Bankalar

Eximbank Nedir ve Ne İş Yapar?

Eximbank’ ın açılımı, Export Import Bank şeklinde olmaktadır ve İhracat İthalat Bankası anlamına gelmektedir. Oluşturdukları hizmetlerle bulundukları ülkelerdeki ihracatçı şirketlere destek sağlayarak ülkeye giren dövizin artmasına yardımcı olur ve ülkede uluslararası ticaretin gelişmesine katkıda bulunur.

Eximbank’ lar genellikle devlet tarafından kurulan bankalardır ve Türkiye’ deki Eximbank merkezi İstanbul olacak şekilde konumlandırılmış, dış ticaretin aktif olduğu bölgelere iletişim büroları kurularak kişilerin bankaya ulaşmaları kolaylaştırılmıştır. Türkiye’ deki Eximbank, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. adıyla faaliyette bulunmaktadır.

Türk Eximbank
Türkiye’ de 1980 li yıllarla birlikte gelen ekonomi politikalarındaki dışa dönük eksende olan değişimle birlikte ticaret anlayışında da dışa dönük bir eksen gelişti. Türkiye ekonomisi içerisinde yer alan aktörlerin, ülkenin ticarette dışa açılmasıyla birlikte artan rekabet koşulları karşısında zor durumda kaldılar ve bu kurumların varlıklarını devam ettirebilmeleri adına iktisadi devlet teşekküllerinin doğan ihtiyaçlarına finansman sağlamak adına Devlet Yatırım Bankası, 1987 yılında özel hukuk hükümleri çerçevesinde anonim şirket sıfatını kazandı ve bu günkü Türk Eximbank halini aldı.

Eximbank’ın Görevleri
– Eximbanklar sundukları hizmet ve oluşturdukları faaliyetlerle, ülkeye döviz kazandırıcı işlemlerde bulunan firmalara finansman sağlamaktadır.
– Döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan firmalara ticari bankalar tarafından verilen krediler için teminat sağlamaktadır.
– İhracatın gerçekleştirilmekte olduğu ülkede meydana gelebilecek herhangi bir siyasi ve ticari risk unsurlarının teminatını sağlar.
– İhracat oranının yüksek olduğu sektörlerde kullanılan yatırım mallarının üretimini kredilendirir.
– Ülke dışına gerçekleştirilen satışların bedelleri için teminat sağlamaktadır.

Eximbank Ne İşe Yarar?
Eximbanklar, kurulduğu ülkelerdeki ihracatla uğraşan ve hem ülkeye döviz girişini sağlayan hem de istihdam artışını sağlayan firmalara destek olmaktadır. Ülkeye döviz girişi sağlanarak cari açığın finansmanı yönünde olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Genelin faydasına da olan ihracat faaliyetlerinin devamlılığı için Eximbank’ lar, ihracatçı firmaların finansal anlamdaki destekçileridir.

Eximbank Faaliyetleri
Türk Eximbank faaliyetlerini gruplandıracak olursak iki ayrı tablo karşımıza çıkar. Eximbank, kredilendirme faaliyetlerinde bulunurken bir taraftan da riskten koruma faaliyetlerini yürüterek ihracatçı kimseleri koruma altında tutmaktadır.

Kredilendirme görevini genellikle piyasadaki ticari bankalar aracılığıyla karşılamaktadır fakat kredilere uygulanan faiz oranları piyasa değerlerinin altındadır. Oluşturulan ve piyasa genelindekinden daha düşük faiz oranlarına sahip olan bu krediler yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitlere, turizmcilere, uluslar arası nakliye alanında çalışanlara, yazılım ve projelendirme, danışmanlık hizmeti sunanlar gibi geniş bir kitleye verilmektedir.

Riskten koruma görevi için; ticari bankalarca Eximbank aracılığıyla oluşturulan kredilerin geri ödeme garantisinden bahsedilecektir. Eximbank’ ın geri ödeme garantisi vermesi, ticari bankaların bu firmalar için kredi oluşturmaları için kendilerine güven vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu