İş ve Para Dünyası
Evde Yapılan El İşi Ürünlerini İnternet Üzerinden Satılması
Yazar: - 26 Ağustos 2018
466
0
Evde Yapılan El İşi Ürünlerini İnternet Üzerinden Satılması

Birçok kişi işinin stresinden uzaklaşmak, sanatsal ürünler ortaya koymak, başka bir alanda daha bilgi ve beceri sahibi olmak, daha fazla üretken olmak için kendi iş sahaları dışında yetenekler edinmektedir.

Üretken olmanın yanı sıra herhangi bir işi olmayan ve zamanının çoğunu evde geçiren kişiler de hem üretken olmak ve iyi zaman geçirmek, hem de üretmiş olduğu ürünleri satmak ve gelir sağlamak için çalışmaktadırlar. Artık herhangi bir yetenek kazanmak ve ürün ortaya koymak, internetin olmadığı zamanlara kıyasla oldukça kolaylaşmıştır.

Kısaca Youtube üzerinden ulaşılabilecek binlerce eğitici video, ister Türkçe ister İngilizce birçok eğitici kanal bulunmaktadır. Bu kanallardan ya da diğer eğitim sitelerinden eğitim almak, kurslara gitmek şeklinde bilgi ve becerilerini geliştiren kişiler, ürettikleri ürünler internet üzerinde satabilecek ve para kazanabileceklerdir. Yazınını devamında, üretilen el yapımı ürünlerin internet üzerinden nasıl pazarlanabileceği ve satılabileceği aktarılacaktır.

Letgo Üzerinden El Yapımı Ürünlerin Satışını Yapmak
Letgo, geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bir ikinci el ürün ve hizmet satış uygulamasıdır. LetGo üzerinden konum bilgileri kullanılarak kişilerin çevrelerinde bulunan satıcıları ve ürünlerini görmeleri mümkün olmaktadır. Ürünlerin kategorilere göre ayrılması sayesinde, uygulaması olan ve ürün arayan kişilerin aradıkları ürünleri daha kolay şekilde bulmaları sağlanmıştır. El yapımı ürünlerin hangi sınıfa girdiğine göre satış oluştururken bu sınıflar içerisine dahil edilmesi, alanla ilgili olan müşterilerin ürünleri görmelerini sağlayacak ve daha fazla ilgi çekecektir. Ürünlerin fotoğraflarını alırken iyi bir arka planla ve iyi bir ışıkla almak kişilerin dikkatini daha çok çekecek ve tüm detayları görmelerini sağlayacaktır.

Ürünleri beğenen kişilerin uygulama üzerinden satıcılara ulaşması mümkün olmaktadır. Ürünleri tanıtırken açıklayıcı olunması; kullanılan malzemelerin sağlıklı, doğal malzemeler olduğu, beğenildiği takdirde ne kadar daha yapılabileceği gibi bilgilerin verilmesi son derece faydalı olacaktır. Kişilerin telefon numaralarını da ürünlerle birlikte paylaşmaları, potansiyel müşterilerin kendilerine daha kolay şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Facebook Üzerinden El Yapımı Ürünlerin Satışını Yapmak
Facebook, normalde insanların arkadaşlarını bulması ve yeni arkadaşlar kazanması için oluşturulmuş sosyal bir platformdur. Platform üzerinde bulunan kişiler, arkadaşları ya da kendi başına çeşitli sayfalar oluşturmaktadırlar ve bu sayfalarda insanların dikkatini çekecek paylaşımlarda bulunarak takipçi sayısını yükseltirler. Bölgesel, ulusal ya da küresel olarak popüler şekilde takip edilen pek çok Facebook sayfası bulunmaktadır ve bu sayfalar aracılığıyla insanlar kısa süre içerisinde istedikleri ürünlere, haberlere ve bilgiye ulaşabilirler.

Evde üretilen ürünlerin satılması için kişiler, kendilerine güveniyorlar ve takipçi sayısı kasabilecek olduklarına inanıyorlarsa kendi sayfalarını oluşturabilir ve ürettikleri ürünleri bu sayfa aracılığıyla insanlara ulaştırabilirler. Buna zamanı olmayan kişiler de yaşadıkları şehirde aktif olarak işleyen ve ürün tanıtım, reklamının yapılabilecek olduğu sayfalarla temasa geçebilir ve bu sayfalar aracılığıyla satış gerçekleştirebilirler.

Facebook sayfalarında genellikle aynı ilgi alanlarına ve hobilere sahip kişiler aynı ya da benzer sayfalar etrafında toplanmaktadırlar. Evde ne gibi ürünler üretildiğine bağlı olarak Facebook’ ta da bu ürünleri beğenebilecek ve satın alabilecek olan insanların yoğunlaştığı sayfaları bulmak ve bu sayfalarda paylaşımlarda bulunarak insanların dikkatini çekmek mantıklı bir pazarlama hareketi olacaktır.


Instagram’ da Üzerinden El Yapımı Ürünlerin Satışını Yapmak
Instagram, kişilerin tanıdıkları insanlarla ve platform üzerinden tanıştıkları diğer kişilerle fotoğraflarını paylaşmalarını sağlayan bir çeşit albüm özelliği taşımaktadır. Platforma üye olan kişiler kendi profilleri üzerine fotoğraf yükleyerek diğer insanlarla etkileşime geçebilmekte, yeni arkadaşlar edinebilmektedirler.

Instagram üzerinden de el yapımı ürünlerin satışı gerçekleşebilecektir. Satış yapmak isteyen kişiler isterlerse kendi profilleri üzerinden ürünlerinin tanıtımını yapabilecekken isterlerse de açacak oldukları yeni bir hesap ile yeni arkadaşlar edinebilir. Hesaplara arkadaş eklenmesi sırasında, satışı gerçekleştirilecek olan ürünlerle ilgili Instagram sayfalarının ziyaret edilmesi ve bu sayfaları takip eden kişilerin arkadaş olarak eklenmesi, satılacak ürünleri satın alabilecek potansiyel müşterilere ulaşmanın en kolay yolu olacaktır.

Instagram görselliğe dayanan bir platform olduğu için üretilen el yapımı ürünlerin iyi bir fotoğraf makinesi kullanılarak iyi bir ışık altında çekilmesi, insanların dikkatini çekecek ve ürünlerin daha fazla ilgi görmesini sağlayabilecektir.

Açılan Instagram sayfalarının arkadaş sayısı sürekli olarak arttırılmaya çalışılmalıdır. Eğer kişiler, evde ürettikleri el yapımı ürünleri Instagram üzerinden satmayı düşünüyorlarsa öncelikli olarak çevrelerinde ve bulundukları ildeki kişileri takip listelerine ekleyerek işe başlayabilirler. Şehirlerinde zaman içerisinde satışlarını arttırarak hem online olarak satış kabiliyetlerini geliştirler hem de ileride şehir dışına gerçekleştirecek oldukları satışlar için deneyim kazanmış olurlar.

Sahibinden.com Üzerinden El Yapımı Ürünlerin Satışını Yapmak
Sahibinden.com platformu öncelikli olarak insanların ikinci el araçlarını satmaları için oluşturulmuş bir internet sitesi olarak yoluna başladı fakat ilerleyen yıllarında birçok müşteri ve abone kazanması sayesinde farklı alanlara da yayılım göstererek hizmet alanını genişletti.

Şu anda insanların hava, deniz ve kara araç ihtiyacını karşılayabilen bir internet sitesi olmasının yanı sıra insanların evlerine satın alabilecek eşyaları bulabilecekleri bir yapılanma haline gelmiştir. Elektronik eşyalardan takılara kadar birçok kategoride binlerce eşya, site üzerinden yurt çapında milyonlarca kişinin tıklamalarıyla ulaşımına açık bulunmaktadır. Özellikle takı, mücevher ve altın sekmesi altında; küpe, kolye, yüzük gibi eşyalardan takı malzemelerine kadar birçok eşya satışı gerçekleştirilebilmektedir. Ev dekorasyon sekmesi altından ulaşılabilecek olan birçok ev eşyası bulunmakta ve kişilerin kendi emekleriyle ürettikleri el yapımı ürünlerini bu sekmeler ya da diğer sekmelerden biri altına yerleştirmeleri, milyonlarca kişiye kolaylıkla ulaşmalarını sağlayacaktır.

İlanlarla birlikte ürünlerin el yapımı olduğu, seri üretim ürünleri olmadığı, herhangi bir zararlı, kanserojen madde içermediği gibi bilgiler de verilmelidir. İlanlarda kişilerin iletişim bilgileri ve toplu alım bilgileri gibi detaylara da yer verilmelidir.

İnternet Siteleri Kullanılarak El Yapımı Ürünlerin Satışını Yapmak
Kişiler, evlerinde hangi ürünlerin üretimi gerçekleştiriyor ve satmak istiyorlarsa, ilgili sitelerin meraklılarının bir arada bulunduğu forumlara yönelebilirler. Bazı forumlarda reklam yapılması yasak olup bazılarında bu gibi paylaşımlar herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Forum üyelik sayfasında bu bilgiler zaten aktarılmaktadır. Forumlarda paylaşılacak olan ilanlarla birlikte ürünlerin dikkatini çektiği kişiler, satıcılara iletişim numaraları ya da mail adresleri yoluyla ulaşacaklardır.

Forumların dışında bazı internet siteleri, şehre yeni gelen kişiler için mini bir rehber olma özelliği taşımaktadır. Şehri bilmeyen fakat şehri gezip görmek isteyen kişilerin hoşuna gidebilecek olan mekanların, doğal alanların bilgileri aktarılmaktadır. El yapımı ürünlerinizin dikkat çekici fotoğraflarını bu sitelere reklam olarak koyarak hem yerli halkın dikkatini çekmiş olursunuz hem de şehirden yanına bir hatır almak isteyen kişilerin dikkatini çekmiş olursunuz.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ