Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Faiz, kredi alacak birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Bu nedenle kredi alacak olan kişiler faizsiz ihtiyaç kredisi sağlayan bankalara yönelmektedir. Peki faizsiz ihtiyaç kredisi imkanı sunan bankaların kazancı ne olmaktadır? Bu bankalar ile ilgili en fazla merak edilen sorulardan birisi de budur. Faizsiz işlem yapılması durumunda bankanın ne kazandığının ve neden böyle bir imkan sunulduğunun merak edilmesi de oldukça doğaldır. Geçmişte neredeyse hiçbir bankada böyle bir işlem yapılmaz iken günümüzde faizsiz ihtiyaç kredisi alımı için birçok imkan bulunmaktadır. Faizsiz ihtiyaç kredisi özellikle dini inancı İslamiyet olan kişiler için öncelikli olmaktadır.

Katılım Bankaları; Ülkemizde faizsiz ihtiyaç kredisi imkanı sunan bankalara ise katılım bankaları adı verilmektedir. Bu bankalar faiz yerine bir fon oluşturmaktadır. Fonda bankanın şimdiye dek elde etmiş olduğu kar payları bulunmaktadır. Faizsiz ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler de bu fondan para çekerek kredi işlemlerini tamamlayabilmektedir. Günümüzde birçok kişi için büyük bir problem haline gelmiş olan faiz konusu da bu şekilde çözüme kavuşabilmektedir. Faizsiz ihtiyaç kredisi imkanı sağlayan bankaların sayısının ülkemizde fazla olmasının nedenlerinden birisi de ihtiyaçtır. Arz ve talep ilişkisi dünyanın her yerinde ve her sektörde işlemektedir. Bu sektöre bankacılık ve ekonomi sektörü de dahildir. Bankacılık ve ekonomi sektöründe neye ihtiyaç duyuluyorsa, kişiler nelerden faydalanmak ve nelere yatırım yapmak istiyorsa sektör bu ihtiyaçlara cevap vermek için elinden geleni yapmaktadır. Bu konulardan birisi de faizsiz kredi konusudur.

Faizsiz Düğün Kredisi; Faizsiz kredi  İslami şartlar çerçevesinde hizmet veren bankalardan alınabilmektedir. Kişiler hem konut hem eşya hem de araç alımı için bu imkandan faydalanabilmektedir. Faizsiz ihtiyaç kredisi alınabilecek başlıca durumlardan birisi de düğündür. Düğün masrafları birçok kişiye fazla gelmektedir ve ellerinde birikmiş para bulunmadığı için bu kişiler ihtiyaç kredisine başvurmaktadır. Düğün için ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler genellikle bu parayı beyaz eşya ve diğer ev eşyaları için kullanmaktadır.

Peki ülkemizde faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileridir ve bu bankaların faizsiz ihtiyaç kredisi hesaplamaları nasıl olmaktadır?
Albaraka Türk Bankası Faizsiz İhtiyaç Kredisi; Faizsiz ihtiyaç kredisi veren ilk banka Albaraka Türk Bankası’dır. Albaraka Türk bu konuda müşterilerine hizmet sağladığı için katılım bankası kategorisinde yer almaktadır. Albaraka Türk aracılığı ile faizsiz ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler dayanıklı tüketim finansmanı durumundan yararlanabilirler. Faizsiz ihtiyaç kredisinin miktarı ise 10 bin TL olmaktadır. Alınan bu 10 bin TL miktarındaki ihtiyaç kredisinin geri ödeme süresi ise 24 aydır. Bu sayede kişiler rahat bir şekilde geri ödeme yapabilmektedir. Geri ödeme süresi boyunca aylık ödeme miktarı 506,23 TL olmaktadır. Ödenecek olan toplam miktar 12, 149 TL’ye çıkmaktadır ve işlem için kesim yapılacaktır. Kesim miktarı da 50 TL olmaktadır.

Kuveyttürk Bankası Faizsiz İhtiyaç Kredisi; Bir diğer faizsiz kredi veren banka Kuveyt Türk Bankası’dır. Kuveyt Türk de katılım bankası olarak bilinmektedir. Kuveyt Türk’ün faizsiz ihtiyaç kredisi eşya finansmanı ismi ile müşterilere sunulmaktadır. Kredinin miktarı 10 bin TL’dir ve 24 ay boyunca ödenebilmektedir. Ay hesaplaması yapıldığı zaman kişinin aylık 509 TL ödeme yapması gerekmektedir. Kredinin toplam ödenme miktarı ise 12 bin 216 TL’ye çıkmaktadır. Kesinti masrafı olarak da bilinen finansman tahsis masrafı ise 52.50 TL olmaktadır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Türkiye Finans Bankası ve Diğer Bankalar; Bu iki banka dışında katılım bankası olarak bilinen üç banka daha bulunmaktadır. Bu bankalar Türkiye Finans Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’tır. Türkiye Finans Bankası’ndan faizsiz ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler bu krediyi ihtiyaç finansmanı adı ile alabilmektedir. Diğer iki bankada olduğu gibi Finans Bankası’nda da kredi miktarı 10 bin TL’dir ve 24 ay vade ile geri ödeme imkanı bulunmaktadır. Finans Bankası’nın aylık ödeme miktarı 509,04 TL iken toplam ödeme miktarı 12,216,6 TL olmaktadır. Ziraat Bankası için de aynı durum geçerlidir. 10 bin TL kredi 24 ayda ödenmektedir. Aylık ödeme miktarı ise 502,73 TL olmaktadır. Vakıfbank’a gelecek olursak 50 TL kesinti yaptığını söyleyebiliriz. Ayrıca her ay % 1.98 oranında bir kar payı da eklemektedir. Siz de faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek ve bu konuda bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın