Facebook Nasıl Nereden Para Kazanıyor?

İnternet aleminde dönemsel yenilikler milyonlarca insanın alışkanlıklarını ve bazılarının ise hayatlarını değiştiriyor. Sosyal ağlar hayatımıza girdiğinden bu yana bunu daha yakından yaşar olduk. Özellikle sosyal ağlar arasında hayatımıza ilk giren ve girdiği günden bu yana popülerliğini sürdüren sosyal ağ ise elbette ki hemen herkesin hesabının olduğu Facebook oluyor.

Facebook kullanıcıları o kadar fazla ki adeta bir ülkenin nüfusunun büyük bir kısmını sağlıyor. Alışkanlıkları değişen büyük kitlelerin dışında hayatları değişenler ise bu işten para kazananlar. Facebook üzerinde birçok kişi paylaşımda bulunuyor. Genel olarak eğlence amaçlı olarak kullanılmakta olan Facebook insanlarla iletişim kurmak için kullanılan bir sosyal ağ.

En Büyük Sosyal Ağ
Facebook sosyal ağı halen daha en çok tercih edilen sosyal ağlar arasında ilk sırada yer alıyor. Facebook birçok kişiye kazanç kapısı oluyor. Facebook üzerinden binlerce kullanıcı gelir sağlıyor. Bu gelirler küçük ya da büyük çaplı olarak değişkenlik gösteriyor. Facebook para kazanmak için oldukça cazip bir alternatif. İnternetten ve dahası facebok sosyal ağından para kazanmanın ilk gündeme geldiği dönemde bu durum ciddiye alınmamıştı. Birçoğumuz internet ve sosyal ağlar üzerinden para kazanma fikrine çok ekstrem gözü ile bakıyorduk. Ancak zaman içerisinde yaygınlaşması ile birlikte bu da daha inandırıcı oldu.

Facebook Üzerinden Para Kazanmak
Facebook üzerinden para kazanan çok sayıda insan olduğunu artık biliyoruz. Çok fazla arkadaşı olan kullanıcılar, sayfa ve gruplar belirli kitleleri kendisine eklediği taktirde bir süre sonra kazanmaya başlıyorlar. Bu kazancın temel sebebi ise elbette ki yapmış oldukları paylaşımlar. Girdiğiniz bir sayfa ya da grupta bazen reklamlar karşımıza çıkar. Ya da takip ettiğimiz biri paylaşımlarında bazı ürünlerin reklamını yapar ve tavsiyeler verir. İşte bu reklamlar ya da tavsiye etmiş olduğu ürünler o kullanıcılar için bir kazanç sağlamaktadır. Siz bazen bunu fark edebilirsiniz bazen de siz anlamadan bazı ürünlerin ve sayfaların reklamı yapılır.

Peki Facebook Nasıl Para Kazanıyor?
Buraya kadar bahsetmiş olduğumuz şeyler internet üzerinde Facebook sosyal ağını kullanarak basit kullanıcıların nasıl para kazandığı ile alakalı idi. Facebook basit kullanıcılara dahi para kazandırıyor ise bunun için kendisi de çok büyük meblağlar kazanıyor olmalı. Zaten Facebook bir dünya devi olduğuna göre bunu gayet iyi biliyoruz. Peki Facebook kendisi nasıl para kazanıyor? Facebook sistemine kayıt olurken temel bazı bilgileri girerek sisteme giriş yapabiliyoruz. Daha sonrasında ise bu sistem üzerinde kendimize bir profil oluşturuyoruz. Daha sonra arkadaşlarımızı bu sistemde kendimize ekliyoruz. Bunun dışında beğendiğimiz şarkıcıların, yazarların, takımların sayfalarını da beğenerek takibe alıyoruz. Bu şekilde takip ettiğimiz siyasi partiye kadar kendimiz ile alakalı bilgileri bu sisteme aktarıyoruz. Bu ise Facebook üzerinde oldukça açık şekilde kendimizi tanıtmamızı sağlıyor. Hatta sadece gönderileri beğenip beğenmememiz bile bizim hakkımızda bazı verileri sisteme işliyor.

Kişisel Bilgiler: Kendi ellerimizle kimlerle arkadaş ve akraba olduğumuzu, eğitim bilgilerimizi, görüşlerimizi, zevk ve hobilerimizi dahil olmak üzere sisteme yükledik. Üstelik kendimize ait birçok resmi de internete yükledik. Bu işlemi sadece biz değil milyonlarca insan yaptı. Daha sonra ise facebook hakkımızda detaylı bilgilere sahip oldu. Bizim için bu basit görünse de aslında bu bilgiler internet devlerinin büyük kitleleri üzerinde söz hakkı sahibi olmasını sağlıyor. İlk karşılaştığımızda hep şaşırırız. Özellikle google ya da farklı siteler üzerinde karşımıza gelen reklamlar genelde bizim aradığımız ürünler ile doğru orantılı olmaktadır. işte bu reklamların karşımıza bu denli isabetli şekilde gelmesi de sırf bu yüzden.

Facebook Reklamları: İnternet dünyasında birçok kazanç temelde hep reklam üzerinden kazanılıyor. Sizin ilginizi çekecek reklamlar karşınıza facebook üzerinde çıktığında sizin üzerinizden facebook para kazanmış oluyor. Aynı bilboard mantığı gibi. Bir marka insanların yoğun şekilde kullandığı bir cadde üzerinde bilboarda reklam vermek istiyor. Bunu istemedeki temel amacı ise kendi markasını tanıtmak ve ürünlerin satılmasını sağlamak. Bunun için belediye ya da o reklam alanı kime ait ise ona bir miktar kira parası gibi para ödemesi yapıyor. Bu şekilde o reklam alanının sahibi para kazanmış oluyor. Facebook üzerinde de sağ ve solda karşımıza çıkan reklamların olduğu alanlar bu şekilde. Reklamın verileceği cadde ne kadar işlek bir cadde ise reklam ücreti de o kadar fazla oluyor. Bu da Facebook internet sitesinin ne kadar çok kullanıldığı ile paralel. Facebook en çok girilen internet sitelerinden biri olduğu için Facebook üzerinde reklam vermek de bir o kadar masraflı ve sitenin karı bir o kadar yüksek olacaktır.

Mobil Reklamlar: Facebook bildiğiniz gibi mobil olarak da çok fazla kullanılıyor. Eskiden ilk çıktığı zaman diliminde bu kadar yaygın şekilde akıllı telefon kullanımı yoktu. Bunun yerine biz de internet sitesinden daha çok giriyor idik. Ancak şimdilerde durum çok daha farklı. Artık Facebook en fazla mobil olarak kullanılıyor. Mobil olarak kullanırken de en çok uygulama indirerek kullanmayı tercih ediyoruz. Yani yine tarayıcı üzerinden bağlanmıyor bunun yerine direk uygulamadan giriyoruz. Bu daha pratik bir yöntem oluyor. Facebook mobil uygulaması ücretsiz olarak telefona inebiliyor. Ancak bu yolla yine reklam sistemi işleme sokulmuş oluyor. Yani reklamlar bu kez bilgisayar ya da tabletinize değil doğrudan telefonunuza geliyor. Bu da yine facebook açısından bir kazanç imkanı oluyor.

Kazan Kazandır Sistemi
Facebook kazandırdıkça daha da çok kazanacak diyebiliriz. Bizim bilgilerimiz ne kadar çok ise Facebook daha fazla kazanacak demektir. Bu sistem sayesinde internet siteleri her geçen gün daha fazla büyüyor. Şimdi Facebook bütçesi oldukça yüksek bir değere ulaştı. Bir zamanlar sadece bir internet sitesi olarak hayata geçen ve belki de sadece kurucusunun çalıştığı bir internet sitesi iken şimdi Amerika’da kocaman bir çalışma kampüsüne sahip olan dev bir şirket. Piyasayı ciddi manada etkiliyor. Dünya çapında en iyi yazılımcıları bünyesinde topluyor. Bu çalışanlarına da hatırı sayılır maaşlar veriyor. Ne kadar çok kazanç sağlandığını siz hesap edin. Sosyal ağların gelmiş olduğu nokta çok farklı bir boyuta ulaştı. Bundan çok değil sadece 10 sene önce bu durumdan haberimiz olsaydı birçoğumuz absürt karşılayabilirdik. Ancak biz de şimdi her birimiz bu sistemin çarkını döndüren unsurlar halini aldık. Ve bizim üzerimizden oynanan oyunlar ve sağlanan kazançlara müsaade ediyoruz.

Yorum yapın