İnternetten Para Kazanma

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır? Para Kazanabilir Miyim?

Sosyal medya siteleri çok fazla insanı bir arada tutmayı sağlayan ve aynı anda bu insanları iletişim içerisinde tutan bir mecra. Hal böyle olunca büyük bir avantaja da sahip olmuş oluyor. Sosyal medya denildiğinde de akla ilk gelen elbette ki ilklerden olan ve hala popülaritesini en yüksek sıralarda yaşamaya devam eden Facebook. Facebook sosyal ağlar arasında en fazla kullanıcıya sahip olan bir site. İlk yayına başladığı günden bu yana ivmesini hiç düşürmeden müthiş bir şekilde büyüdü ve milyonlarca kullanıcıya sahip olmayı başardı. Kitleleri bir arada tutan bir ortam var ise bu ortamın bazıları için kazanç kapısı olması ise kaçınılmaz oluyor. Facebook da para kazanmak için ideal bir ortam olarak değerlendirilebilir.

Reklamlar
Facebook üzerinden para kazanmak herkes için mümkün. İnternette birçok ortamda olduğu gibi Facebook sosyal ağı üzerinde de kazançlar genel olarak reklamlar sayesinde elde ediliyor. Tanıtmış olduğunuz ürünlerin reklam ücretleri o ürünün sahibi olan kişi ya da firma tarafından size veriliyor. Yani bir çeşit satışa ortak oluyorsunuz. Ancak bu aşamaya geçmeden önce ürün sahiplerinin ya da firmaların reklam için sizi tercih etmesi gerekiyor. Tercih edilir olmak için ise sizin hesabınızın hatırı sayılır bir kitleye hitap ediyor olması gerekir. Yani dilerseniz bireysel olarak açtığınız hesabı paylaşımlarınız ile birlikte çok geniş kitlelerin takip ettiği bir hesap haline getirebilirsiniz. Diğer taraftan bir grup oluşturabilir ya da bir sayfa açarak insanların beğenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yollardan hangisini tercih edeceğiniz tamamen size ve sosyal medyadaki stratejilerinize kalmış.

Ne kadar büyük bir kitle elde edebilirseniz o kadar iyi olacaktır. Bunun için ücretiniz de artar ya da azalır. Çünkü sizi takibe almış her bir birey birer müşteri adayı demektir. Her müşteri adayı ise ürün alma potansiyeline sahip olduğu için satıcılar ve firmalar için oldukça değerlidir. Hal böyle olunca ne kadar çok insana hitap eder ve onları bir arada toplar, paylaşımlarınızı görmelerini sağlarsanız o kadar iyi olacaktır. Diğer taraftan daha fazla insana hitap etmeniz ürün ve reklam tarzınızı da değiştirecektir. Yani küçük bir kitledense büyük firmalar daha çok takipçisi olan ve daha büyük hesapları tercih edecektir. Keza alacağınız ücret de buna paralel şekilde daha fazla olacaktır.

Orjinal Fikirlerle Facebook’tan Para Kazanabilirsiniz
Sosyal ağların ne kadar dolu olduğunu hepimiz biliyoruz. Facebook için de benzer bir durum geçerli. Açtığımızda her yerden farklı hesaplar, sayfa ve gruplar karşımıza çıkıyor. Hemen her konu üzerine çok fazla sayfa bulmak mümkün. Bunların kimi kapalı, kimi açık, kimi büyük kimi küçük sayfalar. Peki bu kadar fazla sayfa arasında sıyrılmak mümkün mü? Aslında sorunun cevabı evet ama çok da kolay olmadığını söylemek lazım. Öncelikle sahip olmanız gereken gerçekten çok parlak bir fikir. Daha önce düşünülmüş olanı değil farklı olanı aramalısınız. Farklı ve yeni fikirler ya da yapılmış olanı bu kez siz daha farklı şekilde yapmalısınız. Bu elbette çok kolay olmayacak. Ancak öncelikle bu fikir aşamasını hallederseniz gerisi de mantıklı adımlar ve sabır ile kısa süre sonra gelecektir.

Özgün İçerikler: Facebook üzerinde iyi bir fikir ile açmış olduğunuz sayfayı güzel bir yere taşımak için devamlı ve özgün içerikler üretmelisiniz. Öncelikle bu aşamayı halletmeniz gerekiyor ki dilediğiniz müşteri portföyünü elinize alın. Daha sonrası zaten kendiliğinden gelecektir. Takibinizde olan insanları gören satıcı ve firmalar sizin üzerinizden reklam vermek isteyeceklerdir. Bu aşamada sahip olduğunu sayfanın teması ile verilecek reklamın hangi ürüne ait olduğu son derece önemli. Bu ikisi ayrı tellerden çalıyorsa istenilen satışlar elde edilemez. Bu yüzden sizin sayfanıza gelen insanların alabileceği tarzda ürünlerin reklamının verilmesi daha mantıklı olacaktır. Ardından satışlar gerçekleşecek ve size reklam vermekte olan firmalar da kazanmaya başlayacak. Aslında vermiş olduğunuz reklamdan sonra ne kadar satış gerçekleştirdiği sizi doğrudan ilgilendiren bir konu değil. Zira siz satış başına değil reklam başına ücret alacaksınız. Ancak buradan yola çıkarak tamamen sizi ilgilendirmediğinden de bahsetmek hata olur. Çünkü sizin öneriniz sonucu müşteri çeken bir satıcı ya da firma sizinle tekrar çalışmak isterken aksi durumdaki bir satıcı ya da firma da size bir daha reklam vermeyecektir. Bu da önemli bir nokta olarak dikkate alınmalı.

Reklam Alma Seçeneği de Var
Facebook üzerinden çeşitli şekillerde para kazanılsa dahi aslında temel mantık birbirine çok yakın. Bizim yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntem reklam alma yöntemi. Yani size ulaşan reklam vermek isteyen insanlarla anlaşarak belirli bir ücret karşılığında onlar için reklam yapıyorsunuz. Bu şekilde para kazanmak mümkün. Ancak sadece size bu konuda bir teklif gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. Bunun için siz de farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Reklam alma işi fena bir kazanç yöntemi olmamasına rağmen çok da düzenli değildir. Yani size bir teklif gelmesini beklemeniz gerekiyor. Bazı dönemler çok kazandırırken bazı dönemler de hiç kazandırmayabilir.

Affiliate Marketing
Önerebileceğimiz bir diğer yol ise affiliate marketing. Bu sistem diğer reklam sisteminden daha farklı. Sadece reklam verme olarak adlandırmak hata olacaktır. Bu sistemin adı daha çok satış ortaklığı olarak adlandırılabilir. Satış ortaklığı sizin aracılığınız ile satılan her bir üründen komisyon almak olarak da değerlendirilebilir. Peki nasıl bu işe başlayacaksınız? Aslında bu da oldukça kolay. Öncelikle bu sitelerin yayınlanmakta olduğu bir platforma üye olmanız gerekiyor. Bu hizmet için açılmış olan bazı sayfalar var. Bu sayfalarda sizin gibi para kazanmak isteyenler ve ürünlerini pazarlamak isteyen insan ya da firmalar bulunuyor. Bu iki grubun birbiri ile iletişim kurmasını sağlamak için kurulmuş bu siteler çok mantıklı bir yol olacaktır. Bu sitelere üye olun ve hangi ürünlerin satış ortaklığını yapabileceğinizi incelemeye başlayın.

Her ürün için belirli şartlar belirlenmiştir ve bu şartları burada rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu sayfalarda sizin için uygun olacak ürünleri kendi hesap ya da sayfanıza uygun şekilde seçmeniz gerekiyor. Yani hangi konu üzerine yoğunlaşmış paylaşımlar yapıyorsanız buna paralel ürünlerin pazarlamasını yapmanız daha mantıklı olacaktır. Örneğin moda üzerine bir sayfa açmışsanız ve bu alanda paylaşımlar yapıyorsanız araba ürünlerinin satış ortaklığını yapmanız olabildiğince saçma olacaktır. Çünkü iki konu ile ilgili olan kitle birbirinden tamamen farklıdır. Satış yapamayacağınız için bu şekilde para kazanmanız da mümkün olmayacaktır.

Kendi temanıza uygun olacak şekilde ürünlerin pazarlamasını yapmanız ise hem sizi kazandırır hem de sizinle çalışacak olan ürün satıcılarını. Bu şekilde devamlılık da sağlamış olacaksınız. Affiliate marketing sisteminde aklı karıştıran noktalardan bir tanesi ürünler ile meşgul olup olmayacağınız. Siz kesinlikle elinize ürünü almıyorsunuz. Teknik olarak satış işlemine asla karışmıyorsunuz. Tamamen internet sayfanız ve facebook hesabınız üzerinden bir yönlendirme yapıyorsunuz. Bu şekilde bir kazanç sistemi söz konusu. Yani oldukça pratik bir yöntem. Facebook üzerinden para kazanmak için de oldukça cazip bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu