Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

2017 yılından itibaren devlet destekli olarak küçük ölçekli işletmeler için esnafa faizsiz bir şekilde 30 Bin Liralık kredi fırsatı sağlanmaktadır. Bu kredinin kampanya ismine Can Suyu Promosyonu adını vermişlerdir. Faizsiz olarak verilen bu ihtiyaç kredileri ilk olarak Türkiye Halk Bankası tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonra özel ya da devlet destekli diğer bankalarda uygulamaya başlamışlardır. 2016 yılında da can suyu kampanyası kapsamında yer alan esnafımızın ekonomik olarak güç bulması için düzenlenen faizsiz kredilerin şartları, esnaftan istenen belgeler, kredinin başvurusu ve sonrasında gerçekleşecek olan gelişmeler detaylandırılmış bir şekilde Kredi Kooperatifi tarafınca videolu bir görsel ile anlatılmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Esnafa yönelik olarak verilen krediler de makine, teçhizat, ham madde, sermaye sıkıntısından doğan problemler ya da büyümek için gereken ekonomik ihtiyaçları karşılamak için oluşturulmuş olan bir kredi türüdür. En başta halk bankası tarafından da desteklenen bu krediler Türkiye’nin her bankasında aşağı yukarı uygulamaya koyulmuştur. Bu esnaf kredileri faizsiz olarak verilmektedir ve esnafa 30 Bin Liraya kadar kredi olanağı sağlanmaktadır.

Faizsiz Kredi Neden Verilir; Faizsiz olarak verilmesinin nedeni ise ekonominin canlanmasında katkı sağlamak, esnafın ekonomiye faydasının dokunmasında ve sermayeye destek olmasını hedeflemesinden kaynaklanmaktadır. Esnafa geri ödemesiz şekilde verilen bu krediler de devlet desteği ve teşviki yer alır. Çünkü devlet ekonomik politikalarında bu tür uygulamalar ile ekonomik kalkınmayı hedefler. İlk olarak yapılacak başvuruların, esnafında bağlı bulunduğu kooperatiflere dilekçe vermesi ile sağlandı. Kooperatif başkanı tarafından başvuru incelemeye alınır ve herhangi bir kusur, sorun ya da problem teşkil edecek durum söz konusu değil ise bu kredi Halk Bankasına ön inceleme raporu verilir. Bu ikinci aşamada ise Halk Bankası tarafından bir inceleme söz konusu olacaktır. Kredi alacak olan işletme sahibinin herhangi bir eksiği, kusuru ya da ekonomik olarak engeli yok ise kredi başvuru talebi kabul görür. Yapılacak olan protokoller ile esnaf can suyu kredisini kendi hesabına yattıktan sonra alabilir. Bu işlemler inceleme gerektirdiği için bir aya yakın sürmektedir. Her iki kuruluşunda 15 gün olmak üzere dilekçeyi işleme koyması gerekmektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Genel Şartlar
Esnafı ve esnafın ekonomisini canlı tutmak adına devlet tarafından faizsiz olarak verilmesi ön görülen ve desteklenen faizsiz kredi seçeneklerinde çeşitli koşullar söz konusudur. İlk olarak sunulan başvuru şartına göre öncesinde KOSGEB tarafından herhangi bir iş için hibe desteği alınmamış olması gerekir. Diğer bir şart ise aranan niteliklere sahip olan esnafın mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifine üye olması gerekir. Bunun dışında da o üyesi olduğu kooperatifin il ya da ilçe sınırında olması gerekir. Maliye ve SGK gibi kurumlara borcu olmaması gerekmektedir.

Geri Ödeme Koşulları ve Kesintiler İle İlgili Bilgiler
Türkiye Halk Bankası 30 Bin Lira faizsiz olarak vermiş olduğu krediler için 3500 TL gibi çok yüksek meblağlarda kesinti yaptığından dolayı, kooperatif başkanlarının baskıları sonucunda banka bu uygulamayı düzenleme kararı alarak 2016 tarihinden itibaren bu kesintiyi sadece 500 TL gibi bir rakama indirmiştir. Krediler içinde ayrıca 60 aya kadar vade imkanı sunmaya başlamıştır. Kredi ödemesinde de, krediyi çeken vatandaşın isteğine göre şekillendirilerek vade olanaklarında çeşitlilik gösterilebilmektedir. Esnafların çekmiş olduğu krediler ile ilgili bilgilendirmeler için internetten videolar izleyebilir ya da yazılar okuyabilirsiniz. Daha öncesinde de Halk Bankası tarafından çekmiş olduğunuz krediler için kooperatiflere başvurarak yüksek meblağlarda kesilmiş olan örneğin 3000 TL gibi paralar için, itiraz dilekçesi doldurarak işleme koyabilirsiniz.

Türkiye Halk Bankası 150 Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi
Türkiye Halk Bankası tarafından esnafa ve KOBİ özelliği olan işletmeler için % 4 gibi düşük faiz oranları ile esnaf kredisi olanağı sağlamaktadır. Başvuru direk olarak Halk Bankasından sağlanmaktadır. Kullanılacak olan kredinin miktarına göre kesintiler de değişiklik göstermektedir. 100 Bin Lira kredi başvuru için esnafın eline geçen para 92,300 lira ve aylık geri ödeme tutarı 269,45 TL, son ay ödemesi gereken tutar ise 1673,85 TL şeklindedir. Toplamda yapılan kesinti miktarı 7,700 TL şeklindedir. 125 Bin Lira kadar kredi çekmek isteyen esnaf için sunulan net kredi miktarı 115,425 TL olacakken, aylık ilk ödemeye başlayacağı tutarı 2,586 Bin Lira son aylarda ise 2092 Bin TL ödeyeceği şekilde ayarlanmaktadır. Bu kredi için faiz oranı ise %5 şeklindedir. 150 bin Lira tutarında bir kredi çekmek isteyen esnaf için 138,550 TL net bir para verilmektedir. Aylık geri ödemesi ilk başlarda 3,104 TL olurken son aylarda bu tutar 2,510 TL’ye düşer.

Kesintiler Nerelere Yapılmaktadır?
Kredi alacak olan kişilerden yapılan kesintiler birçok başlık altında toplanmaktadır.

Bu kesintiler;
– Bloke sermaye kesintisi
– Peşin alınması gereken risk kesintisi
– Bölgesel birlik kesintileri
– TESKOMB ve Kooperatif kesintileri
– Kredi masrafları ve bankanın komisyonları

Yorum yapın