranı artmaktadır.

Konut Kredisi Alınırken İzlenecek Yok
Konut kredisi kullanabilmek için alınacak olan evin belirlenmesi ve evin satın alımı için kredi kullanılacak olan bankanın belirlenmesi gerekmektedir. Bankaya giderek satın almak istenen ev için kredi başvurusunda bulunulur. Herkesi ister ki bankalardan alınacak olan kredi ile satın alınacak olan evlerin tamamı finanse edilebilsin fakat gerçekte bu gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ nun kararına ve düzenlemelerine göre, kredi kullanılarak satın alınacak olan konutların tamamı için kredi oluşturulamamakta, kredi kullanılarak satın alınacak olan evlerin değerinin belirlenmesi için konutlara eksper gönderilerek evlerin değer tespiti yapılmakta ve evlerin tespit edilen değerlerinin maksimum oranda %75’ i kadar kredi sunumu gerçekleştirilebilmektedir. Yani, internette bazı adreslerde rastlanabilecek olan evin tamamına kredi adıyla yazılan ve söylenenler gerçeğe o kadar da yakın değildir.


Bankalar, kredi sunumunda bulunurken kendilerini güvence altın almak istedikleri için kredi kullanımında kişilerin kendilerine teminat göstermelerini isterler. Konut kredisi sunumu sırasında da alınacak olan evlerin kendilerine ipotek edilmesi durumunda kredi sunumunda bulunacaklardır. Satın alma işlemine konu olacak olan konutların tamamına kredi verilmesi ve kredi ödemesinde bir sorun oluşması durumunda açık arttırmada satılan evler, bankaların zararını tamamen karşılamayacağı için bankalar da konut kredisi oluştururken evlerin %75’ ine kadar kredi sunumunda bulunmaktadırlar.

Konut Alırken Ne Kadar Paramız Olması Gerekir?
Konut alacak olanlar için, ev sahibi olmak için en sık başvurulan finansman yöntemi, bankaların sunduğu konut kredileridir fakat bu kredilerin kullanımı ile ev almak için kişilerin ellerinde alacak oldukları evlerin en azından %25’ i kadar paraları olmaları gerekmektedir. Ev alacak olanların akıllarında olan ve sıklıkla başvurdukları konut kredisi ile ihtiyaç kredisini aynı zamanda kullanarak alınacak olan evlerin yalnızca kredi ile alınması durumunda bankaların tamamı sıcak bakmayabilir. Konut kredisi ödemesi devam eden ya da tam tersi, ihtiyaç kredisi ödemeleri devam eden kimselerin diğer kredileri kullanmaları için banka onay vermeyebilecek ve bu durumda evin satın alımı için gereken finansman sağlanamamış olacaktır. Bu nedenle ki ev alacak olanları en azından alacak oldukları evlerin %25’ lik kısmını biriktirmiş olmaları, varsa ellerinde bulunan altınları nakite dönüştürmeleri ya da eşlerine kredi kullandırarak %25’ lik kısmı kapatmaları mümkün olmaktadır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ